Informacja o zburzeniu jarocińskiego amfiteatru pojawiła się w maju 2016 roku. Planowane zmiany architektoniczne w przestrzeni parku, miały wpłynąć również na plenerową scenę. Podjęto decyzję o jej zburzeniu. Pojawiły się liczne głosy sprzeciwu. Dla jednych amfiteatr to łącznik z historią muzyki rockowej, a dla innych "straszydło", które oszpeca wizerunek parku. Zburzenie jarocińskiego amfiteatru budzi wiele kontrowersji .Młodzi ludzie z grupy "Ratujemy Jarociński Amfiteatr" w minioną sobotę zorganizowali demonstrację w obronie historycznego budynku.
To nie była pierwsza demonstracja zorganizowana przez obrońców amfiteatru [WIĘCEJ TUTAJ]. Ze swoim transparentami pojawili się na koncercie Arki Noego w Jarocinie. Wtedy działania grupy poparł Robert Friedrich z AN. W marszu, który wyruszył z rynku wzięło udział około 40 osób, choć w wydarzeniu na portalu facebook, zainteresowanie wydarzeniem zadeklarowało prawie 300 użytkowników. Większość uczestniczących w demonstracji swoimi strojami nawiązało do subkultur prezentujących się w latach 80. i 90. na małej scenie. Pojawiły się glany, kraciaste koszule, łańcuchy i irokezy.
Oczekiwania uczestników demonstracji były bardzo zróżnicowanie. Niektórzy bronili obecnego budynku amfiteatru, zwracając uwagę na jego historię. - Uważamy, że powinien zostać tam, gdzie jest ze względu na aspekt kulturowy. Jest takim początkiem polskiego rocka, symbolem fali buntu - mówiła jedna z organizatorek pikiety. Wśród demonstrantów pojawiły się również głosy o tym, że remont będzie zbyt kosztowny i lepiej byłoby zbudować coś nowego. - Dla mnie to jest nieważne czy ten amfiteatr zostanie odremontowany czy też zburzony i zbudowany na nowo, co pewnie byłoby lepszym rozwiązaniem. Amfiteatr to nie tylko muzyka rockowa, to też miejsce, gdzie mogą odbywać się przedstawienia teatralne, gdzie można zorganizować festyn czy promować lokalnych artystów. To miejsce z potencjałem, ale potrzeba dobrego zarządzania kulturą - mówił jedne z uczestników. Mieszkańcy pobliskiego osiedla również są zdania, że najważniejsze żeby w parku było ładnie, a historyczny budynek jest zbyt zdewastowany, by można było go uratować.
Organizatorzy są otwarci na kompromis i współpracę z władzą, chcieliby jednak żeby historyczna scena pozostała w parku. Jak twierdzą, podczas spotkania z Robertem Kaźmierczakiem, nie udało się dojść do porozumienia. Zapewniają, że to jeszcze nie koniec akcji obronnej. Według uczestników Kaźmierczak jest w pełni przekonany, że amfiteatr należy wyburzyć. Nie ma dla niego ratunku. - Spotkaliśmy się żeby porozmawiać na terenie amfiteatru, rozmawialiśmy ponad godzinę, zaproponowałam spotkanie zaraz po tym, gdy dowiedziałem się o tej grupie. Na razie nic mi nie wiadomo o kolejnych spotkaniach - mówi wiceburmistrz.
Demonstranci mają jeszcze trochę czasu, ponieważ wyburzanie obecnego budynku jest zaplanowane na połowę lipca 2016 roku. - Planowaliśmy dokonać wyburzenia w maju 2016 roku, ale kiedy rozpoczęliśmy badania archeologiczne, okazało się, że tam są pochówki. Teraz musi się zmienić sposób rozbiórki, to łączy się z przesiewaniem tej ziemi ze skarpy, po to by wydobyć szczątki. Musieliśmy wystąpić o inne pozwolenie do konserwatora zabytków - relacjonuje Robert Kaźmierczak.
W piątek 10 czerwca na urzędowej stronie Gminy Jarocin pojawiła się informacja o ogłoszeniu konkursu na projekt nowego amfiteatru [WIĘCEJ TUTAJ]. Inwestycja ma kosztować 1,5-2 milionów złotych. - Planujemy stworzyć tzw. "zielony amfiteatr" ze sceną mobilną, parkingiem dla rowerów i ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych. W projekcie powinny pojawić się również takie elementy jak nowy plac zabaw, zaplanowanie pomieszczeń gospodarczych, w których będzie toaleta i pomieszczenie dla matki z dzieckiem oraz pomysł na wykorzystanie fragmentów historycznego budynku, żeby nawiązać do wydarzeń, które odbywały się w tym miejscu - wyjaśnia Kaźmierczak. W nowym amfiteatrze mają się pojawić liczne rozwiązania ułatwiające pobyt: dostęp do darmowego internetu, monitoring i oświetlenie. Planowany "Zielony amfiteatr" ma pomieścić około 2000 osób. Projekt architektoniczny można zgłosić do 1 sierpnia.
Więcej o działaniach obrońców amfiteatru można przeczytać [TUTAJ]. Jesteście za czy przeciwko wyburzeniu starego amfiteatru?