Reklama

Ratownicy medyczni z Jarocina: Nie mamy zaufania do prezesa szpitala i starostwa powiatowego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ratownicy medyczni z Jarocina: Nie mamy zaufania do prezesa szpitala i starostwa powiatowego - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie ma końca konfliktu prezesa jarocińskiego szpitala z ratownikami medycznymi. Sytuacja jest coraz bardziej napięta. Ratownicy wydali oświadczenie, w którym stwierdzili, że nie ufają prezesowi i starostwu powiatowemu.

Reklama

Od ponad tygodnia w Jarocinie dyżuruje tylko jedna karetka pogotowia ratunkowego. Taka sytuacja trwa od czwartku 11 sierpnia. Dyrekcja szpitala ma problemy z zapewnieniem obsady ratowników medycznych w karetce pogotowia P. Od lutego medycy walczą o wypłatę tzw. dodatku wyjazdowego. [ZOBACZ TUTAJ].


Na początku sierpnia wszyscy pracownicy szpitala w Jarocinie, w tym również ratownicy medyczni, nie dostali ustawowych podwyżek pensji. Kolejne nieporozumienie pomiędzy ratownikami medycznymi, a szefem spółki szpitalnej doprowadziły tylko do pogorszenia sytuacji wśród pracowników. Zmęczeni ratownicy twierdzą, że nie wytrzymują stresu w związku z napiętą sytuacją. W ich pracy nie trudno o błąd, dlatego też część załogi pogotowia ratunkowego poszła na zwolnienia lekarskie. W związku z sezonem urlopowym zabrakło osób do pracy.

Ratownicy medyczni z Jarocina: Nie mamy zaufania do prezesa szpitala i starostwa powiatowego


Od ponad tygodnia dyżuruje tylko jeden Zespół Ratownictwa Medycznego [ZOBACZ TUATJ] Brak obsady w karetkach pogotowia jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych i na forach. Mieszkańcy i internauci domagali się, aby stanowisko w sprawie zajęła Lidia Czechak - starosta powiatu jarocińskiego, który jest właścicielem spółki szpitalnej.

O stanowisko Zarządu Powiatu w tej palącej sprawie zwróciliśmy się we wtorek. W czwartek po południu starosta Lidia Czechak przesłała nam swoje oświadczenie.
                                                                                                  

„Problem nie dotyczy więc tylko ratowników medycznych, ale 70% wszystkich, spośród prawie 450 pracowników szpitala. Rozumiem ratowników walczą o swoje pensje, ale szpital który od wielu lat jest w trudnej sytuacji finansowej, nie ma "fizycznie" pieniędzy by im wypłacić. O pozostałe kwestie dotyczące sporu szpitala z ratownikami proszę pytać bezpośrednio Zarząd szpitala, który bierze bezpośredni udział w spotkaniach ze związkami zawodowymi i pracownikami. Sprawa jest trudna, ale jestem przekonana, że każda ze stron, weźmie pod uwagę dobro pacjenta" -  napisała między innymi Lidia Czechak [WIĘCEJ TUTAJ].

Oświadczenie wydali również ratownicy medyczni Zespołów Ratownictwa Medycznego w Jarocinie
  

PONIŻEJ PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH    
   
     
My ratownicy medyczni Zespołów Ratownictwa Medycznego w Jarocinie chcemy poinformować że mamy brak zaufania do obecnego zarządu szpitala oraz właściciela, Starostwa Powiatowego w Jarocinie.


21 września 2021 zostało podpisane porozumienie trójstronne między pracodawcami, Mz, i Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych, które mówi w pkt 3 że: od października 2021 ,,Pracodawcy zobowiązują się do włączenia do podstawy wynagrodzenia dodatku wyjazdowego wraz z uwzględnieniem pochodnych, obowiązującego przed dniem podpisania niniejszego porozumienia w danej jednostce (dysponenta ZRM)” – niestety na tą chwilę tj.18. 08.2022r nie zostało spełnione. Zawierzyliśmy panu prezesowi, który słownie zapewniał, że spłaci nas po Nowym Roku. Z kolejnymi miesiącami było tylko coraz gorzej. Doszło do spotkania w starostwie, miedzy rat. Med.  prazesem oraz starostą z której żadnych rozwiązań co do problemu nie uzyskano, a wręcz została przedstawiona propozycja przez prezesa szpitala co do cięć kadrowych oraz zabierania dodatków stażowych.

Od 1 lipca 2022r weszła w życie  ustawa o ustalaniu najniższego wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia z której wynika że ratownicy medyczni w całym kraju powinni zarabiać na etacie nie mniej niż 0,94 średniego wynagrodzenia w kraju, czyli 5323 zł wynagrodzenia zasadniczego. Przykro nam stwierdzić, że również Pan prezes do ustawy się nie dostosował. Za miesiąc lipiec otrzymaliśmy wpłatę na konta naliczane po dotychczasowych kwotach wynagrodzenia, czyli nie naliczono nam podwyżki. Dezinformacje wprowadza fakt że na kartkach od wypłat widnieje wynagrodzenie po podwyżce, której nie otrzymaliśmy na konto, czego kompletnie nie rozumiemy.


Chcemy poinformować , że od października 2021 r finansowanie dobowe w całym kraju za karetkę S ( z lekarzem ) wynosi 5583 zł a finansowanie za karetkę typu P  wynosi 4187 zł i będzie zwiększone od lipca 2022 r co daję kwotę miesięczną dla szpitala w Jarocinie ok. 293000 zł. Na chwilę obecną przybliżone stawki w zależności od wyceny  AOTMIT  to karetka typu S 6578 zł za dobę oraz P 4934 zł. W związku z tym, karetki same na siebie zarabiają, i pokrywają podwyżki zarówno z października 2021 r. (której nie otrzymaliśmy) oraz obecną, od 1 lipca 2022 r.
Nadmieniamy również, że zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, pieniądze, która są przelewane na Zespoły Ratownictwa Medycznego, nie mogą być wykorzystywane na inny cel, niż same ZRM. W związku z tym, wiadomym jest, że Prezes Szpitala w Jarocinie, pieniędzmi za karetki, łata dziury budżetowe innych oddziałów.


Jesteśmy i czujemy się już zmęczeni  i poniżani ciągłym upominaniem się o należyte  wynagrodzenie za swoją pracę. Niektórzy już z Nas po prostu nie wytrzymują presji związanej z  sytuacją materialną. Brak  planów oraz informacji ze strony zarządu szpitala co do naszych płac, powoduje że trudno nam pracować pod obecnymi zarządzającymi tym szpitalem.

                                                                                                                                                                     Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                    Ratownicy medyczni  Zespołów ratownictwa Medycznego w Jarocinie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy