Dzień Solidarności i Wolności został ustanowiony w 2005 roku dla upamiętnienia zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Punktem kulminacyjnym Sierpnia 1980 było podpisanie porozumień kolejno: w Szczecinie, w Gdańsku i w Jastrzębiu-Zdroju. Za symboliczną datę przyjmuje się 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku.
W Jarocinie obchody będą miały miejsce dzień wcześniej. W najbliższy piątek (30 sierpnia) o godz. 9.00 w kościele św. Marcina w Jarocinie odprawiona zostanie msza św. w intencji ludzi pracy w 44. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” i podpisania porozumień sierpniowych. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się uroczystość pod obeliskiem znajdującym się przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jarocinie.
W niedzielę w kościele Chrystusa Króla w Jarocinie będą modlić się w intencji ofiar wojny oraz o pokój
Z kolei w niedzielę (1 września) w związku z 85. rocznicą rozpoczęcia II wojny światowej w kościele Chrystusa Króla w Jarocinie odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar z okresu niemieckiej okupacji oraz pokoju na świecie. Początek o godz. 18.30.Po wspólnej modlitwie poczty sztandarowe i delegacje przejdą ze świątyni na Skwer Pamięci (przy skrzyżowaniu ul. Wrocławskiej i Dąbrowskiego, obok mleczarni), gdzie odbędzie się dalsza część rocznicowych obchodów. Po raz pierwszy uroczystości związane z tragicznymi wydarzeniami z początku września 1939 roku odbyły się w tym miejscu w 2018 roku. Zanim w tym miejscu stanął pomnik w formie metalowych tablic, wcześniej na skwerze znajdował się drewniany krzyż, ponieważ w przeszłości znajdował się tam cmentarz choleryczny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.