reklama

Rolnik w Wysogotówku chce wybudować oborę na 200 sztuk bydła. Mieszkańcy obawiają się inwestycji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Tyrakowski

Rolnik w Wysogotówku chce wybudować oborę na 200 sztuk bydła. Mieszkańcy obawiają się inwestycji - Zdjęcie główne

foto Łukasz Tyrakowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRolnik z Wysogotówka (gm. Kotlin) chce rozbudować swoje budynki inwentarskie. W planie jest również postawienie nowego obiektu dla bydła opasowego. Inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy.
reklama

Część mieszkańców gminy Kotlin znów jest zaniepokojona planowaną rozbudową budynków inwentarskich. 

Kilka miesięcy temu mieszkańcy Racendowa, Twardowa, Sławoszewa, Woli Książęcej oraz Parzewa wyrazili swój sprzeciw wobec budowy 5 obiektów do odchowu cieląt na pograniczu Twardowa i Racendowa. Ludzie zaczęli się skarżyć na uciążliwe zapachy. Obawiali się także zwiększenia skali produkcji. W międzyczasie okazało się bowiem, że toczy się postępowanie odnośnie zmian do decyzji środowiskowych na rozbudowę wspomnianego gospodarstwa rolnego. Inwestor chce zwiększyć ilość bydła do 6.642 DJP. Zwierzęta podzielono na kategorie wiekowe: cielęta do pół roku - 1.350 DJP ( 9.000 sztuk), od 6 do 12 miesięcy - 1.512 DJP ( 4.200 sztuk) oraz bydło powyżej 1. roku - 3.780 DJP. (4.200 sztuk).

reklama

Mieszkańcy wspomnianych wiosek robią wszystko, aby zablokować inwestycję. Skierowali pismo do wójta Kotlina. Sprawa została poruszona na sesji, a ostatecznie w Racendowie zostało zwołane zebranie mieszkańców z władzami gminy.

Planowana jest budowa obory na 200 sztuk w Wysogotówku  

Tym razem mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji w Wysogotówku. Tutaj rolnik i miejscowy radny w jednej osobie - Radosław Wałkiewicz - zamierza rozbudować swoje budynki inwentarskie. Przewidywana jest budowa nowej obory dla bydła opasowego. Po tym jak opublikowano zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia - "Powiększenie istniejącej obsady zwierząt hodowlanych do ilości 241,42 DJP w związku z budową nowej obory dla bydła opasowego i modernizacją istniejących budynków inwentarskich", do urzędu gminy wpłynął wniosek mieszkańców, a którym się zwrócili oni z apelem o wstrzymanie wydania decyzji zezwalającej na powiększenie hodowli. 

reklama

Mieszkańcy Wysogotówka chcą zablokować budowę obory

Wskazano, że "inwestycja w sposób znaczący wpłynie na zdrowie i jakość życia mieszkańców Wysogotówka"

„W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że przedmiotowa inwestycja zlokalizowana ma być w centralnym punkcie miejscowości, które bezpośrednio sąsiadują z nieruchomościami mieszkalnymi. Dodatkowo w najbliższym sąsiedztwie tj. w odległości około 300 m znajduje się plac zabaw wraz z boiskiem sportowym, które stanowią miejsce zabaw i rekreacji lokalnych dzieci i młodzieży” - czytamy w petycji skierowanej do wójta Kotlina.

W dalszej części wniosku mieszkańcy zwróciliuwagę, że poprzez zwiększenie hodowli nastąpi większy pobór wody z sieci wodociągowej, a w gminie jej brakuje.

reklama

Inwestor jest otwarty na rozmowę i spotkanie z mieszkańcami      

Pełnomocnik inwestora odpisała mieszkańcom. Pismo trafiło również do Urzędu Gminy w Kotlinie. Radosław Wałkiewicz osobiście dostarczył wyjaśnienie tym, którzy podpisali się pod wnioskiem do wójta. Rolnik tłumaczy, że prowadzi rodzinne gospodarstwo, w którym od lat są hodowane zwierzęta: trzoda chlewna i bydło opasowe. 

„Zwierzęta są utrzymywane w istniejących obiektach inwentarkich w ilości, na jaką pozwalają przepisy weterynaryjne odnośnie dobrostanu zwierząt. Gospodarstwo i związana z nim modernizacja nie ma charakteru przemysłowego - będzie to wyłącznie inwestycja w rozwój indywidualnego, rodzinnego gospodarstwa rolnego. Inwestycja poprawi jego funkcjonowanie usprawni i ułatwi pracę w gospodarstwie, poprawi dobrostan zwierząt, nie powodując przy tym żadnych szkód dla środowiska i ludzi” - czytamy w odpowiedzi skierowanej do mieszkańców.

reklama

Inwestor podał również, że zamierza wybudować nową oborę o wymiarach około 40 metrów na 27 metrów, służącą do chowu bydła opasowego w systemie wolnościowym. Średniorocznie planuje w niej utrzymywać docelowo około 200 sztuk.

Producent rolny jest otwarty na spotkanie z mieszkańcami. Nie unika również kontaktu z mediami. Aktualnie rolnik ma 55 sztuk bydła i 120 sztuk świń.

- Produkcji trzody chlewnej nie zamierzam zwiększać - deklaruje Radosław Wałkiewicz.

W zmodernizowanej oborze będą hodowane cielęta - około 100 sztuk. Łącznie średniorocznie maksymalnie rolnik planuje hodować około 300 sztuk bydła. Zapewnia, że jego przedsięwzięcie nie będzie dokuczliwe dla otoczenia.

- Mieszkańcy powołują się na uciążliwość inwestycji w Twardowie, tylko że tam produkcja ma charakter wielkotowarowy. Ja hoduje bydło w sposób zrównoważony i jest to zupełnie inna skala produkcji. Do tej pory nikomu nie przeszkadzałem. Co pół roku mam kontrolę lekarza weterynarii. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości - zaznacza Radosław Wałkiewicz.

 Wójt Kotlina zwołał zebranie w sprawie budowy obory w Wysogotówku  

 Rolnik podkreśla, że inwestycje planował już dużo wcześniej.

- Kilka lat temu budując płytę obornikową i zbiorniki bezodpływowe, to już wtedy myślałem o budowie obory, bo płyta jest już przygotowana pod większą hodowlę - mówi rolnik.

Zaznacza, że planowanie przedsięwzięcie jest szczegółowo opisane w raporcie oddziaływania na środowisko.  

  - Sporo ludzi przyszło do mnie i pytało o przedsięwzięcie. Nikomu nie odmówiłem rozmowy. Mieszkańcy chcieli zebrania. Mogę się spotkać, nie widzę żadnego problemu - deklaruje Radosław Wałkiewicz.                   

Wójt Kotlina zwołał zebranie mieszkańców z inwestorem na 13 grudnia, na godzinę 17.30, w sali wiejskiej w Wysogotówku.

- Organizuję spotkanie, żeby nie było zarzutu, że urząd nie informuje - mówi Mirosław Paterczyk, wójt Kotlina.   

Gmina Kotlin zwróciła się o wydanie opinii w sprawie inwestycji do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarocinie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie. Na podstawie tych opinii wydawana jest decyzja środowiskowa, potem warunki zabudowy, a następnie pozwolenie na budowę.

Co myślicie o sprawie? 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama