Celem konkursu było zorganizowanie warsztatów, podczas których uczniowie wspierali seniorów w zdobywaniu umiejętności cyfrowych. W projekcie wzięła udział Szkoła Podstawowa w Woli Książęcej.
- W świecie pełnym nowych technologii najcenniejsze są te spotkania, które pozwalają połączyć to, co cyfrowe, z tym, co ludzkie - podkreśla Marzena Michlak-Piękna, dyrektor Skołu Podstawowej w Woli Książęcej. - Konkurs „Szkoła międzypokoleniowa” był właśnie o tym - o uważności, empatii, cierpliwości i wspólnym odkrywaniu cyfrowego świata. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Woli Książęcej podjęła wyzwanie i wspólnie ze swoimi uczniami stworzyła przestrzeń, gdzie seniorzy zdobywali nowe umiejętności bez lęku, a młodsi mogli uczyć… z sercem. Podczas warsztatów rozwijających kompetencje cyfrowe oraz bezpieczeństwo w sieci, rozgrywały się ciche, ale ważne sceny: przyjazna rozmowa o silnych hasłach, pierwsze logowanie do poczty elektronicznej, poznawanie nowych narzędzi, które nierzadko mogą ułatwić życie. Jak się jednak okazało, to były nie tylko warsztaty rozwijające kompetencje cyfrowe. To były lekcje życia - dla obu stron. Okazało się, że „technologia nie musi dzielić pokoleń, wręcz przeciwnie, może stać się mostem, który je łączy”.
Szkoła w Woli Książęcej zajęła drugie miejsce w Wielkopolsce w konkursie „Szkoła międzypokoleniowa”
Szkole Podstawowej w Woli Książęcej przyznano drugie miejsce Wielkopolsce. 29 kwietnia, z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - z udziałem minister edukacji Barbary Nowackiej - odbyła się gala finałowa, na której uhonorowano 74 szkoły z całej Polski.Podczas wydarzenia podsumowano efekty projektu oraz nagrodzono zaangażowanych uczestników, przypominając, jak ważne są relacje międzypokoleniowe w cyfrowym świecie.
- Żyjemy w czasach wielkiej samotności, zarówno ludzi młodych, jak i starszych, kiedy wykluczenie często wynika z braku relacji. Dzięki wsparciu ministerstwa cyfryzacji można zbudować w szkołach prawdziwą wartość międzypokoleniową. Mam poczucie, że to coś dobrego, co pozostanie na lata - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.
Szkoła w Woli Książęcej otrzymała mobilną pracownię
Każda z nagrodzonych szkół otrzymała mobilną pracownię komputerową oraz kartę podarunkową na cele edukacyjne. Do szkoły w Woli Książęcej trafiło 15 laptopów.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi z dwóch powodów. Po pierwsze, że nasza młodzież - wraz z seniorami - wspólnie spędziła czas, dzieląc się wiedzą na temat bezpieczeństwa w Internecie. Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń w metodzie projektowej była ciekawa i cenna. Po drugie - nie ukrywam, że mamy z tego tytułu ogromne korzyści materialne - mobilna pracownia komputerowa była naszym marzeniem, jednak nie mieliśmy na to takiego budżetu. Jestem dumna z uczniów klasy VII, którzy swoim zaangażowaniem zasłużyli na drugie miejsce w Wielkopolsce - dopowiada Marzena Michalak- Piękna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.