reklama

W Wysogotówku ma powstać obora na 200 szt. bydła. Mieszkańcy chcą gwarancji od inwestora

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Wysogotówku odbyło się wiejskie zebranie mieszkańców z udziałem władz gminy i inwestora, celem omówienia budzącego kontrowersje projektu rozbudowy budynków inwentarskich dla 200 sztuk bydła opasowego. Jakie jest stanowisko lokalnej społeczności?
reklama

Zebranie odbyło się 13 grudnia. Mieszkańcy wyrazili swoje obawy związane z potencjalnym wpływem rozbudowy obory w Wysogotówku na środowisko i społeczność lokalną. W odpowiedzi na zawiadomienie o postępowaniu w sprawie decyzji środowiskowych, złożyli oficjalny wniosek do urzędu gminy, żądając wstrzymania decyzji do przeprowadzenia dokładnej analizy wpływu inwestycji na otoczenie.

Sprawa nabrała tempa po opublikowaniu zawiadomienia o postępowaniu, w którym rolnik planuje zwiększyć liczbę zwierząt hodowlanych do imponującej liczby 241,42 DJP. 

reklama

Dzisiejsze spotkanie podyktowane jest wnioskiem, petycją bądź apelem mieszkańców Wysogotówka w kwestii sprzeciwu wydania decyzji środowiskowej w ramach planowanej inwestycji - informował Mirosław Paterczyk, Wójt Gminy Kotlin.

Mieszkańcy Wysogotówka chcą gwarancji, a nie smrodu

Mieszkańcy nie kryją obaw i przywołują doświadczenia związane z chlewniami w Twardowie i Racendowie. Tam ludzie skarżą się na uciążliwy smród. Tutaj wskazuje się też potencjalny deficyt wody. Władze gminy w tym zakresie jednak uspokajają. Zmniejszone ciśnienie wody w letnie wieczory wójt tłumaczy celowym działaniem, ze względu na próbę ograniczenia zużycia.

reklama

Pan Radosław w ramach realizowanej inwestycji to jest przyszłość, bo to jest dopiero na etapie decyzji środowiskowej dopiero są wydane warunki, projekt, a dopiero później pozwolenie na budowę i uzyskanie takie pozwolenia w starostwie. W tej chwili to gospodarstwo istnieje i prowadzi produkcję zwierzęcą i korzysta z zasobów wodnych gminy i tak też będzie. Żadna produkcja wielkotowarowa czy to są kurczaki czy bydło nie mają i nie będą mieć zasobów wodnych gminy. W przypadku gospodarstw indywidualnych taka możliwość jest - tłumaczył Mirosław Paterczyk.

Inwestor podkreślił fakt, że działalność rolniczą prowadzi od dawna i do tej pory nie otrzymał żadnych skarg ani zażaleń dotyczących uciążliwego zapachu z jego obory. Dodatkowo - jak wyjawił - co 5/6 miesięcy, stan zwierząt rolnika jest poddawany kontroli przez powiatowego lekarza weterynarii. Jak tłumaczy, obecne zabudowania uniemożliwiają mu rozwój i spełnienie obecnych wymagań.

reklama

To są stare budynki i powiem szczerze, przerabiać budynki na nowe warunki, które wytyczyła Unia Europejska, bo dzisiaj nie tylko metraż dla zwierząt, ale też wybiegi na zewnątrz,  by po prostu zwierzę kiedy chce mogło wychodzić na zewnątrz - informuje inwestor, Radosław Wałkiewicz. - Starą oborę łatwiej mi będzie przerobić na odchowalnię cieląt - dodaję rolnik.

Mieszkańcy podkreślają, że nie są przeciwni samej budowie obory, ale chcą pewności co do konsekwencji. 

Ja nie mam nic przeciwko, tylko oczekujemy gwarancji z Pana strony oraz zapewnienia mieszkańców, że nie będzie brzydkich zapachów - postulował jeden z mieszkańców.

W dyskusji pojawiła się nawet propozycja ze strony jednego z mieszkańców, aby ci, którzy mają zastrzeżenia, przenieśli się do miasta. Pomysł ten spotkał się z kontrowersjami.

Rolnik złożył w lipcu wniosek o dofinansowanie budowy do agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. Inwestor jeśli otrzyma zgodę od agencji, to cały proces budowy i projektu będzie prowadzony przez firmę, a nie indywidualnie. 

Mieszkańcy oczekują dalszych gwarancji oraz jasności ze strony inwestora, zanim zgodzą się na rozbudowę, której skutki mogą znacząco wpłynąć na ich codzienne życie. Chcą kolejnego spotkania, gdy rolnik będzie miał już gotowy projekt. Inwestor zapewnił, że jest otwarty na takie spotkanie.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama