Reklama

Reklama

Wycięte drzewa w Jarocinie na ustach całej Polski. O sprawie mówią największe media w kraju

Opublikowano: pt, 12 lut 2021 09:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wycięte drzewa w Jarocinie na ustach całej Polski. O sprawie mówią największe media w kraju. Profesor: To jest nie tylko barbarzyństwo

Reklama

Wycięte drzewa w Jarocinie na ustach całej Polski. O sprawie mówią największe media w kraju.

 

Jarocin. Dokładnie tydzień temu mieszkańcy Jarocina zaalarmowali nas o trwającym w śródmieściu miasta usuwaniu drzew.  Ludzie nie kryli zaskoczenia takim obrotem sprawy. Pojawiały się pytania – dlaczego z centrum wycinane są nierzadko zdrowe drzewa. Pod piłę poszło ponad 120 drzew między innymi na ul. Hallera, Paderewskiego, Kasztanowej i części ul. Wrocławskiej.

 

W ostatnich dniach o sprawie piszą i mówią niemal wszystkie ogólnopolskie media. Publikacje na ten tamta ukazały się w onet.pl, gazeta.pl, tvn24.pl, TVN24, wp.pl, Melo Radio i kilku innych portalach branżowych.

Niemal wszyscy cytują burmistrza Adama Pawlickiego: „Chciałbym jednak Państwa uspokoić, że ich usunięcie jest tylko chwilowe” – napisał włodarz gminy na swoim profilu w mediach społecznościowych. I dodał – o czym już informowaliśmy wcześniej – że po rewitalizacji w śródmieściu zostanie nasadzone 4.000 nowych drzew.  

 

Głos w sprawie zabrał między innymi prof. Piotr Korduba, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

- Gdyby ktoś wpadł na taki pomysł 20 lat temu, to można by to jeszcze tłumaczyć brakiem rozsądku. Dziś jest to nie tylko barbarzyństwo, ale przejaw skrajnej niekompetencji wszystkich, którzy w tej sprawie przełożyli choć jedną kartkę, wysłali choć jeden e-mail – komentuje cytowany przez tvn.24.

I dodał: "Rozumiem, że na czas robót odcięto pnie, by w cudownym sposób 'dokleić' je po ich zakończeniu i się zazielenią! Byłoby wspaniale, gdyby się tak dało. Wiedza o skuteczności i sensie nasadzeń kompensacyjnych przy obecnych zmianach klimatu i doświadczeń innych polskich miast nie pozostawia na tym posunięciu niestety suchej nitki, zarówno w wymiarze ekologicznym, jak i społecznego życia miasta".

 

O sprawie już tydzień temu informował portal jarocinska.pl. Szeroko (zobacz na dole) przedstawialiśmy też argumenty ratusza. "W ostatnich dniach z kolejnych ulic w centrum Jarocina znikają drzewa. Tak się stało już na ul. Hallera, Paderewskiego. Wycinane są również drzewa na części ulicy Kasztanowej i Wrocławskiej. Akcja, która odbywa się w ramach trwających prac rewitalizacyjnych, wywołuje sporo komentarzy. Ludzie nie kryją zaskoczenia, oburzenia, a niektórzy nawet smutku. „Serce boli, jak na to patrzę” – napisała do nas jedna z mieszkanek miasta. ZOBACZ DYSKUSJĘ

- Widok powycinanych drzew zaniepokoił mnie i mojego synka. Powiem szczerze, że nie tylko nas. Przechodzący tymi ulicami ludzie zatrzymywali się obok pni i zastanawiali się dlaczego drzewa nagle zostały wycięte? Domyślam się, że jest to związane z rewitalizacją jarocińskiego  Śródmieścia. Zastanawiam się czy nie dało się jakoś tych drzew ominąć? Rosły na tych ulicach już kilkanaście lat. Wpisały się w krajobraz tych ulic. Nagle zrobiło się pusto. Ubolewam, że w Jarocinie jest tak mało zieleni - mówi Kinga Latecka, ogrodniczka z Jarocina i dziennikarka pisząca porady ogrodnicze. - Powinniśmy szanować każde drzewo i każdą roślinę. Tyle mówi się o ekologii. Czy osoby odpowiedzialne za wycinkę tych drzew pomyślały żeby coś zrobić i je zostawić? Wydaje mi się, że zostały wycięte, bo tak było najwygodniej. Nasze miasto jest bardzo zanieczyszczone. Wystarczy przejść się ulicami w centrum Jarocina, by przekonać się czym ludzie palą w piecach. Powinniśmy wspólnie dbać o środowisko i robić wszystko, by nie wycinać drzew zbyt pochopie.

 

Jej zdaniem w miarę możliwości powinniśmy robić wszystko, aby ocalić każde drzewo w naszym mieście.  - Drzewa to naturalne filtry powietrza. Ich liście działają jak filtry, pochłaniające w procesie wymiany gazowej powietrze wraz z unoszącymi się w powietrzu pyłami i toksycznymi związkami chemicznymi. Drzewa uczestniczą również w redukcji gazów cieplarnianych. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, w zamian uwalniając życiodajny tlen. Nawet jeśli po zakończonej rewitalizacji Gmina posadzić drzewa to nie będą one takich samych rozmiarów jak te, które tam rosły kilkanaście lat. Pamiętajmy również, że na tych drzewach miały siedliska ptaki. One również w wyniku wycinki drzew straciły miejsca do bytowania - dodaje. 

 

Urzędnicy tłumaczą, że w ramach trwających w mieście prac rewitalizacyjnych i wymiany sieci w Śródmieściu - pojawią się nowe nasadzenia nie tylko drzew, które mają korespondować z przygotowaną wcześniej spójną koncepcją. Zapewniają, że Jarocin będzie bardziej zielony niż w tej chwili. Jako przykład podawane jest przebudowane w ostatnich latach osiedle Kopernika w Jarocinie. 

- Niebawem podamy oficjalny komunikat tłumaczący raz jeszcze dlaczego musiało dojść do tej wycinki. Chcemy też pokazać, jak te miejsca będą wyglądały po zakończonej rewitalizacji i wreszcie o ile więcej zieleni pojawi się w przyszłości w sercu miasta – tłumaczy wiceburmistrz Bartosz Walczak. 

 

Prowadzona w centrum Jarocina wycinka drzew jest konieczna, aby prawidłowo przeprowadzić rewitalizację miasta. Uspokajamy, że ich usunięcie jest tylko chwilowe. Wraz z zakończeniem prac budowlano – montażowych, wykonaniem nowych nawierzchni drogowych i wyprowadzeniem z terenu budowy ciężkiego sprzętu, w Śródmieściu zostanie zagospodarowana nowa zieleń miejska, której będzie znacznie więcej - informuje Urząd Miejski w Jarocinie. 

Poniżej pełna treść komunikatu. W galerii wizualizacja.  

 

W toku robót, konieczne było wycięcie 124. drzew i krzewów. Po zrealizowaniu prac budowlanych, w zamian posadzone zostanie 156 nowych o obwodzie minimalnym pnia na wysokości 100 cm wynoszącym 18 cm. Będą to drzewa z gatunku Lipy drobnolistnej, Klonu Polnego, Jesionu wyniosłego, Klonu pospolitego, Ambrowca balsamicznego, Platana klonolistnego.     

To nie wszystko, bo dodatkowo gmina wzbogaci rewitalizowany teren o blisko 4 tys. sztuk nowych drzew i krzewów i ok. 6,7 tys. sztuk bylin oraz roślin cebulowych. 

Realizowana w centrum Jarocina przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej obejmuje swym zakresem, poza pełną wymianą infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, wykonanie również nowych nawierzchni dróg, ścieżek rowerowych, chodników, ciągów pieszo-jezdnych, miejsc parkingowych i stworzenie nowego zagospodarowania zieleni miejskiej w Centrum Jarocina. 

Jednym z istotniejszych celów realizowanej rewitalizacji jest prowadzenie inwestycji w takim kierunku, aby tej zieleni pojawiło się znacznie więcej, niż przed rozpoczęciem prac. W tym celu, poza zastąpieniem starych drzew nowymi,  przewidziano także zasadzenie dodatkowej zieleni wysokiej oraz nasadzenia nowej zieleni niskiej. Miejsca pod drzewami będą obsadzone bylinami, krzewami oraz roślinami cebulowymi. Tam, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia nowych nasadzeń do gruntu – zaprojektowano donice. 

Trzeba pamiętać też o tym, że istniejąca zieleń w centrum Jarocina nie była w najlepszym stanie. Wiele drzew posiadało liczne ubytki w pniach, rozwidlenia, niesymetryczne korony. Często systemy korzeniowe uszkadzają istniejące chodniki, elewacje budynków. Istnieje też prawdopodobieństwo, że lokalizacja sieci i przyłączy w pobliżu istniejących drzew, mogłaby spowodować uszkodzenie ich systemu korzeniowego. 

Projekt nowych nasadzeń wszystkie te wątpliwości wyeliminuje. 

 

 

Co myślicie o całej sprawie? Piszcie w komentarzach. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (33)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +11 / -0

  Monika

  Naprawdę??? W takim razie w urzędzie rozum im odebrało i nie powinni sprawować funkcji publicznych. Który bufon wpadł na taki pomysł, żeby oprzeć rewitalizację na wycince drzew. Co za idioci. Jestem zbulwersowana.

 • rok temu | ocena +15 / -0

  pol

  Szkoda tych drzew zwłaszcza na Paderewskiego opisane były i podano ich nazwę na pierwszych stronach książki Iwaszkiewicza Młyn Nad Lutynią.

  • rok temu | ocena +6 / -0

   Monika

   Naprawdę??? W takim razie w urzędzie rozum im odebrało i nie powinni sprawować funkcji publicznych. Który bufon wpadł na taki pomysł, żeby oprzeć rewitalizację na wycince drzew. Co za idioci. Jestem zbulwersowana.

 • rok temu | ocena +8 / -0

  nowe otwarcie

  aha czyli mieszkańcy zaalarmowali... a wydawać by się mogło, że to właśnie Dziennikarze są jakąś tam awangardą... :) - nikt z Rzeczonych nic nie widział/wiedział ? przeca to nie NY ;)

 • rok temu | ocena +13 / -3

  ola

  ogrodnik z goliny sie bogaci

 • rok temu | ocena +5 / -21

  Eror

  Szkoda, że dziennikarze nie wspominają o ty jak gmina stawia na proekologiczne rozwiązania. Miejskie spółki przechodzą na instalacje fotowoltaiczne, PWiK dzięki nowym instalacjom będzie mógł odzyskiwać fosfor oraz gaz ze ścieków co też przełoży się na zmniejszenie produkcji odpadów. Widać liczy się tylko tania sensacja

  • rok temu | ocena +5 / -0

   Do Eror

   I co się teraz Eror tłumaczysz? Na nic ta fotowoltaika kiedy tyle zieleni w centrum zniszczyliście. W lecie centrum będzie saharą Jarocina.

  • rok temu | ocena +4 / -3

   Redakcja

   Piszemy. Oto przykłady jarocinska.pl/wiadomosci/swiatowa-instalacja-na-oczyszczalni-w-jarocinie/L5NATOqf8ytibEJDQPqv i tutaj jarocinska.pl/wiadomosci/prad-ze-slonca-z-programem-energia-jarocin-2020/sLFN8FWSU4p66pP1jgrm Zapraszamy do czytania.

  • rok temu | ocena +14 / -1

   ola

   tani to jestes ty drzewa rosly od zawsze jak pamietam

 • rok temu | ocena +14 / -4

  Kobar

  Tłumaczenie,że posadzi się nowe drzewa,to absurd.A co bezie z naszym miastem i powietrzem zanim urosną? Wolałabym,aby upiększanie miasta nie wiązało się z jego dewastacją.Widać tu jakiś głupi pisowski pęd do niszczenia naszej przeszłości.

  • rok temu | ocena +2 / -0

   eskobar

   A co ma pis do tego? Raczej nic. To sprawa gminy i burmistrza Pawlickiego.

  • rok temu | ocena +4 / -12

   Poziomka

   Bez przesady, Jarocin to nie jest jakaś betonowa pustynia jak Las Vegas, Mamy w mieście trzy parki, ogródki działkowe, drzewa praktycznie rosną przy każdej ulicy, do tego wokół same praktycznie lasy. Tlenu nam nie zabraknie

 • rok temu | ocena +18 / -1

  bb

  Jak czytam i widzę tego kompletnie niewiarygodnego, niekompetentnego i wręcz śmiesznego Walczaka to mi się niedobrze robi. I kto takiego "ludzia" postawił na to stanowisko? Aha, podobny do niego i jeszcze do tego skazany. Barbarzyńcy i skrajnie niekompetentni ludzie - jak ich nazwał prof, Korduba. I miał 100 procentową rację!

  • rok temu | ocena +5 / -0

   Monika

   W powiecie dostrzegli niekompetencję tego kolesia już dawno, dlatego odwołali go z funkcji starosty.

 • rok temu | ocena +3 / -24

  Xxxx

  Burmistrz chce upiększyć miasto a ludzie swoje może się zamienicie z nim i zobaczymy czy to takie proste ludzia w mieście nigdy się nie dogodzi ale oni najlepiej wiedzą

  • rok temu | ocena +10 / -0

   Ja

   Xxxx na ta chwile to burmistrz rujnuje miasto wzbogacajac sie i to dosłownie nie od dzis wiadomo. Wiec wyniszczanie zieleni i chociazby jarzebiny ktora byla na ulicach posadzeniem klonow

  • rok temu | ocena +7 / -1

   Miejscowi dziennikarze się chyba boją!

   Pisz prosto, bo nie wiem o co tobie chodzi ?

 • rok temu | ocena +4 / -19

  Burmistrz w partii Gowina

  Dlatego wszystkie sracje typu tvn tak chętnie podchwyciły temat. Stacje anty Polskie dodam

  • rok temu | ocena +6 / -0

   nyck

   Niema bardziej antypolskiej telewizji w tym kraju od TVP bo czym jest manipulacja, tania propaganda, szczucie na siebie, ukrywanie problemów i wybielanie władzy itd. aniżeli działaniem antypaństwowym?

  • rok temu | ocena +8 / -4

   Kobar

   Jakie antypolskie?Zaraz widać że przeszedłeś pranie mózgu przez tv reżimową.Antypisowcy to też Polacy,tylko nie zgadzający się na przekręty,kradzieże naszych wspólnych pieniędzy,dążenie do dyktatury w stylu Putina.

  • rok temu | ocena +0 / -6

   Jojo

   Baseny i pływalnie od dziś zostają otwarte, więc pewnie te karnety można będzie zrealizować. Wcześniej basen został zamknięty nawet dla zajęć sportowych dzięki działaniom mitomana z Ługów. Cały jego wkład w życie gminy.

  • rok temu | ocena +8 / -1

   Miejscowi dziennikarze się chyba boją!

   Niedawno TVN pokazywał Skazanego z Porozumienia, jak rozdaje karnety na nieczynny basen, dla tych co chcą oddać osocze. Teraz TVN już jest niedobry ???

 • rok temu | ocena +3 / -9

  Felipe

  Gdyby jeszcze te drzewa usunęli od tak z czyjegoś kaprysu, to bym zrozumiał, ale jest to jednak w związku z wymianą sieci i w ich miejsce zostaną wykonane nowe nasadzenia. Na Kopernika dwa lata temu wycięto o wiele więcej drzew w związku z przebudową sieci (gdzie też zostały wykonane nowe nasadzenia) i wtedy nikogo to nie zainteresowało

  • rok temu | ocena +10 / -2

   Miejscowi dziennikarze się chyba boją!

   Nie tylko na Kopernika mieszkają debile. W końcu Skazany wygrał w całej gminie Jarocin.

  • rok temu | ocena +16 / -2

   Asus

   Bo na Kopernika mieszkają debile, którzy sami prosili o usunięcie drzew, bo liście spadające jesienią im przeszkadzały. Mam nadzieję, że jak będzie latem ponad 30 st. C to będą się smażyć na swoim betonowym osiedlu.

 • rok temu | ocena +7 / -5

  JoJo

  Drzewa zostaną ponownie nasadzone, do tego dojdzie setki nowych krzewów i bylin. A kto odda kilkaset tysięcy potencjalnej kary dla i tak już będącego w tragicznej sytuacji szpitala za bezmyślność obu starościn?

 • rok temu | ocena +15 / -2

  do roboty

  Burmistrz zamiast usuwać 'chwilowo' drzewa niech sie zabierze do roboty, a nie na fejsbuku pieje jaki to Jarocin piękny, niech wyjedzie na Siedlemińską, Kurpiowską czy Brdową to zobaczy prawdziwy Jarocin

  • rok temu | ocena +5 / -0

   Miejscowi dziennikarze się chyba boją!

   W Witaszycach gmina rozwojowa Jarocin zrobiła ok 60 m chodnika na ul. Sienkiewicza. Kiedy kolejne 6o m, za 3 lata ???

  • rok temu | ocena +4 / -9

   powiatowe nieroby

   Ul. Siedlemińska to własność powiatu, więc z apelami do Lidzi i Kasi. Co prawda ostatnio z wielka troską obiecały postawienie tam przystanku autobusowego, ale jeśli dostaną te kilkaset tysięcy kary za sesję foto w szpitalu, to się możecie nie doczekać i tego

 • rok temu | ocena +16 / -1

  Miejscowi dziennikarze się chyba boją!

  To teraz można by było napisać w ogólnopolskich mediach o otwartych kopertach, o tym że rządzi tu członek z Porozumienia, no i o tym jak Kanbud powstał i wygrywał przetargi i nadal wygrywa .

  • rok temu | ocena +5 / -8

   Powiatowe nieszczęście

   Szkoda że milczycie na temat powiatu, tego że usadowiła się tam dojna zmiana pod szyldem PiS-PSL którzy zrobią wszystko by tylko zachować swoje dobrze płatne z naszych podatków stanowiska. o zadłużeniu szpitala, skandalach z udziałem pisowskie starościny. O nieprawidłowościach jakie mają miejsce w DPSie, o wyczynach Mirosława S.

 • rok temu | ocena +4 / -18

  Elvis

  Nie wiem o co to całe zamieszanie? Oczywiście drzew trochę skoda ale ciekawe jak by pan profesor chciał przeprowadzić kompletna wymianę istniejących na tych odcinkach sieci wraz z nawierzchnią i chodnikami? Uwielbiam takich ekspertów zza biurka, z recepta na wszystko. No i powiedzmy sobie szczerze to nie były jakieś czterystu letnie dęby, tylko drz... Rozwiń

  • rok temu | ocena +11 / -2

   misiek

   oczywiście robi się takie wymiany bez uszkadzania drzew już od wielu lat