Miniony weekend był upalny, temperatura sięgała 30 stopni, w miejscach wystawionych na słońce było nawet gorącej. Dodatkowo na polach ruszyły żniwa. W takich warunkach zapotrzebowanie na wodę wzrasta, jednak część mieszkańców gminy Nowe Miasto nad Wartą w weekend została bez wody.
Na dworze upał, a ludzie w gminie Nowe Miasto bez wody
Problemy z brakiem wody w gminie nie są żadną nowością, od wielu lat w najgorętszych miesiącach zdarzało się, że wody zwyczajnie brakowało. Wójt Aleksander Podemski co roku apeluje o oszczędzanie i rozważne korzystanie z zasobów. W tym roku urząd gminy dodatkowo wprowadził stałe godziny, w których woda jest zakręcana.
Od 12 czerwca w miejscowościach: Boguszyn, Boguszynek, Chromiec, Chwalęcin, Jadwigów, Kolniczki, Kruczyn, Kruczynek, Michałów, Radliniec, Stramnice, Świętomierz, Szypłów, Tokarów, Wolica Pusta w godzinach 14.00-16.00 następuje przerwa w dostawie wody. I, jak informował wójt podczas ostatniej sesji rady gminy, daje to efekty i ciśnienie wody nie spada.
Jednak jakie było zdziwienie mieszkańców 15 sołectw, którzy podłączeni są do hydroforni w Chwalęcinie, gdy minęła godzina planowanego wyłączenia wody, a ta nie pojawiła się w wodociągu. Sytuacja nie zmieniła się aż do niedzielnego popołudnia, a w międzyczasie woda pojawiała się na chwilę.
„Ludzie wracają z pracy, żniwa są, wszyscy chcą się wykąpać, a nie mogą, bo nie ma wody!” - mówi jeden z mieszkańców, kóry skontaktował się w sprawie z naszą redakcją.
Niezadowolenie mieszkańców zwiększa fakt, że nigdzie nie było informacji, że nastąpiła awaria lub wodę zakręcono. Nikt nie wiedział czy sytuacja jest chwilowa, czy trzeba liczyć się z dłuższą awarią.
„Co ze zwierzętami! No i na wsi mamy żniwa człowiek brudny jest! Może Wójt podejmie jakieś konkretne działania, bo ten problem chyba od kilku lat narasta! Prośba o rozsądne korzystanie wody problemu nie załatwi. Jedni napełniają baseny drudzy nie mają co pić! Podatki płacą wszyscy!” - pisała do nas jedna z mieszkanek.
W sieci rozgorzała dyskusja, kolejni mieszkańcy skarżyli się na brak wody. Część z nich musiała się wykąpać w wodzie butelkowanej. W gorszej sytuacji byli rolnicy, którzy nie mogli napoić swoich zwierząt.
Co robią władze Nowego Miasta by zabezpieczyć dostawy wody?
Z kolei mieszkańcy podłączeni do innych hydroforni na brak wody nie narzekali. Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i o sytuacji powiadomili Sztab Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wojewódzką Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną.
Mieszkańcy o sytuacji informowali też wójta gminy Nowe Miasto Aleksandra Podemskiego. Zwróciliśmy się do niego z zapytaniem o powód całej sytuacji.
Pod hydrofornię w Chwalęcinie podłączone są miejscowości, gdzie jest wiele gospodarstw rolnych, które, mają duże zapotrzebowanie na wodę. Przy takim zużyciu pojawiają się przeciążenia i wtedy zasoby wody maleją. Wystarczy, że sprawność urządzeń w danym momencie zanotuje chwilowe obniżenie wydajności i od razu robi się problem, zwłaszcza jeśli taka sytuacja pojawi się w okresie weekendu. Wtedy te zasoby należy uzupełnić i przymknąć wodę. Dziś już trwają prace, które pozwolą te sytuację znormalizować - tłumaczy wójt. - W tej chwili ruszyły prace nad kolejną stacją wodociągową, która odciąży hydrofornię w Chwalęcinie. Wszystko to niestety trwało, bo musiało być poprzedzone uzyskaniem dostępu zasobów wodnych i o tym decydują instytucje państwowe. Na ten moment mamy te zasoby przydzielone.
Jak tłumaczy wójt, nie da się zmodernizować hydroforni w Chwalęcinie, by w przyszłości nie dochodziło do takich sytuacji, ponieważ nie ma tam większych zasobów wodnych. Hydrofornia w Boguszynie, której budowa ma się planowo skończyć za trochę ponad rok, ma zabezpieczyć w dostawy wody część miejscowości, które podłączone są do hydroforni w Chwalęcinie.
Co sądzicie o sytuacji? Nie mieliście wody? Piszcie w komentarzach.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.