Zarówno w diecezji kaliskiej, jak i w archidiecezji poznańskiej stosowana jest bezterminowa dyspensa, w myśl której nieuczestniczenie we mszy św. w niedzielę i święta nakazane nie jest grzechem. Mogą z niej korzystać zarówno diecezjanie i ci, którzy przebywają w parafiach znajdujących się na ich terenie. Zwolnienie z obowiązku dotyczy nie tylko osób, które są w kwarantannie czy izolacji, ale również w podeszłym wieku, z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), jak i tych, którzy obawiają się zarażenia.
Kapłani zachęcają jednak do indywidualnej modlitwy i duchowego włączenia się w przeżywanie Eucharystii poprzez środki masowego przekazu - przez trnsmisje telewizyjne, radiowe i internetowe. Część z parafii stara się transmitować jedną z mszy św. niedzielnych tak jest m.in. w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Z uwagi na ograniczenia w ilości osób, które mogą uczestniczyć w liturgii na żywo można też oglądać przebieg uroczystości bierzmowania np. poniedziałkowej uroczystości w parafii św. Małgorzaty w Cielczy. Często transmitowane są też nabożeństwa pasyjne - Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale. W internecie dostępne są rówież różnego rodzaju nauki rekolekcyjne, z których można skorzystać, aby lepiej przygotować się do duchowego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które są najważniejszymi świętami dla chrześcijan. Ograniczenia będą przestrzegane również podczas sobotniego ingresu biskupa kaliskiego Damiana Bryla.
Przykazanie kościelne mówi, że przynajmniej raz w roku należy się spowiadać i w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Mimo szczególnej sytuacji pandemii spowiedź nadal możliwa jest tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem. Tak jak w poprzednim Wielkim Poście oraz Adwencie, tak i teraz nie będzie w parafiach spowiedzi z udziałem kapłanów z poszczególnych dekanatów. Dlatego duchowni zachęcają do tego, aby nie zostawiać sakramentu pojednania i pokuty na ostatnią chwilę. W większości parafii spowiednicy są dostępni pół godziny lub kwadrans przed każdą mszą św.
W kościele św. Marcina w Jarocinie dodatkowo skorzystanie z sakramentu jest możliwe w ramach tzw. stałego konfesjonału - we wtorek i piątek w godz. 8.00-9.00 oraz w czwartek w godz. 16.00-17.00. W parafii Chrystusa Króla w Jarocinie wprowadzono całodniowy dyżur spowiedniczy w najbliższą sobotę (27 marca) w godz. 8.00-18.00. W parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie można w każdej chwili zadzwonić na klasztorną furtę i poprosić o spowiedź.
To już też drugi rok, gdy w Niedzielę Palmową nie odbywają się tradycyjne procesje z palmami oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej na ulicach miast i wiosek. W Jarocinie co roku gromadziła ona tłumy. W zeszłym roku sytuacja była jeszcze trudniejsza, ponieważ w liturgii, w tym również w Triduum Paschalnym, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny, mogło uczestniczestniczyć tylko pięć osób.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.