Reklama

Nowoczesny system sadzenia drzew

Opublikowano: sob, 2 paź 2021 18:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rewitalizacja Jarocina Nigdy wcześniej w Jarocinie nie były sadzone tak duże i okazałe drzewa, jak te, które w ramach rewitalizacji zaplanowano w centrum miasta. - Te drzewa od razu zastąpią istniejące - zapowiadają projektanci. Do ich sadzenia zostaną wykorzystane specjalne, nowoczesne systemy, które pozwolą drzewom lepiej się rozwijać.

Reklama

Drzewa w środowisku zurbanizowanym natrafiają na przeszkody, które nie występują naturalnie - np. utwardzone powierzchnie czy zbita podbudowa. - Powyżej pewnego współczynnika zagęszczenia drzewa się nie rozrastają. W Jarocinie widać to szczególnie na rynku, na jego południowej pierzei, gdzie znajduje się szpaler jarzębów. One są co jakiś czas dosadzane, ale widać, jak się tam męczą. Wszystko dlatego, że grunt wokoło jest całkowicie zagęszczony - mówił podczas konsultacji w Kamienicy Kultury Piotr Kociński, architekt krajobrazu, jeden z twórców projektu rewitalizacji. - Stąd same nasadzenia to nie wszystko, ale też cała infrastruktura, która będzie się znajdowała pod tym, czyli systemy antykompresyjne, które spowodują, że ten grunt nie będzie się zagęszczał. Tzw. skrzynie kompresyjne przejmują też obciążenie związane z ruchem samochodowym - opowiadał.

Stworzą drzewom optymalne warunki rozwoju

Cele antykompresyjne to systemy zapobiegające nadmiernej kompresji gleby pod nawierzchniami utwardzonymi, zaprojektowane tak, by umożliwić optymalny rozwój korzeni drzew. Jak tłumaczą specjaliści z Green City Life składają się z modularnych części, które razem tworzą rodzaj konstrukcji. Ta z kolei przejmuje duże obciążenia spowodowane ruchem pojazdów, podczas gdy substrat wewnątrz konstrukcji pozostaje nieskompresowany i dzięki temu zapewnia drzewu optymalne warunki. Takie mają zostać stworzone w Jarocinie. 

W praktyce jest to stosowane na szeroką skalę na Zachodzie. W Polsce ten system jest dopiero wprowadzany. Całkiem niedawno z tych rozwiązań skorzystano na ul. Św. Marcin w Poznaniu, w skali miast powiatowych Jarocin może być wyjątkiem. Technicznie wygląda to tak, że specjalne cele są odizolowane od gruntu, na których następnie budowane są nawierzchnie dróg czy placów. Plany przewidują też specjalny system kotwienia nie wymagający palików, a także napowietrzania. Dodatkowo wprowadzone zostaną rury drenarskie, które dostarczą wodę i powietrze roślinom. Nowinką jest również nawadnianie drzew, które jest najbardziej efektywne.

Posadzą wielkie drzewa

W ramach rewitalizacji w Jarocinie zostanie posadzonych 156 drzew. - Drzewa, które projektujemy mają obwód pnia o wielkości 30-35 cm, czyli wielkościowo jest to drzewo o wysokości 6-7 metrów i szerokości korony ok 2-2,5 metra. W Jarocinie nie mieliśmy jeszcze takich drzew. Dla porównania na łączniku sadzone były drzewa o obwodzie 20-25 cm. Czyli to będą tak naprawdę drzewa, które po wycięciu tych, od razu zastąpią te istniejące. Na pewno nie będzie to tak drastyczna różnica jak w innych miastach, gdzie sadzą jakieś małe drzewa i w ogóle nie przygotowują gruntu pod te drzewa - podkreślał Kociński. - Dodatkowo, żeby zabezpieczyć nawierzchnię stosować będziemy ekrany korzeniowe, które będą je prowadzić w ten sposób, że nie będą się rozrastać poziomo i od razu ją podnosić, tylko będą kierowane około 30-40 cm pod nawierzchnię, żeby z czasem, przyrastając na grubość, jej nie podnosiły. Jest też problem gęstości infrastruktury podziemnej, jeśli chodzi o drzewa, szczególnie na ulicach, może nie aż tak na samym rynku (poza pierzeją zachodnią),  natomiast na ulicach tak i wprowadzamy tutaj rozwiązania, które chronią infrastrukturę podziemną, ale też umożliwiają sadzenie drzew, czyli takie ekrany korzeniowe, zarówno pionowe, jak i denne.

Jako przykład pokazywany jest często Hamburg, który obecnie jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie. - Chcielibyśmy, żeby tak mniej więcej to wyglądało w Jarocinie - podkreślają projektanci.    

Po raz kolejny Jarocin jest wzorem do naśladowania. To właśnie my wykorzystamy innowacyjny system do sadzenia drzew, by mogły dobrze się rozwijać. Rewitalizujemy jarocińską starówkę z głową. To jest kompleksowa inwestycja, wymieniamy infrastrukturę podziemną, za chwilę położymy nową nawierzchnię i zasadzimy dziesiątki tysięcy roślin. Jarocińska starówka nie będzie betonowa, ale przepięknie zielona. 

mówi Adam Pawlicki - burmistrz Jarocina

Materiał informacyjny dla mieszkańców na temat rewitalizacji Jarocina. Zlecony przez Gminę Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy