Reklama

Większe limity w kościołach i koniec dyspensy dla wiernych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Większe limity w kościołach i koniec dyspensy dla wiernych - Zdjęcie główne

Większe limity w Większe limity w kościołach i koniec dyspensy dla wiernych i koniec dyspensy dla wiernych | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od minionej niedzieli w kościołach zmienione zostały limity. W tej chwili zajęta może być połowa wszystkich miejsc w świątyniach. Od 26 czerwca wzrośnie do 75%.

Jednocześnie Konferencja Episkopatu Polski poinformowała, że od najbliższej niedzieli (20 czerwca) przestaje obowiązywać dyspensa od udziału we mszach św. niedzielnych i w święta. Wprowadzona została przez biskupów bezterminowo i mogły z niej korzystać m.in. osoby starsze, ale i takie, które bały się ryzyka zakażenia koronawirusem. Korzystanie z niej oznaczało, że nieuczestniczenie w Eucharystii w tym czasie nie było grzechem ciężkim. Duszpasterze zachęcali jednak do modlitwy indywidualnej, rodzinnej, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisję mszy św. i nabożeństw. 

Większe limity w kościołach i koniec dyspensy dla wiernych

Od minionej niedzieli w kościołach zmienione zostały limity. W tej chwili zajęta  może być połowa wszystkich miejsc w świątyniach. Od 26 czerwca wzrośnie do 75%.  W kościołach nadal obowiązują jednak zasady związane z reżimem sanitarnym. Nadal trzeba nosić maseczkę, dezynfekować ręce i przestrzegać zasady dystansu społecznego. W okresie największych zachorowań limity dotyczące udziału wiernych we mszach św. i nabożeństwach wynosił nawet 5 wiernych. Później stosowano przeliczniki wynikające z powierzchni świątyń. Limity były ustalane w przeliczeniu najpierw 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, a później zostały zwiększone do 1 osoby na 20 metrów kwadratowych. Od tej zasady nie było ustępstw.

[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Jarocin. Jak wyglądała procesja Bożego Ciała z kościoła św. Marcina do Chrystusa Króla? [FOTO]

W trakcie uroczystości Pierwszych Komunii Świętych czy bierzmowań często w kościołach mogli być jedynie przystępujący do sakramentów, a rodzice i bliscy na zewnątrz. Większość odbyła się w zaplanowanych wcześniej terminach, choć zastosowano podział na grupy. W najbliższą niedzielę (20 czerwca) odbędzie się uroczystość w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Dzieci będą uczestniczyć po raz pierwszy w pełni we mszach św. o godz. 13.00 i 15.00. W pierwotnym terminie do sakramentu, w ostatnią sobotę kwietnia, przystąpiło ośmioro dzieci, których rodzice wyrazili taką chęć. 

Większe limity w kościołach i koniec dyspensy dla wiernych

Biskup kaliski Damian Bryl podjął decyzję o przedłużeniu czasu Komunii wielkanocnej w diecezji kaliskiej do święta Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli do  14 września. Jednocześnie ordynariusz diecezji kaliskiej przypomina, że przyjęcie jej w naznaczonym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika, wynikających z trzeciego przykazania kościelnego. Przed przystąpieniem do Komunii warto skorzystać z sakramentu pojednania i pokuty. W jarocińskich parafiach do spowiedzi można przystąpić 15-30 przed mszami św., a w kościele św. Marcina spowiednicy dyżurują w ramach „stałego konfesjonału” we wtorki i piątki w godz. 8.00-9.00 oraz w czwartki w godz. 16.00-17.00.  

Okres letni to również czas, gdy w Kościele wprowadzane są zmiany personalne. Zobacz, w których parafiach na Ziemi Jarocińskiej zmienią się proboszczowie [SZCZEGÓŁY TUTAJ]

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy