Reklama lokalna
reklama

W Jarocinie przebadają 17 starych drzew, i to nie tylko na terenie parku. Dlaczego? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Jarocinie przebadają 17 starych drzew, i to nie tylko na terenie parku. Dlaczego? [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościStan zdrowotny i wytrzymałość kilkunastu cennych drzew w Jarocinie zostaną ocenione dzięki specjalistycznym badaniom. Będą realizowane w Parku Radolińskich, w Lasku Szubianki oraz przy ul. Wyszyńskiego do 28 czerwca.
Reklama lokalna
reklama

Na podstawie otrzymanych wyników dendrolodzy zalecą zabiegi pielęgnacyjne dla poszczególnych okazów. Ich wykonanie ma wpłynąć na poprawienie stanu drzew czy zmniejszenie prawdopodobieństwa wyłamania lub wyrwania podczas silnych wiatrów.

Mieszkańcy proszeni są więc o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych badań oraz dostosowanie się do zaleceń i ostrzeżeń wykonawcy prac.

Specjalistycznym badaniom dendrologicznym poddanych zostanie 17 drzew na terenie Parku Radolińskich, w Lasku Szubianki oraz przy ul. Wyszyńskiego w Jarocinie.

reklama

- Głównie są to pomniki przyrody oraz inne cenne drzewa, które zlokalizowane są w pobliżu ciągów komunikacyjnych - informuje dr Marzena Jeleniewska-Jankowska, kierownik referatu zieleni miejskiej oraz ogrodnik miejski w jarocińskim magistracie.

Badania prowadzone są trzema metodami. Pierwsza z nich - z użyciem tomografu dźwiękowego, pozwoli zobaczyć, jaki jest stan tkanki drzewnej wewnątrz pnia, zwłaszcza pod kątem występowania ubytków, zgnilizn oraz pęknięć wewnętrznych. Kolejne badanie - obciążeniowe - oceni wytrzymałość pni drzew oraz systemu korzeniowego. Z kolei, symulacja obciążenia wiatrem wykonywana jest przy użyciu stalowej liny naprężającej pień drzewa.

reklama

- Reakcja drzewa na działanie powstałej siły jest mierzona za pomocą czujników, a uzyskane wyniki wykażą dokładny stan drzew oraz ich wytrzymałość, co pozwoli na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia wywrotów i złomów podczas silnych wiatrów - podkreśla dr Jeleniewska-Jankowska.

Każde drzewo będzie ocenione także wizualnie.

- Musimy przyjrzeć się koronom i pniom, przeanalizować czy nie ma owocników grzybów, żerowisk owadów, czy widocznych pęknięć - tłumaczy dr inż. Krzysztof Jankowski z Pracowni Przyrodniczej "Sosenka", która wykonuje badania. - Dopiero po zebraniu wyników badania tomograficznego, badań obciążeniowych oraz oceny wizualnej, będą podane zalecenia dla każdego drzewa - dotyczące np. pielęgnacji czy montażu wiązań. 

reklama

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama