Reklama

Zderzak od samochodu obok kontenera. Gdzie wyrzucać części samochodowe?

Opublikowano: 31 lipca 2021 12:48
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od pewnego czasu mieszkańcy gminy Jarocin nie mogą liczyć na obiór wielkogabarytowych opadów. Teraz każdy musi samodzielnie dostarczyć tego typu odpad do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na naszym terenie PSZOK działa na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami.

Reklama

Nie tylko brak odbioru dużych odpadów spowodował, że niektórzy ludzie postanowili wyrzucać swoje śmieci w bardziej wygodny dla nich sposób, ale niekoniecznie ekologiczny i co najważniejsze - zgodny z przepisami. Niedawno na naszym portalu pisaliśmy o świeżo wyrzuconej kanapie w lesie [KLIKNIJ]

- Kolorowe dzwony na posegregowane śmieci, kontenery na zmieszane, pojemniki siatkowe na plastik, a odpady leżą pod śmietnikiem - również i te wielkogabarytowe. Niby wszystko jest jasne, ale okazuje się, że nie zawsze - czytaj więcej TUTAJ

Kolejna taka sytuacja miała miejsce parę dni temu na osiedlu Tysiąclecia. Tym razem obok niebieskiego kontenera, który przeznaczony jest na odpady zmieszane, pojawił się... zderzak od samochodu osobowego. Kontener na odpady zmieszane nie jest dobrym miejscem na wyrzcanie części samochodowych oraz innych wielkogabarytowych odpadów. Trzeba to napisać wprost - zostawianie tam takich śmieci jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. 

Problem ten nie dotyczy jednak mieszkańców danego osiedla czy też ulicy, ale również osób z zewnątrz. Tak jak w przypadku wywożenia śmieci do lasów, ludzie potrafią przyjechać z innego osiedla, aby "podrzucić" wadzący, wielkogabarytowy odpad. Na os. Tysiąclecia w Jarocinie działa miejska kamera, która niewykluczone, że mogłaby pomóc w ustaleniu danych osobowych ludzi odpowiedzialnych za nieprawidłową wywózke śmieci. Akurat w tym przypadku kamera znajduje się zaledwie kilka metrów od miejsca, gdzie ktoś postanowił pozbyć się odpadu motoryzacyjnego.  

Gdzie wyrzucać odpady wielkogabarytowe? 

Odpady wielkogabarytowe należy samemu dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK, który w Jarocinie funkcjonuje na terenie Zakładu Gospodarki Odpadami. Niestety jak czytamy na oficjalnej stronie ZGO Jarocin, PSZOK nie przyjmuje części samochodowych. 


źródło: zgo-jarocin.pl

Co bez problemu możemy oddać do „PSZOK-u”? 

 • papier i tektura (w tym opakowaniowa),
 • tworzywa sztuczne (w tym opakowaniowe),
 • opakowania ze szkła bezbarwnego, 
 • opakowania ze szkła kolorowego,
 • popiół i żużel,
 • szkło płaskie bez zanieczyszczeń,
 • opakowania wielomateriałowe,
 • opakowania z drewna,
 • metale ( w tym opakowaniowe), a także opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych, odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady biodegradowalne, przeterminowane leki, chemikalia ( oleje, tłuszcze, farby, detergenty, kleje, lepiszcza i żywice), zużyte baterie i akumulatory, lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć w tym termometry, urządzenia zawierające freon, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odzież i tekstylia, zużyte opony, gruz betonowy, ceglany, zmieszane odpady z budowy, remontu i demontażu.

Masz zużyte opony - możesz je przywieźć na PSZOK [ZOBACZ]

Co zrobić jeśli jesteśmy w posiadaniu zużytych części samochodowych lub metalowych elementów, których chcemy się pozbyć? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że części samochodowych nie należy wyrzucać do śmieci, ponieważ nie są one biodegradowalne, czyli nie rozkładają się samodzielnie. Dodatkowo mogą posiadać toksyczne, szkodliwe dla środowiska substancje, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. W takich sytuacjach na ratunek przychodzi skup złomu lub stacja demontażu pojazdów, która często funkcjonuje na terenie różnych "skupów" aut oraz złomowisk.

CZYTAJ TAKŻE: Nietypowe kosze na śmieci. Odpady będą wyrzucać do pomidorów [KLIKNIJ]

Jeśli zdecydujemy się oddać metalowe części samochodów do skupu złomu, to otrzymamy wtedy pewną zapłatę zgodną z obecnymi stawkami za wagę złomu. Możemy też skorzystać z innej opcji i oddać je do stacji demontażu pojazdów. W takiej sytuacji nie mamy jednak co liczyć na jakąkolwiek zapłatę. 

Musimy mieć też na uwadze, że odpady komunalne to nie jest miejsce dla tego typu śmieci. Odstawienie do odpowiedniego punktu metalowych części samochodowych sprawi, że trafią one następnie do huty metali, gdzie nadadzą im drugie życie.  

Zepsute części po wypadkach samochodowych

Często pojawia się problem, gdy mamy do czynienia z powypadkowym samochodem. W takiej sytuacji powinna nastąpić szybka utylizacja niesprawnych części, która w przeciwnym wypadku może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. 

Samochody powypadkowe i części samochodowe uszkodzone w wyniku wypadków komunikacyjnych, powinny zostać możliwie szybko zutylizowane tak, aby nie stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego. - W związku z tym powinny trafić bezpośrednio do stacji demontażu pojazdów. Jest to obowiązkowe, ponieważ w takim wypadku stacja demontażu wystawia stosowane zaświadczenie, zezwalające na wyrejestrowanie pojazdu w urzędzie komunikacyjnym. Nie ma więc możliwości sprzedaży rozbitego samochodu na pierwszym lepszym skupie złomu, ponieważ nie będziemy mieli możliwości administracyjnego załatwienia sprawy - podaje portal mabo.info.pl. 

Jarocińskie złmowisko przy ul. Ceglanej 1 przyjmuje wszelkie zderzaki samochodowe. Są jednak pewne różnice w skupowaniu takich elementów. Mianowicie plastikowe wersje zderzaków przyjmują w Jarocinie bez żadnych dodatkowych opłat. Natomiast metalowe elementy samochodwe przyjmują w formie złomu, a za np.zderzak od samochodu marki Ford Focus, który posiada zderzak z pianką, będzie trzeba już zapłacić. Stawka na jarocińskim złomowisku przy ul. Ceglanej w takim wypadku wynosi około 1,50zł za kilogram. 

Warto więc zdecydować się na profesjonalną usługę na pobliskim złomowisku lub w razie nietypowego odpadu skierować nasze zapytanie do ZGO. Otrzymamy wtedy informację, gdzie powinniśmy się udać z naszym dużym odpadem.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Panzer

  Segregacja. wchodzicie teraz na kanał Śląski tytuł Dzień wariata Polska komedia połowa zobaczcie jak wygląda punkt szczypania zero sterylności

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Mieszkaniec Jaro

  I co na Kosciuszki za takie cos mieszkancom z kamienicy zabrali kontener bo niby ktos wyrzucal smieci z budowy...a podobno jest monitoring na narozniku bloku...oczywiscie nikt nic nie widzi....albo nie chce widziec... Syf w calym Jarocinie... Ludzie placa do spoldzielni duze pieniadze a w zamian nie maja gdzie smieci wyrzucac

 • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

  inter

  Segregacja przedmiotów martwych i ... przedmiotów ( Podmiotów ) Żywych ... Temat na czasie

 • 2 miesiące temu | ocena +7 / -1

  fryzjerka

  Problem jest w tym , że ludzie z zewnątrz przywożą śmieci nawet z budowy i wrzucają do kontenera. Na Konstytucji przy banku Spółdzielczym to jest tragedia. Tam powinna być kamera . Już nie mówiąc o tym , że panny od warzywniaka , który zajmuje chodnik wyrzucają codziennie takie ilości śmieci , że ciągle jest pełno. Czy one płacą za śmieci? Nie mówiąc już o zajętych codziennie oprócz niedzieli 2 lub 3 miejscach parkingowych przeznaczonych dla mieszkańców. To jest naprawdę przegięcie.

  • 2 miesiące temu | ocena +4 / -2

   Twój stary

   Śmieci,rozumiem ... Ale Przepraszam,a czy macie jakieś miejsca parkingowe wykupione albo coś? Parking osiedlowy ogólnodostępny tam jest jeśli się nie mylę?

   • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Ewa

    Parking przy prywatnych domach tez jest ogólnodostępny. To myślenie zabija. Ludzie mieszkający w blokach też mają wykupiony grunt i też płacą za kawałek tego parkingu ale przez to że inni tego nie szanują albo nie chce im się posiadać wiedzy to jest jak jest.