Jarocin słynie z murali, czyli ogromnych obrazów malowanych na ścianach budynków. Jarocińskie murale powstają na blokach, garażach i kamienicach. Każdy ma jakieś przesłanie i tematykę. Jest ona związana z miejscem albo wydarzeniem.
Murale w Jarocinie - dla autorów nie ma znaczenia charakter budynku
Kilka poświęconych jest jarocińskiemu festiwalowi albo ludziom związanym z tym kultowym wydarzeniem [zobacz TUTAJ]. Z kolei na budynku szkoły w Golinie powstało prawdziwie misterne arcydzieło [więcej szczegółów TUTAJ]. To golińska snutka. W Cielczy na ścianie remizy namalowany został mural obrazujący historię miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej [o tym więcej przeczytasz TUTAJ].Dla autorów nie ma znaczenia charakter budynku, na ścianie którego chcą namalować umyślony wcześniej obraz. Tym sposobem murale powstają na blokach, garażach, kamienicach, stacjach energetycznych, a nawet boksach śmietnikowych. Wykorzystywane jest praktycznie każde miejsce.
Dość wymowny mural o tematyce zdrowotnej namalowany został na ścianie budynku na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie [więcej szczegółów TUTAJ].
Jego artystyczne walory, wyraz i przesłanie doceniła komisja w konkursie na mural o promocji zdrowia ogłoszonym przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej. Obraz wykonany w jarocińskiej „dwójce” w zmaganiach konkursowych zdobył pierwsze miejsce.
Murale w Jarocinie - tym razem upamiętniają Powstanie Wielkopolskie
Nowy, ogromny mural można podziwiać także na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej w Witaszycach. Ma on upamiętniać wydarzenia Powstania Wielkopolskiego z przełomu lat 1918-1919 i przypominać, jak ważną sprawą jest wolność i niepodległość.Uwieczniono na nim żołnierzy oraz znak orła białego - symbol Powstania Wielkopolskiego.
Wykonała go trójka młodych artystów - Jędrzej Borkiewicz, Julita Antonowicz i Julia Ciesielczyk.
Ci sami artyści wykonali ogromny powstańczy mural przy ulicy Poznańskiego w Jarocinie [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].
Malowidło ma przypominać mieszkańcom i przyjezdnym, jak ważną rolę w odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj odegrał Jarocin.
Na ścianie budynku powstały portrety jarociniaków zasłużonych w powstaniu. Nie zabrakło powstańczej flagi, wersów Roty, historycznej fotografii żołnierzy i zdjęcia budynków jarocińskich koszar, będących jednym z pierwszych, przejętych przez powstańców, strategicznych punktów w mieście.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.