Od wczoraj trwają prace archeologiczne na terenie jarocińskiego parku – przy placu zabaw i ruinach kościoła Św. Ducha.
Archeolodzy mieli najpierw potwierdzić, czy poza murami kościoła znajdował się niegdyś cmentarz, a jeśli tak, to jaki teren zajmował. Bardzo szybko udało im się ustalić, że poza murami kościoła dokonywano pochówków. Zaledwie w ciągu kilku godzin pracy archeolodzy odnaleźli pięć grobów. Prawdopodobnie cmentarz mieścił się też pod obecnym placem zabaw oraz pod amfiteatrem. – Podejrzewam, że tych grobów będzie znacznie więcej. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak długo był ten cmentarz użytkowany, ale tych grobów nawet można się spodziewać kilkuset – spekuluje archeolog Dariusz Andrzejczak. Archeologom udało się także odkryć pozostałości fundamentów. Nie wiadomo jeszcze, z jakiego są okresu oraz czy były częścią kościoła.
To pierwszy, sondażowy etap badań. Po odkryciu kości są więc ponownie zasypywane, aby nie uległy zniszczeniu. Jeśli gmina zdecyduje się na rewitalizację tego miejsca i przebudowę amfiteatru, prowadzone będą bardziej skrupulatne wykopy. – W drugim etapie badań szerokopłaszczyznowych odkryjemy regularnie cały ten teren. Będziemy przystępować do ich dokumentacji, bo one nie mogą tu pozostać – wyjaśnia Dariusz Andrzejczak.
Prace mają potrwać około tygodnia. Prawdopodobnie jutro pracownicy zaczną kopać na terenie placu zabaw.
W ubiegłym roku prace archeologiczne wykonywano bezpośrednio w ruinach kościoła Świętego Ducha. Odkryto wówczas ponad 40 grobów.