Reklama

Jarocin. Nowe eksponaty w Muzeum Parowozowni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Jarocin. Nowe eksponaty w Muzeum Parowozowni - Zdjęcie główne

Muzeum Parowozowni Jarocin wzbogaci się o nowy eksponat | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wąskotorowe kolejki na Mazowszu i Podkarpaciu oraz sprzęt kolejowy w Muzeum Parowozowni Jarocin będą regionalnymi atrakcjami dzięki zaangażowaniu pasjonatów i wsparciu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Do organizacji zainteresowanych historią dużej i małej kolei trafiają niewykorzystywane w PLK części toru i sprzęt.

Reklama

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały ponad 100 darowizn instytucjom, które dbają o historię i tradycję kolei. W zeszłym roku PLK wsparły m. in. lokalne kolejki. Elementy infrastruktury trafiły m. in. do Średzkiej Kolei Powiatowej, Grodziskiej Kolei Drezynowej, Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej. Wysłużony sprzęt kolejowy został przekazany również szkołom. W 2020 r. Politechnika Wrocławska otrzymała m. in. semafory, tarczę manewrową i dźwignię zwrotnicową, a do Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu trafiła nastawnica mechaniczna scentralizowana.

W tym roku dary związane z historią trafiły m.in. do Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej, organizatora Muzeum Parowozowni Jarocin, które otrzymało od PLK wagon oraz przyczepę wózka motorowego. Wagon typu 3F z lat 60. służył w Polskich Liniach Kolejowych jako szatnia i magazyn sprzętu w składzie Specjalnego Pociągu Ratownictwa Technicznego w Krakowie. Wagon uzupełni muzealną kolekcję 4-osiowych wagonów pasażerskich. Przyczepa typu PWM5 z ok. 1960 r. była wykorzystywana jako pomieszczenie techniczne w Trzebini. Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej zamierza przywrócić przyczepie oryginalny wygląd i połączyć w zestaw z wózkiem motorowym WM5-192. Wózek już wcześniej trafił z PLK do Towarzystwa. Pojazdy zostaną wykorzystane do inscenizacji oraz przejazdów pokazowych i turystycznych.Wagon bagażowy oraz przyczepa wózka motorowego to kolejne darowizny PLK dla Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej. Wcześniej TKW otrzymało m. in. semafor dwuramienny, tarczę manewrową, tarczę ostrzegawczą, wagon kryty, wagon techniczno-gospodarczy typu 8A oraz lemieszowy pług odśnieżny typu 411S.

Muzeum Parowozowia zajmuje się nie tylko odnajdywaniem przedmiotów zabytkowych związanych z kolejnictwem oraz ich renowacją, ale również co roku organizowała obchody Dnia Kolejarza oraz piknik. Niestety pandemia spowodowała przerwę w tej działalności. Ostatni festyn wśród wagonów odbył się w maju 2019 roku [ZOBACZ TUTAJ]. Przy okazji takiego zwiedzania organizowane były zbiórki m.in. na remont toalet w budynku i na odnowienie parowozu.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy