Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia rozpoczęły wspólny program szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w szkołach dla uczniów od 9 do 14 roku życia. Placówki mogą się zgłaszać do akcji do piątku - 27 września.
Na udział dziecka w akcji szczepień przeciwko HPV muszą wyrazić zgodę rodzice lub opiekun prawny
Szczepienia w ramach programu mogą być wykonywane na terenie szkoły przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Jednak na udział dziecka w tej akcji zgodę muszą wyrazić rodzice lub opiekun prawny, podpisując odpowiednią deklarację. Obecność rodzica w tym czasie nie jest wymagana, jednak istnieje możliwość upoważnienia innej osoby, na przykład nauczyciela, aby towarzyszył dziecku.Do udziału w programie może się zgłosić każda szkoła podstawowa. Jeśli to zrobi, musi nawiązać współpracę z placówką POZ, która będzie przeprowadzała szczepienia. Następnie przygotować miejsce do szczepień, które spełnia wymagania określone w programie.
U każdego dziecka zgłoszonego do szczepienia lekarza POZ przeprowadza wcześniej badanie kwalifikacyjne. O tym, jaką szczepionką zostanie zaszczepione dziecko, decydują rodzice - mogą wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek: Cervarix lub Gardasil 9. Będą one podawane w dwóch dawkach z zachowaniem odstępu 6 - 12 miesięcy.
ZOBACZ WIDEO. Dalsza część artykułu pod filmem ↓
Jarocińskie szkoły zbierają informacje o liczbie chętnych na szczepienie przeciwko HPV
Szkoły podstawowe powiatu jarocińskiego powiadomiły rodziców o możliwości szczepienia przeciwko HPV i zbierają dane dotyczące liczby chętnych do udziału w akcji.
- Od tego zależy czy taki punkt szczepień powstanie w naszej szkole - wyjaśnia Jarosław Łukasiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach.
Z kolei dyrektor Szkoły Podstawowej w Cielczy zapowiedział spotkanie informacyjne pracowników jarocińskiego sanepidu z rodzicami uczniów.
- W naszej szkole prawdopodobnie taki punkt szczepień zostanie utworzony - zapowiada Roman Przybylski.
Szczepiąc nastolatki, możemy zapobiec wystąpieniu stanów nowotworowych wywołanych przez HPV
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, inne nowotwory narządów płciowych i odbytu, a także nowotwory okolicy głowy i szyi u osób obojga płci. Zakażenia HPV szerzą się głównie drogą płciową, poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami skórnymi lub na błonie śluzowej oraz drogą wertykalną w czasie porodu - tu jednak ryzyko zakażenia jest niewielkie.Szczepiąc nastolatki, możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, których przyczyną jest HPV. Szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną - jeszcze przed potencjalnym kontaktem z HPV. Wówczas szczepienie jest najkorzystniejsze.
Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii, jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV. Ich efektywność po 10 latach programów wskazuje na 90% redukcję infekcji wirusem HPV oraz zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych o 90%. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.
Czy akcja szczepień w szkołach przeciwko HPV to dobry pomysł - zagłosujcie w naszej SONDZIE
PRZECZYTAJCIE TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.