Reklama

Urzędnicy musieli się wyprowadzić z ratusza. Znamy powód

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lidia Sokowicz

Urzędnicy musieli się wyprowadzić z ratusza. Znamy powód - Zdjęcie główne

Urzędnicy musieli się wyprowadzić z ratusza. Znamy powód | foto Lidia Sokowicz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nietypowa sytuacja jest przyczyną czasowej zmiany siedziby Urzędu Stanu Cywilnego oraz Biura Rady Miejskiej w Jarocinie.

Reklama

Przez najbliższe 2-3 tygodnie w ratuszu w Jarocinie prowadzony  będzie proces usuwania kleszczy. Urzędnicy proszą o wyrozumiałość, zapewniając, że działania podjęte zostały w trosce o bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, korzystających z usług magistratu, jak  i pracowników. 

Od dzisiaj (czwartek) 28 kwietnia Urząd Stanu Cywilnego przeniesiony został do budynku głównego urzędu przy Al. Niepodległości. Najpilniejsze sprawy będzie można zrealizować po telefonicznym umówieniu wizyty pod numerem telefonu (62) 749-96-34. W innym miejscu prowadzone będzie również Biuro Rady Miejskiej. Przeniesione zostanie do budynku spółki Jarocin Sport przy ul. Sportowej 6 - telefon kontaktowy 519/320-251.

Skąd się wzięły kleszcze w urzędzie?

W komunikacie wystosowanym przez urząd jako prawdopodobną przyczynę sytuacji, która zaistniała w jarocińskim ratuszu, podano rozniesienie pajęczaków przez gołębie. Na tych ptakach żeruje obrzeżek gołębień (nazywany również obrzeżkiem gołębim), który bywa mylony z takimi insektami jak pluskwa albo pchła, a także ze swoim bliskim krewnym, kleszczem pospolitym. W mediach stało się głośno w 2017 roku, kiedy dokonały one inwazji na komisariat policji w Poznaniu. W jej wyniku pogryzionych zostało 27 funkcjonariuszy. Jak sugeruje nazwa jego głównymi żywicielami są gołębie, których krwią się żywi. Rzadziej żeruje na innych ptakach np. wróblach czy gawronach. Ze względu na swoją umiejętność przystosowania się stanowi również zagrożenie dla człowieka. Gołębień jest koloru brązowego albo cielistego. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej obrzeżnej otoczce wokół ciała, która jest wyraźnie jaśniejsza od reszty korpusu.

Obrzeżki są aktywne od wczesnej wiosny (końcówka marca) do końca lata (październik). Miejscowym objawem ugryzienia przez obrzeżka jest niewielka plamka krwotoczna, z której rozwija się pęcherzyk, któremu towarzyszy świąd. Wokół niego pojawia się zaczerwienienie oraz opuchlizna. Może także wystąpić zapalenie naczyń limfatycznych umiejscowionych w pobliżu miejsca ugryzienia, a także powiększenie pobliskich węzłów chłonnych. Zmiany naskórne mogą utrzymywać się nawet ponad rok od ugryzienia. Podstawowym środkiem zapobiegawczym jest unikanie kontaktu z ptakami, w tym z ich siedliskami oraz odchodami. Dokarmianie gołębi na ulicy jest sytuacją narażającą na przeniesienie się na człowieka larw obrzeżka albo jego dojrzałej postaci.  

 

Jak ustrzec się przed ukłuciem kleszcza pospolitego?

Ukłucie przez kleszcza może doprowadzić do bardzo poważnych chorób zakaźnych i powikłań. Dlatego tak ważne jest, żeby unikać kontaktu z tymi pajęczakami i przestrzegać kilku zasad:

 • odpowiedni ubiór - czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty,
 • odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze,
 • unikanie spania w starych budynkach, w których przebywają udomowione zwierzęta,
 • obozując na wolnym powietrzu, należy się upewnić, że roślinność wokół namiotu jest krótko przycięta,
 • stosowanie repelentów – produktów odstraszających kleszcze, nanoszonych bezpośrednio na skórę lub odzież,
 • szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz pospolity?

Gdy zobaczysz na sobie kleszcza, powinieneś przystąpić do jego usunięcia. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Uwaga! Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać. 

 • Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
 • Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
 • Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.
Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza!

Dlaczego kleszcze pospolite są groźne?

Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi - w zależności od wrażliwości układu odpornościowego. Kleszcze poprzez ukłucie mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.

Borelioza

Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok zdecydowanie rośnie. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10-14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1-1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny. Czasami jest mylony ze śladem po ugryzieniu, otarciem lub uczuleniem. Jednak jeśli wiemy, że w tym miejscu ukuł nas kleszcz, wszelkie zmiany skórne powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Na boreliozę nie ma szczepionki. Dlatego każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem. 

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM)

Do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza. Objawy występują po około 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo.

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronne. Można je rozpocząć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.

W Polsce szczepienie przeciw KZM jest zalecane w kalendarzu szczepień ochronnych:

 • dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia, młodzieży, dorosłym;
 • osobom przebywającym na terenach, na których występuje zagrożenie występowania kleszczy (w tym zatrudnionym przy eksploatacji lasu);
 • służbom mundurowym;
 • rolnikom;
 • młodzieży odbywającej praktyki na obszarach, gdzie mogą występować kleszcze;
 • turystom i uczestnikom obozów i kolonii.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy