reklama

Wkrótce ruszą kontrole pieców w naszych domach. Jarocińscy urzędnicy będą sprawdzać czym i w czym palimy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Wkrótce ruszą kontrole pieców w naszych domach. Jarocińscy urzędnicy będą sprawdzać czym i w czym palimy - Zdjęcie główne

Wkrótce ruszą kontrole pieców w naszych domach | foto Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJarociński magistrat zamierza przeprowadzić kontrole pieców w naszych domach. Co dokładnie będą sprawdzać urzędnicy i kiedy?
reklama

Zanieczyszczone powietrze - zwłaszcza w sezonie grzewczym - jest coraz większym problemem. Dlatego wiele samorządów podjęło walkę ze wszechobecnym smogiem. Jednym z nich jest gmina Jarocin. W mieście nie brakuje osiedli, szczególnie domów jednorodzinnych, gdzie mnóstwo osób korzysta z kotłów na paliwa stałe. Dane gminy pokazują, że gros z nich to tzw. kopciuchy. 

- Kiedy wyjdę wieczorem w sezonie grzewczym na nasze osiedle, to dosłownie nie ma czym oddychać - mówi portalowi mieszkaniec Tumidaja. Niestety podobna sytuacja jest w innych częściach miasta, a nawet wsi.     

Kontrole w naszych domach na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska

Urząd Miejski w Jarocinie od kilku lat realizuje kompleksowy program walki ze smogiem. Obejmuje on między innymi kontrole kominów przy pomocy specjalistycznego drona i patrole smogowe. 

reklama

Poza tym na stronie internetowej gminy dostępna jest zakładka z mapą detektorów mierzących jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Z danych z dzisiejszego poranka wynika, że nie jest ona najgorsza. Wyjątkiem są okolice ul. Szubianki w Jarocinie. 

W ramach programu pod koniec 2021 r. zakupionych zostało też 46 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli z gminy Jarocin. 

Jakie były efekty działań gminy Jarocin w 2024 roku - przeczytasz TUTAJ

Teraz magistrat zapowiada rozpoczęcie kontroli palenisk w naszych domach. Mają się one odbywać na podstawie art. 379 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, który mówi:

reklama

„Minister właściwy do spraw klimatu, marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.”

Urzędnicy przyjdą na kontrolę bez wcześniejszego powiadomienia

Od lutego takie kontrole będą prowadzili upoważnieni pracownicy jarocińskiego urzędu gminy.

Co będą sprawdzali urzędnicy?

  • nielegalne spalanie odpadów,
  • jakość stosowanych paliw,
  • rodzaj źródła ciepła,
  • przestrzeganie zapisów uchwały antysmogowej dla województwa wielkopolskiego [treść uchwały TUTAJ].
Kontrole będą się odbywały w godzinach 8.00 - 15.00 bez wcześniejszego powiadomienia, ale tylko w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika.

reklama

„Niewpuszczenie kontrolerów lub utrudnianie im pracy może grozić karą. W razie potrzeby kontrole będą się odbyć w asyście policji” - czytamy w komunikacie urzędu.

Podczas kontroli urzędnicy są uprawnieni do wykonania dokumentacji fotograficznej i sporządzenia protokołu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości właściciel budynku będzie zobowiązany do ich usunięcia oraz poddania się ponownej kontroli.

Walka ze smogiem - ważne terminy i dane kontaktowe

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa wielkopolskiego, kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań powinny być wymienione w 2 etapach:

  • do 1 stycznia 2024 r. - w przypadku kotłów bezklasowych,
  • do 1 stycznia 2028 r. - w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
Kotły tak zwanej 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.

reklama

Podejrzenie zanieczyszczenia powietrza można zgłosić:

  • w Urzędzie Miejskim w Jarocinie, pod numerem telefonu (62) 749-95-62, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00,
  • do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie,  pod numerem telefonu (47) 775-52-00,
  • do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (zakładka „Zgłoś interwencję”). 
Z informacji jarocińskiego magistratu dotyczących tego, czym mieszkańcy gminy ogrzewają swoje domy (dane sprzed roku), wynika, że:

    kotłów bezklasowych i klasy 3 jest 3.800,
    kotłów klasy 4 - 887,
    kotłów klasy 5 - 979,
    kotłów gazowych 8.500,
    innych kotłów ekologicznych - 2.730,
    pomp ciepła - 246,
    źródeł ogrzewania ciepłem systemowych - 853.

Co myślicie o kontrolach? Zapraszamy do merytorycznej dyskusji i udziału w sondzie. 

PRZECZYTAJ TAKŻE

 

 

 

 

 

SONDA

Czy twoim zdaniem zapowiadane kontrole są potrzebne i przyczynią się do poprawy jakości powietrza w Jarocinie i okolicy?

Zagłosowało 55 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 15.01.2025 od godz 09:54
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Jarocina, gminy i powiatu jarocińska w jednym miejscu. Wszystko o Jarocin Festiwal. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Jarocinie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama