reklama
reklama

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarocinie ma 50 lat. Poznaj jej historię [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarocinie ma 50 lat. Poznaj jej historię.
reklama

W styczniu 1972 r. w Jarocinie została powołana Poradnia Wychowawczo-Zawodowa.  W październiku 1993 r. przekształcono ją w Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Co działo się w międzyczasie i po tej dacie? O historii tej bardzo ważnej instytucji w Jarocinie piszemy PONIŻEJ

Najpierw w Jarocinie była Poradnia Wychowawczo-Zawodowa

W styczniu 1972 r. do kierowania Poradnią Wychowawczo-Zawodową oraz zorganizowania jej struktur zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym, powołano młodego pedagoga Radosławę Suszczyńską. 

Pierwszą siedzibą poradni były dwa małe pomieszczenia w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie. Jedno służyło za miejsce rozmów i badań, drugie było jednocześnie poczekalnią, pomieszczeniem biurowym i administracyjnym. W poradni przeprowadzano diagnozy psychologiczne i pedagogiczne oraz wydawano opinie.

Do roku 1975 przy placówce funkcjonował Ośrodek Selekcyjny, którego zadaniem było wydawanie orzeczeń, na podstawie których odraczano dzieci od obowiązku szkolnego oraz kierowano do klas specjalnych. W następnych latach takie orzeczenia wydawała poradnia. 

Od początku swojego istnienia poradnia swoim zasięgiem działania obejmowała placówki z terenu powiatu jarocińskiego - wówczas także gminy Nowe Miasto. Tak było do roku 1975, kiedy w konsekwencji zmian administracyjnych w kraju, Nowe Miasto przestało należeć do powiatu jarocińskiego. Także od tamtego czasu w związku z nabyciem odpowiednich kwalifikacji przez pracowników, poradnia rozpoczęła udzielanie pomocy logopedycznej.

Przeciekający dach, nieszczelne okna i toalety do remontu

Już od lat 70-tych placówka wychodziła z ofertą poza mury swej siedziby - prowadzono prelekcje dla rodziców, spotkania z nauczycielami, zajęcia z uczniami. Tradycją stały się wyjazdy w teren, gdzie w tak zwanych punktach konsultacyjnych w placówkach oświatowych, dyżury pełnili pracownicy poradni.

1 września 1982 r. po długich staraniach placówkę przeniesiono do budynku przy ul. T. Kościuszki 16, gdzie zwolniły się pomieszczenia po zlikwidowanym internacie Liceum Ogólnokształcącego. Od tej chwili do dyspozycji było pięć pomieszczeń - i choć dach przeciekał, okna były nieszczelne, a toalety nadawały się jedynie do natychmiastowego remontu - wszyscy pracownicy byli zachwyceni nowym lokum. A było ich dziesięcioro - siedmioro pedagogicznych i trzy osoby administracji oraz obsługi.

Nowa szefowa i siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarocinie

W październiku 1993 r. w związku ze zmianami prawa oświatowego, Poradnia Wychowawczo-Zawodowa w Jarocinie została przekształcona w Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

Dwa lata później - w październiku 1995 r. w jarocińskiej poradni został otwarty - jako pierwszy w rejonie kaliskiego kuratorium, Specjalistyczny Gabinet Terapii Logopedycznej, który swoją opieką objął między innymi dzieci niedosłyszące. A dyrektor poradni Radosława Suszczyńska zakupiła pierwszy komputer z oprogramowaniem do terapii logopedycznej. Przez lata placówka wzbogacała się o nowy sprzęt niezbędny do pracy diagnostycznej i terapeutycznej, a pracownicy nabywali nowe kwalifikację.

30 września 2007 r. Radosława Suszczyńska przeszła na emeryturę. Jej następcą została Lidia Kalinowska, która kieruje placówką do dzisiaj. Wówczas nastąpiła także zmiana siedziby poradni. Zajęła ona część parteru budynku przy ul. Szubianki, który został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Obecnie w poradni zatrudnionych jest 15 pracowników pedagogicznych i 4 osoby administracji i obsługi. Dzięki staraniom dyrektor Lidii Kalinowskiej od kilku lat poradnia może diagnozować, opiniować i orzekać w sprawie dzieci oraz uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i zaburzeniami percepcyjnymi. 

Pracownicy mają kwalifikacje i niezbędne narzędzia diagnostyczne aby wspierać dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu, niesłyszące i niewidome, z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Poradnia zatrudnia specjalistów - terapeutów w zakresie specyficznych trudności w nauce, zaburzeń mowy, integracji sensorycznej. 

A psychologowie  prowadzą terapie indywidualne, grupowe i rodzinne. Poza tym poradnia cały czas pracuje na terenie szkół i przedszkoli, organizuje konferencje dla nauczycieli i specjalistów oraz warsztaty dla rodziców.

Mieliście kontakt z poradnią? Jakie są wasze wspomnienia? 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama