Reklama

Wszawica w przedszkolach. Czy jest się czego obawiać? [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Wszawica w przedszkolach. Czy jest się czego obawiać? [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Wszawica w przedszkolach. Czy jest się czego obawiać? | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszawica w przedszkolach. Czy jest się czego obawiać, jak sobie radzić z problemem i jak mu zapobiegać?

Reklama

Wszy głowowe są plagą szkół i przedszkoli. Co roku rodzice alarmują się nawzajem, że w tej, czy innej placówce pojawiły się wszy. Specjalne komunikaty na ten temat przesyłają do rodziców same placówki, do których uczęszczają ich dzieci. 

Wszawica w przedszkolach. Czy to już plaga?

Taki komunikat wystosowało właśnie jedno z jarocińskich przedszkoli. O sprawie dysutuje się w mediach społecznościowych. 

„Drodzy Rodzice ze względu na wystąpienie wszawicy bardzo prosimy o dokładne kontrolowanie głów dzieci” - czytamy w przesłanej wiadomości.

Z kolei przedszkole „Marcinek” w Jarocinie nie potwierdza wystąpienia problemu wszawicy.  

Sprawdzamy także w innych placówkach, czy jest się czego obawiać i czy należy przedsięwziąć jakieś kroki zapobiegawcze. Wszawica bowiem rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego równie szybko trzeba podjąć odpowiednie działania. 

W sprawie ma się także wypowiedzieć Powiatowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie, do której wystosowaliśmy maila z pytaniami.

Co zrobić gdy pojawia się zagrożenie wszawicą?

Gdy w otoczeniu naszych dzieci pojawiają się pierwsze przypadki wszawicy, wpadamy w panikę.  Wykupujemy przeróżne „cudowne” preparaty by uchronić włosy naszych dzieci przed inwazją tego pasożyta. Czy to ma sens?

- Właściwie nie - mówi jednak z fryzjerek. - Owszem, reklamowane spraye do włosów mają w swym składzie różne olejki eteryczne mające zniechęcić owady do wycieczek na głowę naszej córki czy syna, ale ich skuteczność jest na poziomie placebo - dodaje.

Jak więc uniknąć zainfekowania? Najprostsze zasady higieny działają zawsze. Uczymy dzieci, by nie wymieniały się ozdobami włosów, czapkami, opaskami. Nie pozwalamy na używanie wspólnego grzebienia. Systematycznie sprawdzamy ich głowy, by jak najszybciej wykryć zalążki gnid.

Jak walczyć z wszami?

Jeśli pomimo dbania o higienę głowy dziecka, przyniesie ono do domu wszy, to jeszcze nie koniec świata. Samo mycie głowy nie przyniesie żadnych efektów. Jak więc walczyć z wszami? Najlepiej jak najszybciej wykupić w aptece płyn na wszy.

- Najlepszy jest ten o konsystencji żelu, nie spływa z włosów - poleca magister farmacji. - Czynność tę powtarzamy przez tydzień, codziennie - dodaje.

Płyn nakładamy na skórę głowy i włosy, zostawiamy na godzinę. Następnie myjemy włosy jak zawsze i martwe pasożyty wyczesujemy specjalnym grzebieniem, o bardzo drobnych zębach. Po tygodniu problem powinien znikąć.

Jak zapobiegać nawrotom wszawicy?

Oczywiście, dobrze jest wyprać wszystkie rzeczy dziecka, zwłaszcza pościele w temperaturze 60 stopni. Jego szczotki i grzebienie wyparzyć albo najlepiej zutylizować. Zabawki typu pluszaki zamknąć na 2 tygodnie w plastikowych workach. I dokładnie obejrzeć głowy wszystkich domowników. I nie dać się zwariować czy zawstydzać naszych pociech.

Czynnikami, jakie sprzyjają rozwojowi wszawicy są wysoka temperatura oraz wilgotność otoczenia. W związku z powyższym wszy szybko zadomowią się na skórze głowy, na której znajduje się pot i związany z nim kwas mlekowy.

- Można powiedzieć, że ludzka głowa „przyciąga” wszy swoim zapachem, naturalna wydzielina skóry jest dla nich swoistym feromonem - tłumaczy właścicielka jednego z salonów fryzjerskich.

Tym samym nieprawdziwy jest kolejny mit, że wszawica jest chorobą „patologii”.

[AKTUALIZACJA, 22 grudnia]

Otrzymaliśmy stanowisko jarocińskiego sanepidu w sprawie wszawicy w placówkach oświatowych na naszym terenie.

"Zapewnienie warunków do bezpiecznego i higienicznego pobytu dzieci w placówkach oświatowych i opiekuńczych jest obowiązkiem dyrektora placówki. Wszawica nie jest  objęta działaniem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej i nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych (Załącznik do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).

Placówki nauczania i wychowania w przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą przekazują informację wszystkim rodzicom o konieczności systematycznego sprawdzenia czystości skóry głowy i włosów u dzieci, a także o potrzebie wykonania wśród wszystkich domowników zabiegów leczniczych. Pielęgniarka szkolna może przeprowadzić kontrolę czystości wśród dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na  objęcie ich profilaktyczną opieką zdrowotną. Informuje ona dyrekcję placówki o skali zjawiska, natomiast rodzicom przekazuje informacje o stanie czystości włosów i skóry głowy ich dzieci oraz zaleca przeprowadzenie koniecznych zabiegów higienicznych. W miarę potrzeby dyrekcja placówki może zorganizować działania edukacyjne dotyczące ww. problematyki i skierować je do dzieci, rodziców i opiekunów. 

W przypadku występowania trudności w rozwiązywaniu problemu np. w rodzinach o niskim statusie socjoekonomicznym należy podjąć współpracę z władzami samorządowymi (pomocą społeczną), w celu udzielenia wsparcia tym rodzinom w rozwiązaniu problemu wszawicy wśród wszystkich domowników.
 
Podstawowe zasady profilaktyki wszawicy u dzieci to stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów, którą wykonują rodzice lub opiekunowie, i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia."

 

 

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy