Reklama

ROD Stokrotka w Jarocinie mają już 40 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę 20 sierpnia działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Stokrotka” wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali swój okrągły jubileusz. Równo 40 lat temu założono Pracowniczy Ogród Działkowy Stokrotka.

W sobotę 20 sierpnia działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Stokrotka” wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali swój okrągły jubileusz. Równo 40 lat temu założono Pracowniczy Ogród Działkowy Stokrotka.

 

Jak powstawały Pracownicze Ogrody Działkowe "Stokrotka" w Jarocinie?

W 1981 roku przy ulicy Armii Czerwonej w Jarocinie było jeszcze wielkie pole uprawne na, którym rosły buraki. Teren ten należał dawniej do księży. W późniejszym czasie do Miasta i Gminy Jarocin. W dniu 12 stycznia 1981 roku odbyła się narada przedstawicieli największych zakładów pracy z Jarocina, którzy na tym terenie chcieli założyć ogrody działkowe dla swoich pracowników. Została opracowana mapa ewidencyjna przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno- Kartograficzne w Poznaniu. Szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Jarocina zatwierdzony został uchwałą nr 116/74.

Dnia16 kwietnia 1981 roku zapadła niezwykle ważna dla przyszłego ogrodu decyzja w sprawie przekazania w całości terenu Jarocińskiej Fabryce Mebli z Jarocina. Teren znajdujący się przy ulicy Armii Czerwonej został przekazany zakładowi z przeznaczeniem na założenie Pracowniczych Ogrodów Działkowych. Powierzchnia tego terenu wynosiła 23 931 hektara. Teren ten został podzielony na 63 mniejszych działek o powierzchni około 300 m2.

Działki zostały podzielone na trzy największe funkcjonujące zakłady: 43 działki dla pracowników Jarocińskiej Fabryki Mebli, 15 działek dla pracowników Jarocińskiej Fabryki Obrabiarek i 5 działek dla pracowników Urzędu Miasta i Gminy Jarocin.

Ogródki przeznaczone były dla pracowników pragnących uprawiać warzywa, krzewy i drzewa owocowe. Zaprojektowano i podzielono działki o wielkości 17-18m2, drogi główne o szerokości 5 metrów, przejścia piesze o szerokości 1.5 metra. Teren Ogrodów został ogrodzony siatką wysokości 180 centymetrów i obsadzony żywopłotem z jedną bramą wjazdową o szerokości 3,5 metra i jedną furtką. Drogi zostały utwardzone gruzem, żużlem i żwirem. Sieć wodociągowa została rozprowadzona do każdej z działek i wybudowana studnia głębinowa.

Według dokumentacji Pracownicze Ogrody Działkowe "Stokrotka" założono w 1981 roku, ale faktyczna działalność Ogrodu rozpoczęła się rok później, czyli w 1982 roku.

Pierwszym prezesem, który pełnił tę funkcję przez 28 lat był Stefan Drzewiecki. Warto wspomnieć, że w 2005 roku do Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Stokrotka" przyłączono Ogrody Działkowe "Nowalijka", które znajdują się w Mieszkowie.

W 2010 roku nastąpiła zmiana Zarządu. Funkcję Prezesa przejął Zdzisław Kurczalski, który sprawował władzę tylko 4 lata.

W dniu 19 kwietnia 2015 roku został powołany nowy Zarząd. Na jego czele stanął obecnie urzędujący Prezes Czesław Domżalski, który pełni rolę Prezesa od siedmiu lat.

 

Najważniejsze inwestycje ROD Stokrotka w Jarocinie

Nowy Zarząd przystąpił niemal od razu do inwestycji. Priorytetem do obecnego Prezesa Czesława Domżalskiego była modernizacja sieci energetycznej. Była to bardzo kosztowna inwestycja dlatego z pomocą przyszedł Okręg Kaliski ROD, który dołożył do tej inwestycji część pieniędzy. Brakujące kwoty pokryli działkowcy.

W 2016 roku była modernizacja drogi wojewódzkiej, która miała przebiegać przez teren Ogrodu. W miejscu, gdzie miała zostać wybudowana świetlica zbudowano parking. W następnych latach przyszedł czas na modernizację i budowę sieci wodociągowej. Zainwestowano w ogromny zbiornik wodny. Były to ogromne koszty dla Zarządu, gdyż ta inwestycja kosztowała prawie 37 tys. zł.

Kolejną poważniejszą inwestycją było wybudowanie biura, a w 2019 roku sanitariatów dla działkowców. Warto dodać, że nad pracami związanymi z budową biura pracowali w miarę swoich możliwości sami właściciele tutejszych ogródków działkowych.

W obecnym 2022 roku na terenie całego Ogrodu na wszystkich głównych alejach zostały założone płytki chodnikowe, po których działkowcy nawet podczas deszczu mogą wygodnie spacerować. Została założona również siatka długości 50 metrów na tylnej części Ogrodu.

 

Okrągły Jubileusz ROD "Stokrotka"

W sobotnie upalne popołudnie 20 sierpnia punktualnie o godzinie 15.00 Zarząd, działkowcy wraz z zaproszonymi gośćmi spotkali się tuż przy świetlicy działkowej, by wspólnie uczcić 40 - lecie swojego Ogrodu. Gratulacjom i życzeniom nie było końca. Wszyscy z zaproszonych wręczyli obecnemu prezesowi Czesławowi Domżalskiemu listy gratulacyjne i upominki.

Na samym wstępie uroczystości odśpiewano hymn Polskiego Związku Działkowców „Zielona Rzeczpospolita". Następnie Prezes Domżalski przypomniał jak powstawał Ogród i jakie inwestycje udało się zrealizować. Podziękował działkowcom za każde dobre słowo, plony i pomoc jaką przez wszystkie lata jego urzędowania mu okazali. Szczególne słowa zwrócił do sponsorów bez ich wsparcia inwestycji nie dałoby się wykonać.

Z życzeniami na dalsze lata zwrócił się również Wiceprezes Okręgu Kaliskiego i Prezes ROD „Relaks” w Jarocinie Teofil Krzyżak. Przypomniał wszystkim zgromadzonym jak 10 października 2013 roku prawie 14 tysięcy działkowców z całej Polski i również z Jarocina protestowało w Warszawie przed Sejmem w sprawie propozycji dotyczącej przekształcenia PZD w stowarzyszenia, uwłaszczenia działek, a także obronie ROD. Protestujący, a wśród nich byli również przedstawiciele Ogrodu "Stokrotka" z Jarocina na czele z obecnym prezesem Czesławem Domżalskim, wiceprezesem Grzegorzem Cieślakiem, a także Zdzisławem Dorociakiem sprzeciwiali się likwidacji Polskiego Związku Działkowców.

Teofil Krzyżak wspomniał też jak tego samego dnia po powrocie z Warszawy o godzinie 23 wyemitowano w telewizji materiał z protestu działkowców, w którym poinformowano, że rząd przyjął projekt ustawy obywatelskiej i wziął pod uwagę poprawki, które proponował Polski Związek Działkowców z protestującymi działkowcami.

- Rządzący ugięli się pod żądaniami protestujących. Dzięki temu możemy tutaj wspólnie świętować takie jubileusze jak Wasz - dodał z satysfakcją i uśmiechem na ustach Wiceprezes Okręgu Kaliskiego Teofil Krzyżak. Po jego słowach wszyscy zgromadzeni goście wraz z działkowcami bili brawa skierowane dla walczących w obronie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Po wystąpieniu gości Prezes Ogrodu wraz z Teofilem Krzyżakiem wręczyli srebrne, brązowe i specjalne za „Zasługi dla ROD” odznaki.

Srebrne odznaki "Zasłużonego działkowca" najstarszym osobom, które od 1982 roku uprawiają w sposób wzorowy działkę otrzymały: Józefa Pluta i Henryka Banaszak.

Brązowe odznaki za wzorowo prowadzone działki

W zakresie upraw warzyw i owoców oraz w zakresie kwiatowych inspiracji i rekreacji, a także pasji ogrodniczej otrzymali:

 • Mieczysław Ostojski,
 • Bronisława Wojtecka,
 • Urszula Skibińska,
 • Danuta Domżalska,
 • Elżbieta Świech.

Odznaką za "Zasługi dla ROD" wyróżniono działkowców:

 • Krzysztof Skibiński,
 • Zdzisław Dorociak,
 • Andrzej Ziętek,
 • Tadeusz Kmieciak,
 • Grzegorz Cieślak,
 • Zofia Sobczak,
 • Edmund Grembowski,
 • Ireneusz Wencławek.

Po części oficjalnej działkowcy przy muzyce, grillu, przepysznych ciastach upieczonych na tę okazję świętowali do późnych godzin wieczornych swój jubileusz.

 

Rozmowa z jedną z najstarszych działkowiczek oznaczonych srebrną odznaką "Zasłużonego działkowca" Józefą Plutą.

Czterdzieści lat temu była pracownicą Urzędu Miasta w Jarocinie. Działkę otrzymała z przydziału. Dziś mówi:

- Początki były bardzo trudne, bo niczego na tych działkach nie było. Były chwasty i puste pole. Z biegiem lat działki wyglądały coraz piękniej. Stawały się kolorowe. Pamiętam jak codziennie wraz z mężem przychodziliśmy na działki sadziliśmy warzywa i kilka drzew. Każdy skrawek ogrodu musiał być obsadzony. Mąż zajmował się cięższymi pracami, a ona sianiem, sadzeniem czy pieleniem. Dziś nie wyobrażam sobie swojego życia bez ogrodu, roślin, choć poza ogrodem działkowym, mam ogród przy domu – wspomina.

Na działce ogrodniczka bywa często. Ogromną radość sprawia jej uprawa warzyw, bo jak mówi swoje warzywa są najzdrowsze, bo bez nawozów. Warzywa od samego początku były priorytetem.

- To z myślą o ich uprawie bardzo chciałam mieć działkę na ROD. Kwiaty są równie istotne. Jak każda kobieta lubię kwiaty, dlatego i ich nie mogło zabraknąć w naszym ogrodzie - dodaje z uśmiechem odznaczona srebrną odznaką Józefa Pluta.

 

Rozmowa z wyróżnionym odznaką za "Zasługi dla ROD" Zdzisławem Dorociakiem

Zdzisław Dorociak był jednym z protestujących działkowców, który pojechał w 2013 roku na manifestację do Warszawy i wraz z prezesem bronił Polskiego Związku Działkowców. Ogród działkowy uprawia od 1982 roku.

- Nie wyobrażam sobie życia bez ogrodu. Zawsze tak było. Ogród jest dla mnie i mojej żony Teresy bardzo ważnym miejscem. Tutaj wychowywały się nasze dzieci. Spędzały swoje dzieciństwo. Zaraz po pracy odbieraliśmy nasze pociechy z przedszkola i przychodziliśmy tutaj na ogród, by wspólnie popracować i mile spędzić czas. Początkowo działka była skromna, ale stopniowo uzupełnione były nasadzenia, zbudowana została altana i ogród dojrzewał. Za kwiaty odpowiada żona, która stara się ukwiecić każdą jego część. Życie bez działki nie miało by sensu. Spędzam tu każdą chwilę - podkreśla Zdzisław Dorociak.

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy