Reklama

Muzeum Parowozowni Jarocin dostało 60 tysięcy na renowację trzech pojazdów kolejowych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały TKW Jarocin

Muzeum Parowozowni Jarocin dostało 60 tysięcy na renowację trzech pojazdów kolejowych - Zdjęcie główne

Muzeum Parowozowni Jarocin dostało 60 tysięcy na renowację trzech pojazdów kolejowych | foto Materiały TKW Jarocin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej rozpoczęło realizację zadania „Historia koleją się toczy”, które polega na doposażeniu warsztatu konserwatorskiego w Muzeum Parowozownia Jarocin i odrestaurowaniu trzech zabytkowych pojazdów.

Reklama

Prowadzone działania relacjonowane będą na profilu facebook i kanale YouTube stowarzyszenia, a także stronie internetowej www.parowozownia-jarocin.pl

Zadanie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kwotą 42.000 zł, Powiat Jarociński kwotą 8.000 zł oraz Gminę Jarocin kwotą 10.000 zł. Przekazane fundusze przeznaczone zostaną zakup materiałów do renowacji, narzędzi oraz profesjonalnych urządzeń wraz z wyposażeniem do strumieniowo-ściernego oczyszczania powierzchni taboru, które sfinansowane zostały z ministerialnego programu „Wspieranie działań muzealnych”. Realizacja zadania wpłynie na przyspieszenie procesu renowacji zgromadzonych w muzeum eksponatów oraz wydłuży okres utrzymania się efektu wykonanych prac konserwatorskich.

W maju informowaliśmy o nowych eksponatach, które trafiły do Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej, organizatora Muzeum Parowozowni Jarocin.

Były to wagon oraz przyczepa wózka motorowego. Wagon typu 3F z lat 60. służył w Polskich Liniach Kolejowych jako szatnia i magazyn sprzętu w składzie Specjalnego Pociągu Ratownictwa Technicznego w Krakowie. Wagon uzupełni muzealną kolekcję 4-osiowych wagonów pasażerskich. Przyczepa typu PWM5 z ok. 1960 r. była wykorzystywana jako pomieszczenie techniczne w Trzebini. Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej zamierza przywrócić przyczepie oryginalny wygląd i połączyć w zestaw z wózkiem motorowym WM5-192. Wózek już wcześniej trafił z PLK do Towarzystwa. Pojazdy zostaną wykorzystane do inscenizacji oraz przejazdów pokazowych i turystycznych.Wagon bagażowy oraz przyczepa wózka motorowego to kolejne darowizny PLK dla Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej. 

Muzeum Parowozownia zajmuje się nie tylko odnajdywaniem przedmiotów zabytkowych związanych z kolejnictwem oraz ich renowacją, ale również co roku organizowała obchody Dnia Kolejarza oraz piknik. Niestety pandemia spowodowała przerwę w tej działalności. Ostatni festyn wśród wagonów odbył się w maju 2019 roku [ZOBACZ TUTAJ]. Przy okazji takiego zwiedzania organizowane były zbiórki m.in. na remont toalet w budynku i na odnowienie parowozu.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy