reklama
reklama

Wyjątkowe obchody Dnia Kolejarza w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wyjątkowe obchody Dnia Kolejarza w Jarocinie. Wszystko odbyło się w parowozowni. Organizatorem było Towarzystwo Kolei Wielkopolskich.
reklama

Mijana przeze mnie starsza pani zatrzymuje się na chwilę, jednocześnie taksując badawczym wzrokiem.

Czy trafię tędy do parowozowni?

Nad ulicą Węglową unosi się mgła i z daleka niewiele widać.

- Może mi pan powiedzieć, czy trafię tędy do parowozowni?

- Tak, pójdzie pani prosto wzdłuż torów i za niecałe 300 metrów będzie pani na miejscu - odpowiadam.

- Dzięki Bogu, bo nóg już nie czuję - rzuca na odchodne, śmiejąc się.

Wyjątkowe eksponaty na Dniu Kolejarza w Jarocinie

Kto w dzisiejszą (26.11.2022r.), chłodną i mglistą sobotę, nie odwiedził jarocińskiej parowozowni, ma czego żałować. Z okazji obchodzonego dziś dnia kolejarza Towarzystwo Kolei Wielkopolskich udostępniło bowiem zwiedzającym swoje wyjątkowe zbiory. Nie tylko wagony oraz majestatyczne lokomotywy były obiektem westchnień najmłodszych miłośników kolejnictwa, przybyłych wraz z rodzicami do jarocińskiej parowozowni.

TKW postanowiło pochwalić się także wyjątkową ekspozycją zabytkowych zegarów dworcowych, starych telefonów oraz przeróżnych gadżetów związanych z kolejnictwem. Słowem, było na co popatrzeć.

- Dzisiejsza impreza to forma hołdu dla kolejarzy, tworzących to miejsce, grupie zawodowej, która odegrała niemałą rolę w życiu naszego miasta - wyjaśnia Paweł Szymendera, prezes TKW oraz dyrektor Muzeum Parowozownia Jarocin.

I dodaje:

- Nasze miasto nazywane było kiedyś miastem kolejarzy. Organizatorzy przygotowali dla gości szereg atrakcji, takich jak wystawa fotografii kolejowych autorstwa Petter'a Nyborg'a, czy też projekcja krótkometrażowego filmu w improwizowanej sali kinowej. Co prawda sztandarową naszą imprezą jest festyn kolejowy, ale podczas tamtej imprezy nie jesteśmy w stanie być tak blisko zwiedzających. Trudno jest wtedy opowiedzieć im o tych wszystkich eksponatach, pokazać miejsca i zakamarki parowozowni. Stąd ta impreza.

Święto kolejarzy w dniu ich patronki, św. Katarzyny 

Dzień Kolejarza obchodzony był pierwotnie 12 września, dopiero po przemianach ustrojowych przeniesiono go na 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy.

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama