Reklama

"Chwasty powinny zniknąć". Wytną 740 drzew w parku i posadzą 600.

Opublikowano: pon, 19 lut 2018 14:25
Autor:

"Chwasty powinny zniknąć". Wytną 740 drzew w parku i posadzą 600. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rozpoczyna się kolejna wycinka w Parku Radolińskich w Jarocinie. Tym razem usuniętych zostanie 741 drzew - głównie samosiewów, gatunków inwazyjnych oraz drzew zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców.

- Po wycince wprowadzonych zostanie 600 nowych drzew o gatunków odpowiednich do parku i przede wszystkich o odpowiednich rozmiarach. Będą to m.in.graby, dęby czerwone oraz lipy - informuje Marzena Jeleniewska-Jankowska, inspektor nadzoru prac przy drzewostanie w informacji rozesłanej na zlecenie Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

 

Urzędnicy chcieli początkowo wyciąć blisko 900 drzew spośród 6000, które znajdują się w tej części założenia. Jednak wojewódzki konserwator zabytków na zgodził się ostatecznie na wycinkę 741 drzew oraz ponad 2000 m2 krzewów. - W następstwie wycinki wprowadzonych zostanie 600 nowych nasadzeń drzew. Będą to to gatunki dostosowane do warunków parkowych oraz w odpowiednich rozmiarach. I tak często zniekształcone gatunki inwazyjne zostaną zastąpione grabami o obwodzie 18-20 cm z odpowiednio uformowaną koroną czy dębami czerwonymi o 28-30 cm obwodu – informuje miasto.

W miejsce usuniętych krzewów pojawi się czterokrotnie więcej nowych nasadzeń. - Zostanie wprowadzonych prawie 9 tys. m2 nowych krzewów. Będą to gatunki rodzime, jak róże jaśminowce czy derenie. Będzie to materiał roślinny dobrej jakości i wysokości minimum 70 cm - podkreśla Marzena Jeleniewska-Jankowskai zapowiada, że w parku pojawią się „śnieguliczki, berberysy, porzeczki, 200 róż dzikich i francuskich, a także roślinność szuwarowa na stawie”.

Dlaczego wycinka?

- Przez lata mieszkańcy przyzwyczaili się do takiego widoku i do tego, że ten park jest gąszczem, jednak park to nie jest las – podkreśla inspektor nadzoru prac przy drzewostanie. - Samosiew to tak naprawdę chwast, który powinien zniknąć, chwast, który zadamawiał się w jarocińskim parku już od lat powojennych i zaburzył to wszystko, co przestrzennie i kompozycyjnie jest do dzisiaj zachowane i wartościowe – tłumaczy Marzena Jeleniewska-Jankowska.

Zaplanowano też wycięcie drzewa posadzonych w parku w latach 70 i 80 ubiegłego stulecia. Specjaliście oceniają, że były to najczęściej „nasadzenia przypadkowe w miejscach, w których pierwotnie ich nie było, w wyniku czego często są to drzewa zniekształcone, o powyginanych koronach i esowatych pniach”.

- Tak jest na przykład przy wejściu do parku od ul. Kasztanowej po lewej stronie. Kiedyś była tam oś widokowa uwieńczona domem ogrodnika. Dzisiaj w tym miejscu mamy gąszcz gatunków, które nie są wartościowe z dendrologicznego punktu, często inwazyjnych, które poza tym, że przeszkadzają większym drzewom, dodatkowo wprowadzają chaos kompozycyjny - podkreśla Jeleniewska-Jankowska.

Pomysłodawcy chcą, by Park Radolińskich w Jarocinie zyskał na powrót wartość historyczną, uwzględniających dawną funkcję, treść i formę założenia.

 

- Ta wycinka która tak strasznie brzmi i wzbudza wiele kontrowersji, to jest, jak widać po pierwszym etapie, to jest pozytywna zmiana, która ma na celu pokazanie cennych elementów, które w parku udało się zachować - tłumaczy Jeleniewska-Jankowska. Jest to zabieg konieczny, aby uwzględnić osie widokowe, które są możliwe do odtworzenia, tak aby wydobyć historyczną tkankę parku. To także okazja do nowych nasadzeń tych gatunków drzew, których liczba w parku na przestrzeni lat się zmniejszyła. Najbardziej efektowne wyniki pierwszego etapu wycinki najlepiej były widoczne wiosną, kiedy w parku zakwitły całe połacie zawilców.

Urząd zapowiada, że jeszcze w lutym zrealizowane zostaną prace związane z porządkowaniem drzewostanu w Parku Gorzeńskiego w Jarocinie. Wycinki w obu parkach realizowane będą w ramach rewaloryzacji i rewitalizacji trzech jarocińskich parów - Parku Radolińskich, Parku im. Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego oraz parku przy ul. Szubianki. „W jego ramach wypięknieje też zieleń przyuliczna wzdłuż ciągów komunikacyjnych łączących te trzy obszary zieleni. Gmina Jarocin otrzymała na realizację projektu ponad 12 mln zł dofinansowania ze środków UE” – czytamy w informacji.

Wycinka w Parku Radolińskich w liczbach

741 – liczba drzew wskazanych do wycinki, z czego 80% to samosiew

6000 – liczba drzew w części parkowej Parku Radolińskich

600 – liczba nasadzeń zastępczych – graby, dęby czerwone, lipy

ponad 2000 m2 – tyle m2 krzewów wskazano do wycinki

9000 m2 – tyle m2 krzewów zostanie posadzonych, będą to m. in. róże, jaśminowce, śnieguliczki i derenie

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (20)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +2 / -0

  Jar

  W Golinie p.Sołtys ogolił lipy prawie do zera ,zostały same pnie i uparcie twierdzi że tak ma być .Drzewa rosną na rowie i mogłyby mieć choć niedużą koronę ale kasę trzeba wziąć to trzeba się wykazać.

 • 4 lata temu | ocena +2 / -1

  xyz

  zeby nie wiem jak odpicowali park to itak znajda sie wielcy ekolodzy ktory maja wiele do powiedzenia a tak naprawde na niczym sie nie znaja tylko metka srac i komentowac glupio... gratulacje panie Adamie pozyskal pan mase pieniedzy zeby znow niewdziecznikom jarocinskim dogodzic bo takich nie brakuje ... park nie jest wlasnoscia mieszkancow i nie p... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +2 / -3

  śmiech na sali

  Ha ha posadzą porzeczki, a ja chcę maliny i jeżyny, agrest też byłby spoko, już niedługo park może zasłynąć nie z jakiejś tam niby jednej z najdłuższych alei grabowych w Europie!, ale z alei porzeczkowej, czy aroniowej ;)

 • 4 lata temu | ocena +6 / -2

  ola

  Co stalo sie z drzewami przy szkole nr 2 zle sie dzieje w srodku to i na zewnatrz czyzby p wozna tak zadecydowala bo wiadomym jest ze co ona powie to sie robi zeby tylko lisci jesienia nie grabic

 • 4 lata temu | ocena +2 / -0

  Twój nick

  Szanowna GJ zająknie się nt. wycinki drzew przy SP2?

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  adam

  Jaki bełkot!!! Do szkoły, bo aż oczy krwawią od czytania!!!

 • 4 lata temu | ocena +14 / -2

  alex

  Te parki są teraz może i zaniedbane - ale przede wszystkim są brudne!!! Co z tego że wpompują w nie unijne miliony?? Czy będzie powołany ktoś do dbania o parki i czystość w nich, oraz karanie i ściganie tych, którzy sobie teraz urządzają w tych parkach pijalnie, publiczne toalety - nawet w biały dzień, oraz dewastują wszystko - ławki, kosze, a nawe... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +10 / -6

  michał sołtysik

  Znowu pare zeta wpadnie :-))))

 • 4 lata temu | ocena +16 / -17

  Brawo Burmistrz

  12 mln pozyskał A. Pawlicki na parki. A leśne dziadki z powiatu nawet złotówki na szpital. Na tym przykładzie widać kto gra w klasie podwórkowej a kto w ekstraklasie.

 • 4 lata temu | ocena +6 / -8

  korekta edytorska

  Tego nie da się czytać. Autorowi nie chciało się poprawić literówek i wolał się nie ujawniać?

 • 4 lata temu | ocena +9 / -8

  eko

  wedle mnie to wytnijcie panowie caly park mi to wisi

 • 4 lata temu | ocena +12 / -6

  Dwojka

  A ja bym chciał wiedzieć, co się stanie z drewnem z tych drzew i zakrzewień, przecież tego będzie kilkanascie tirów.

 • 4 lata temu | ocena +11 / -18

  JAROCINIAK

  Bardzo dobry pomysł . Myśle ze to pozytywnie wpłynie na architekture parkową . Park wreszcie stanie się parkiem a nie nieuporządkowanym zagajnikiem jak do tej pory . Zresztą patrząc na zakres prac przy odnawianiu pałacu widać że burmistrz poważnie zabrał się za rewitalizacje parku . Optymizmem napawa szybkie tempo prac przy budowie łączników . Burm... Rozwiń

 • 4 lata temu | ocena +8 / -8

  ola

  kasa bedzie sie zgadzac