Reklama

Powiat jarociński nie przedłużył umowy na finansowanie połączeń kolejowych z Poznaniem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Powiat jarociński nie przedłużył umowy na finansowanie połączeń kolejowych z Poznaniem   - Zdjęcie główne

Powiat jarociński nie przedłużył umowy na finansowanie połączeń kolejowych z Poznaniem | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat jarociński nie przedłużył umowy na finansowanie połączeń kolejowych z Poznaniem. Pociągi z trzech relacji nie dojeżdżają już do Jarocina.

Reklama

W grudniu 2017 roku województwo wielkopolskie, Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, położone wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, w tym powiat jarociński, zawarły porozumienie w sprawie udziału w projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

Samorządy partycypują w kosztach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Zgodnie z porozumieniem samorządy zadeklarowały partycypację w kosztach uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych, między innymi na trasie Jarocin - Poznań.

Pomoc finansowa udzielona przez powiat jarociński w poszczególnych latach wynosiła:

  • 65.831,68 zł - 2018 r.       
  • 143.585 zł - 2019 r.
  • 138.984,71 zł - 2020 r.
  • 113.971,17 zł - 2021 r. (brak części połączeń z powodu pandemii)

Wzrost opłat za funkcjonowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

- W kolejnych latach dalej zamierzaliśmy kontynuować porozumienie. Na rok 2022 zaproponowaliśmy wsparcie na poziomie 100 tys. zł, otrzymaliśmy jednak informację, że ze względu na wzrost kosztów utrzymania kolei, żeby dalej utrzymać te połączenia należałoby przekazać kwoty: w 2022 roku - 228.860,26 zł, a w 2023 - 233.685,20 zł - wyjaśnia starosta Lidia Czechak.

Starosta zwróciła się do gmin powiatu jarocińskiego z prośbą o partycypację w podwyższonych kosztach funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

- Z odpowiedzi, które uzyskaliśmy, wynika, że żadna z gmin nie zamierza partycypować w tych kosztach uważając, że to nie jest ich zadanie - informuje Lidia Czechak.

I dodaje:

- Powiat ma wiele zadań własnych - szpital, Dom Pomocy Społecznej, Dom Dziecka, szkoły. W tych instytucjach w ostatnim czasie też znacząco wzrosły koszty bieżącego utrzymania i na te zadania musimy w pierwszej kolejności znaleźć środki.

Pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej przestały funkcjonować w powiecie jarocińskim

W związku z tym starostwo nie przedłużyło porozumienia w sprawie dalszego funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na naszym terenie.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak tak komentuje całą sytuację:

- Pomimo licznych prób podpisania umowy dotyczącej udzielenia województwu wielkopolskiemu dotacji celowej, takowa umowa z powiatem jarocińskim nie została zawarta. Jej brak skutkuje tym, że pociągi w ramach PKM przestały w tym powiecie funkcjonować.

Widać to już w zmienionym rozkładzie jazdy w relacji Poznań Główny - Jarocin na odcinku Środka Wielkopolska - Jarocin, w którym trasy trzech par pociągów PKM wyjeżdżających z Poznania o godzinach: 7.13, 10.52 i 13.13 uległy skróceniu. Obecnie docierają one tylko do Środy Wlkp.

Decyzja powiatu jarocińskiego o nieprzedłużeniu umowy z urzędem marszałkowskim i skrócenie tras pociągów odczują również mieszkańcy powiatu średzkiego.

Ze względu na to, że pociągi zawracają w Środzie Wlkp., to nie docierają do Sulęcinka, Solca i Chociczy (gm. Nowe Miasto).

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy