Reklama

Historia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Jarocinie w treści i ZDJĘCIACH

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Historia jarocińskiej zawodówki - obecnie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Jarocinie. Chodziliście do tej szkoły - szukajcie się na ZDJĘCIACH.

Reklama

Historia jarocińskiej „dwójki” sięga 1945 roku - a dokładnie 4 kwietnia 1945 r., kiedy to działalność w Jarocinie rozpoczęła Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa, której dyrektorem został Franciszek Lubiatowski. Zajęcia początkowo odbywały się w baraku przy ul. Paderewskiego oraz w budynku rozpoczęła Szkoły Podstawowej nr 1. A od maja 1945 r. przede wszystkim w budynku dawnej pastorówki przy ul. Wrocławskiej 17, gdzie mieściła się siedziba szkoły przez wiele dalszych lat.

Pierwszy rok szkolny zakończono 18 lipca 1945 r., umożliwiając uczniom najbardziej zaawansowanym w nauce poszczególnych zawodów złożenie egzaminów końcowych. Tą właśnie drogą, już w 1945 r., opuściło szkołę 76 absolwentów, wśród nich późniejszy wieloletni dyrektor Jaromy Kazimierz Danielczyk oraz ceniony nauczyciel, a także dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Jarocinie w latach 1983-1987 - Antoni Hoffa.

Jarocińska "dwójka" - warsztaty to bardzo ważny element szkoły

1 września 1948 r. uruchomiono warsztaty szkolne: mechaniczny oraz stolarski. Odtąd szkoła nosi nazwę Szkoła Zawodowa w Jarocinie. 3 listopada 1951 r. oddano do użytku własną salę gimnastyczną, urządzoną w pożydowskiej bóźnicy.

W latach 50-tych i 60-tych szczególnie duży wysiłek nauczycieli i uczniów skierowany był na wytwarzanie niezbędnych i często oryginalnych środków dydaktycznych. Na tym właśnie polu szkoła osiągała duże sukcesy, organizowała i uczestniczyła w wystawach środków dydaktycznych oraz postępu pedagogicznego.

Jarocińska zawodówka - i filie w dwóch miastach 

W roku szkolnym 1958/59 jarocińska placówka posiadała dwie filie: w Środzie Wlkp. oraz w Koźminie Wlkp. W 1962 r. nowym dyrektorem został Jarosław Szczotkiewicz, a szkoła przyjęła nazwę Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Jarocinie.

Z każdym rokiem zwiększa się liczba oddziałów i kierunków kształcenia, a tym samym liczba uczniów. Sytuacja ta oraz brak realnych możliwości poprawienia sytuacji lokalowej spowodowały rozdzielenie szkoły na dwie placówki:
- Zasadniczą Szkołę Zawodową z budynkami szkolnymi, salą gimnastyczną i warsztatami szkolnymi - z dyrektorem Wiktorem Binkowskim,
- Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących - z dyrektorem Józefą Brzyziak.

Tej ostatniej udostępniono początkowo tylko kilka pomieszczeń w budynku miejscowego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kościuszki.

Jarocińska dwójka - ostatni rok samodzielności

Z dniem 1 września 1971 r. Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących zmieniła nazwę na Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca. Natomiast z końcem sierpnia 1973 r. dyrektora Wiktora Binkowskiego przeniesiono na stanowisko szefa Technikum Przemysłu Drzewnego w Jarocinie, a kierowanie Zasadniczą Szkołą Zawodową przy ul. Wrocławskiej przejęła Kazimiera Jakrzewska.

Rok szkolny 1975/76 okazał się ostatnim, kiedy szkoła funkcjonowała samodzielnie. W kwietniu 1976 r. Zasadniczej Szkole Zawodowej przy ul. Wrocławskiej nie pozwolono na nabór do klas pierwszych, a z nowym rokiem 1976/77 pozostałe klasy drugie i trzecie włączono do utworzonego Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wojska Polskiego. 

Z kolei Zasadniczej Szkole Zawodowej dla Pracujących przekazano budynki i pomieszczenia szkolne oraz salę gimnastyczną przy ul. Wrocławskiej. Tym samym szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Jarocinie. Od 1 września 1980 r. w zespole działało Technikum Zawodowe dla Pracujących, później technikum dla dorosłych.

Jarocińska zawodówka - czas wielkich przemian

Lata 90-te to czas wielkich przemian w szkole. W dniu 1 czerwca 1990 r. miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego, wybitnego polityka i działacza gospodarczego. W trakcie uroczystości szkoła została odznaczona Medalem za Zasługi dla Rozwoju Ziemi Jarocińskiej.

Nadanie szkole imienia stało się motorem do dalszych działań. Wychodząc na przeciw nowym potrzebom nowoczesnego kształcenia zawodowego szkoła otwiera Technikum Mechaniczne, Liceum Zawodowe, Technikum Odzieżowe i Technikum Gastronomiczne.

W latach 1990 - 2007 funkcję dyrektora pełił Wojciech Florczyk, któremu szkoła zawdzięcza duże, pozytywne zmiany.

Rok 2004  stał się przełomowy dla jarocińskiej „dwójki”. Wtedy szkoła zmieniła siedzibę i przeniosła się do budynku przy dawnym Technikum Drzewnym przy ul. Wojska Polskiego. A dyrektor Florczyk uruchomił pierwszą w historii placówki klasę mundurową - liceum ogólnokształcące z przysposobieniem wojskowym.

Placówka została - najpierw Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 a potem Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 2. Dyrektorem placówki został Witold Bierła, który kontynuował pomysł swojego poprzednika i do klas mundurowych dołączyły kierunki: policyjno-prawny i ratownictwa medycznego.    

Zobaczcie zdjęcia w GALERII. Wiele z nich nigdy nie było publikowane. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy