Tegoroczna kampania zeznań podatkowych potrwa do wtorku - 30 kwietnia. Na platformie internetowej e-Urząd Skarbowy na podatników czekają ich zeznania podatkowe. Od tego roku z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać również przedsiębiorcy.
Elektroniczny PIT w e-Urzędzie Skarbowym - jak się rozliczyć?
Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług administracji publicznej, która jest udostępniona w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl.
- W ubiegłym roku podatnicy złożyli za pomocą Twój e-PIT blisko 2 mln deklaracji podatkowych za 2022 r. - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Podobnie jak w ubiegłych latach najpopularniejsze zeznania PIT zostały automatycznie wygenerowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w e-Urzędzie Skarbowym (e-US).
Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania ani aplikacji. Wystarczy zalogować się do serwisu na podatki.gov.pl oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane, rozliczyć ewentualne ulgi, zaakceptować i wysłać deklarację.
Ministerstwo Finansów pracuje nad udostępnieniem e-Urzędu Skarbowego w formie aplikacji mobilnej. Ma być również więcej możliwości dokonania płatności podatku. W tej chwili możemy to zrobić w e-US za pomocą systemu płatności BLIK, a w tym roku planowane jest również stworzenie możliwości płatności kartami płatniczymi.
Od 2024 roku Twój e-PIT dostępny również dla przedsiębiorców
W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej - co ważne, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą.Dlatego w usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znalazły się trzy nowości:
- PIT-36L - to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
- PIT-28 - do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
- PIT-36 - do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Specjalny kreator pomoże przedsiębiorcom rozliczyć się poprzez Twój e-PIT
Przygotowane i udostępnione zeznanie, przedsiębiorca będzie musiał uzupełnić o informacje, których KAS nie posiada, następnie zaakceptować i wysłać w usłudze Twój e-PIT.Dane do samodzielnego wprowadzenia dotyczą między innymi: kosztów uzyskania przychodów (PIT 36 i PIT 36L), przychodów, składek na ubezpieczenia społeczne, ulg i odliczeń.
Dodatkowym wsparciem dla przedsiębiorców jest specjalny kreator, w którym proste pytania i czytelne objaśnienia pomogą uzupełnić zeznanie krok po kroku.
- W zeszłym roku ponad 2,2 miliona podatników złożyło PIT w Wielkopolsce, wśród rozliczających blisko 300 tys. rodziców skorzystało z najpopularniejszego odliczenia - ulgi prorodzinnej. Ponad 41,5 tys. Wielkopolan skorzystało natomiast z ulgi termomodernizacyjnej, która wpływa na ekologię i ochronę naszego środowiska - mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.
Czy korzystasz z usługi Twój e-PIT - zagłosuj w naszej SONDZIE
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.