Jarocin. Maj najpiękniejszy i najbardziej lubiany przez ogrodników miesiąc w całym roku. Czasami w maju bywa zimno, pogoda jest kapryśna, jeszcze kilka dni temu występowały przygruntowe przymrozki.
Targowisko miejskie w Jarocinie. Tłumy kupujących
Dziś robiąc zakupy na jarocińskim targowisku zobaczyć można kolejki kupujących rozsady warzyw, ziół, ale także kwiatów. Bywa i tak, że przy jednym stoisku trzeba było czekać w kolejce na obsługę 10 minut. Nic więc dziwnego. Jak mówią lokalni sprzedawcy to pandemia spowodowała, że rośnie zainteresowanie ogrodami i roślinami. Ludzie chcą się otaczać kwiatami, mają potrzebę przebywania na świeżym powietrzu wśród roślin. Sadzą drzewa, krzewy, byliny. Ci, którzy nie posiadają ogrodów starają się ukwiecać balkony i tarasy.
Targowisko miejskie w Jarocinie. Co ludzie kupują?
Już jutro zaczyna się znaczące święto, na które co roku czekają wszyscy ogrodnicy - święto "Zimnych Ogrodników". Przypomnijmy święto to przypada na 12, 13 i 14 maja. Według ludowych wierzeń Trzej Ogrodnicy: Pankracy, Serwacy i Bonifacy przynoszą w tym terminie chłód, przymrozek i chłodne arktyczne powietrze, niszcząc posadzone kwiaty, drzewa i krzewy. Z kolei 15 maja przypada święto "Zimnej Zośki", która przynosi już ostatni w tym roku przymrozek. Wszystko wskazuje na to, że pogoda na tegoroczne święto "Zimnych Ogrodników" będzie łaskawa. Temperatury w dzień utrzymują się powyżej 25 stopni, a w nocy powyżej 10. Jest to znak, że do gruntu można sadzić sadzonki pomidorów, ogórków, dyń, arbuzów, papryki. Wysiać można również wszystkie warzywa i posadzić zioła.Pomidory - 5 zł
Papryka - 5 zł
Sałata - 0.50 gr.
Seler, por - 0.50-0.70 gr.
Arbuzy, dynie, cukinie - 5 zł
Zioła - 3- 5 zł
O czym musisz wiedzieć zanim przystąpisz do sadzenia rozsady?
Chcąc uprawiać warzywa powinniśmy pamiętać o tym, by przygotować dla nich odpowiednie miejsce. Nie bez znaczenia będzie zatem stanowisko, które powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Warzywa kochają słońce, ciepło. Zapewniamy im zatem odpowiednie zaciszne miejsce.
Gleba jest kluczem do sukcesu w uprawie warzyw czy ziół. Najlepsza będzie lekka, przepuszczalna, żyzna. Jeśli w ogrodzie warzywnym mamy ciężką ziemię gliniastą trudno będzie rośliną szczególnie tym korzeniowym rozrosnąć się. Przed wysadzeniem czy wysianiem konieczne będzie wzbogacenie ziemi rodzimej z nową przeznaczoną pod uprawę warzyw. Warto ją również trochę rozluźnić piaskiem i wzbogacić kompostem. Po przygotowaniu odpowiedniego podłoża wysadzamy naszą rozsadę.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.