W gminie Kotlin radni analizują wnikliwie zaległości mieszkańców w opłatach i podatkach. Naciskają, aby samorząd egzekwował należności za pobór wody, odbiór śmieci oraz ścieków. Zawsze władze zapewniły, że robią wszystko, co w ich mocy by tak było. Wysyłają upomnienia, wezwania do zapłaty, a w ostateczności należności trafią do egzekucji przez urząd skarbowy lub komornika.
Wójt Mirosław Paterczyk przyznaje, że nie zawsze działania były skuteczne. Teraz samorząd chce mieć kolejną broń do walki z niesolidnymi mieszkańcami.
- Zdarzało się, że podatnicy zmieniają konta, czy też otrzymują „wypłatę do ręki” i w tym przypadku kończą się nasze możliwości uzyskania zaległych należności. Analizowaliśmy sytuację, jak poprawić ściągalność opłat za podstawowe usługi, które realizuje gmina na rzecz mieszkańców - mówi Mirosław Paterczyk.
Na ostatniej sesji kotlińscy radni podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na wprowadzenie należności pieniężnych gminy Kotlin do Rejestru Należności Publicznoprawnych.
- Skoro kogoś stać na wycieczki, a zdjęcia z wyjazdów pokazuje na facebooku, to powinno go było stać na uiszczenie opłat. Dlatego też chcemy wpisywać dłużników do Rejestru Należności Publicznych - ocenia włodarz Kotlina.
Zaznacza, że zanim nazwisko mieszkańca trafi na czarną listę, to o takim zamiarze zostanie poinformowany. Wójt przestrzega, że ci wszyscy, którzy trafią do rejestru mogą mieć problem z wzięciem pożyczki, kredytu.
- Te informacje są widoczne w systemie bankowym, a to będzie oznaczało trudności dla mieszkańców, którzy nie wywiązują się z należności wobec gminy. Mamy osobę, która uchyla się od płacenia za śmieci. Jej zaległości wynoszą prawie 6 tys. zł. Nie możemy tych pieniędzy ściągnąć przez urząd skarbowy, to muszę szukać innych możliwości - wyjaśnia Paterczyk.
Do rejestru będą trafiały nazwiska osób, których zaległości wynoszą ponad 5.000 zł. Pierwsi mogą zostać wpisani pod koniec października.
Rejestr gromadzi i udostępnia informacje o należnościach pieniężnych, podlegających egzekucji administracyjnej, dla których wierzycielem jest naczelnik urzędu skarbowego albo jednostka samorządu terytorialnego. Jest prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Podmiotami uprawnionymi do uzyskania danych z Rejestru są: wierzyciele,
organy egzekucyjne, sądy i prokuratury, biuro informacji gospodarczej, szef CBA.
Przedmiotem wpisu do RNP mogą być więc długi, wynikające z nieopłaconych:
- podatków,
- ceł,
- składek ZUS,
- mandatów skarbowych.
Jak oceniacie pomysł władz Kotlina?
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.