reklama

Ile odpadów trafia do Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie? Jaka ilość śmieci jest spoza porozumienia? [ZDJĘCIA, SONDA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum GJ

Ile odpadów trafia do Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie? Jaka ilość śmieci jest spoza porozumienia? [ZDJĘCIA, SONDA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

WCR ujawnia dane dotyczące odpadów, które przyjeżdżają do Jarocina | foto Archiwum GJ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościIle i jakie śmieci trafiają do Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, skąd przyjeżdża ich najwięcej i jakie przychody osiąga spółka z tego tytułu - takie dane na naszą prośbę podaje jarociński WCR. Spółka ujawnia też, dlaczego musi przyjmować taką, a nie inną ilości odpadów.
reklama

Wielkopolskie Centrum Recyklingu przyjmuje odpady z 25 gmin należących do Porozumienia Międzygminnego, działającego przy spółce oraz a także od zewnętrznych podmiotów.     

Ma nie być zwożenia odpadów do Jarocina - czy na pewno?

Temat odpadów, które przyjeżdżają do Jarocina budzi ostatnio dużo emocji. Przede wszystkim z powodu odorów uprzykrzających życie mieszkańcom. Dlatego informacja o kolejnej, niemałej ilości śmieci, jakie miałyby trafić do Jarocina z gminy Milicz, spowodowała niemałe poruszenie w Jarocinie i okolicy [o szczegółach przeczytasz TUTAJ].    

reklama

"Zastanawiam się, czy jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami Pani Burmistrz i radnych, którzy obiecywali zmniejszenie uciążliwości związanej z działalnością tej instalacji” - można było przeczytać w piśmie, które niektórzy mieszkańcy Jarocina znaleźli w swoich skrzynkach.

Rzeczywiście burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska wielokrotnie podkreślała, że "jest przeciwna zwożeniu nadmiernej ilości odpadów na teren naszej gminy". 

Z kolei odwołany z początkiem stycznia wiceprezes WCR-u Andrzej Pichet mówił bez ogródek: "Spółka, aby dać pracę i zarabiać, musi przerabiać określoną ilość odpadów".

"W tą instalacje przez ostatnie lata wpompowano około 300 mln złotych, i aby spółka była rentowna i osiągała efekt ekologiczny musi przerabiać X odpadów, o pozyskanie których odpowiedzialny jest Zarząd. Celowe zmniejszenie ilości odbieranych do zagospodarowania odpadów mógłby narazić spółkę na brak rentowności, a co za tym idzie drastycznym cięciem kosztów" - wyjaśniał Andrzej Pichet.

reklama

Zarząd WCR: "Spółka nie może przyjmować odpadów poniżej określonego poziomu"

Podobnego zdania jest pełniąca obecnie obowiązki prezesa, przewodnicząca rady nadzorczej Wielkopolskiego Centrum Recyklingu - Agnieszka Pachciarz, która podkreśla:

"Z uwagi na pozyskane w ostatnich latach środki zewnętrzne na rozbudowę i modernizację zakładu, spółka nie może przyjmować odpadów poniżej określonego poziomu. WCR zobligowane jest do utrzymania konkretnych wskaźników rezultatu obejmujących między innymi określoną liczbę mieszkańców objętych systemem zagospodarowania odpadów oraz tonaż przetwarzanych odpadów. Nieosiągnięcie zadeklarowanych w umowach dotacyjnych wskaźników skutkowałoby zwrotem otrzymanych środków dotacyjnych wraz z należnymi odsetkami." 

reklama

Te wypowiedzi zarządu WCR-u mogą rodzić wątpliwości, czy spółka, chcąc wywiązać się z wyznaczonej ilości przyjmowanych odpadów, nie będzie podpisywała kolejnych umów na ich przyjmowanie. Tym bardziej, że na zadane przez nas pytania, czy tak może się stać, Agnieszka Pachciarz nie odpowiedziała i powołując się na wyrok WSA w Bydgoszczy ze stycznia 2018 r., stwierdziła: 

"Pytania nie dotyczą informacji publicznej. Informacja publiczna, to informacja ze sfery istniejących faktów, a nie planów, zamierzeń lub motywów podmiotu zobowiązanego tj. informacji przyszłej". 

Ale zaznaczyła jednoczesnie, że od 2019 r. WCR nie jest już Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) i dlatego: 

"Aby pozyskiwać strumień odpadów musimy uczestniczyć w postępowaniach  przetargowych, co wiąże się z dużym ryzykiem dla Spółki, ponieważ Gmina będąca udziałowcem może w wyniku przetargu oddawać odpady do zagospodarowania do instalacji, która wygrała przetarg. W takich sytuacjach Spółka powinna zrekompensować brak strumienia od swojego udziałowca pozyskując go od kontrahentów zewnętrznych. Należy pamiętać, że zgodnie z zasadami prawa zamówień publicznych w postępowaniach ogłaszanych przez Gminy Porozumienia oprócz zakontraktowanej ilości odpadów wskazane są zapisy odnośnie możliwości zrealizowania prawa opcji, która wiąże się z koniecznością przyjęcia dodatkowej lub mniejszej ilości odpadów. Co także oznacza konieczność ciągłej analizy niepewnego, z tego powodu, strumienia odpadów."

reklama

Agnieszka Pachciarz przyznaje, że "przyjęcie odpowiedniej ilości odpadów do instalacji ma istotny wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie oraz zapewnienie stabilnej pracy dla ponad 220 pracowników, którzy obecnie są zatrudnieni w spółce. 

"Mając powyższe na uwadze, Spółka musi mieć zapewniony stały strumień odpadów, który zapewnia głównie poprzez zawieranie umów na odbiór i zagospodarowanie z Gminami będącymi członkami Porozumienia Międzygminnego lecz także z podmiotami spoza Porozumienia Międzygminnego" - dodaje p.o. prezesa WCR-u. 

Ile, czego i skąd przywożone jest do WCR - Gazeta pyta, spółka odpowiada

Chcąc przybliżyć naszym Czytelnikom rozmiar działalności Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, zwróciliśmy się z pytaniami dotyczącymi ilości i rodzaju odpadów, które trafiają do zakładu, skąd są przywożone i jakie przychody osiąga spółka z tego tytułu [szczegóły PONIŻEJ w galerii zdjęć].   

Z podanych przez zarząd WCR-u danych wynika, że w ciągu czterech ostatnich lat ilość przyjętych śmieci wzrosła o 33.937,271 Mg - z 128.814,408 Mg w 2020 r. do 162.751,679 Mg w 2024 r.

Największą frakcją, która trafiała do jarocińskiej spółki śmieciowej były odpady zmieszane - 68.461,340 MG w 2024 r. Tuż za nimi znalazły się odpady ulegające biodegradacji - 20.955,560 Mg w tym samym roku.   

Znaczna większość śmieci pochodzi z gmin skupionych w Porozumieniu Międzygminnym działającym przy WCR-ze. I tak w 2024 r. było ich 149.121,800 Mg (110.313,080 Mg w 2020 r.). Z kolei z gmin spoza Porozumienia spółka przyjęła w tym samym czasie 13.629,880 Mg (18.501,330 Mg w 2020 r).   

Wraz z ilością śmieci, rosną także przychody spółki. I tak w 2020 r. wyniosły 48,1 mln zł, a w 2024 r. już 78,9 mln zł

Do Porozumienia Międzygminnego w WCR-ze należą:
Borek Wlkp., Chocz, Czermin, Dobrzyca, Dominowo, Gizałki Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Koźmin Wlkp., Kórnik, Krzykosy, Książ Wlkp. Mosina, Nowe Miasto, Piaski, Pleszew, Pobiedziska, Raszków, Rozdrażew, Sieroszewice, Śrem, Środa Wlkp., Zaniemyśl, Żerków.   

Czy Twoim zdaniem WCR powinno się rozwijać i przyjmować więcej śmieci - zagłosuj w naszej SONDZIE

 

PRZECZYTAJ TAKŻE

 

 

 

SONDA

Czy Twoim zdaniem WCR powinno się rozwijać i przyjmować więcej śmieci?

Zagłosowało 572 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 17.03.2025 od godz 12:49
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo