Parkowanie na jarocińskim rynku ma swoją historię. Przez długi czas to centralne miejsce w mieście było wolne od pojazdów, obowiązywał zakaz parkowania, postoju i ruchu, z niewielkimi wyjątkami. Później burmistrz Adam Pawlicki zaproponował przekształcenie części rynku w strefę parkowania, co spotkało się z protestem mieszkańców, ale zostało zrealizowane. Na jednej z pierzei wyznaczono miejsca postojowe, a parking stał się płatny z wysoką stawką za postój. Celem było ożywienie handlu na opustoszałym rynku i zwiększenie rotacji pojazdów.
Piękny rynek czy piękny parking?
W czasie rewitalizacji centrum Jarocina kilka lat temu, mieszkańcy wyrazili sprzeciw wobec parkingu na starówce. Wykonawca prac pozwolił na czasowe parkowanie na rynku, aby ułatwić funkcjonowanie mieszkańcom. Po zakończeniu prac samochody miały się nie pojawiać, ale niestety, od pewnego czasu znów wjeżdżają na rynek, co niepokoi mieszkańców.
Ludzie najchętniej to by autem do sklepu wjechali. Nie chce im się przespacerować – zauważa jedna z mieszkanek Jarocina.
Zmieniono również organizację ruchu, zakazując wjazdu z niektórych ulic, ale niektórzy zignorowali te ograniczenia. Pojawiają się także samochody na chodnikach. Mieszkańcy narzekają na niszczenie nawierzchni i brak miejsc parkingowych w centrum, co zmusza ich do krążenia w poszukiwaniu wolnego miejsca.
Pracownicy pobliskich miejsc pracy mają trudności z parkowaniem, podobnie jak mieszkańcy, którzy otrzymują mandaty pod własnym domem. Ludzie są tym bardziej niezadowoleni, bo odkąd rewitalizacja dobiegła końca, parking przy ul. Świętego Ducha znów jest dostępny dla wszystkich. Wcześniej, udostępniony był dla mieszkańców centrum, którzy z powodu remontów nie mogli zaparkować auta pod domem.
Policja zabrała głos w sprawie
Do sprawy odniósł się na ostatnim posiedzeniu radny Przemysław Masłowski (Ziemia Jarocińska). Zaapelował:
Chciałem się zwrócić z wnioskiem do pana burmistrza, ponieważ dochodzą głosy od naszych mieszkańców, że mamy piękny rynek, a tam ludzie jednak cały czas parkują. Czy od strony ulicy Kilińskiego szło by ustawić tam jakąś przeszkodę, która by powodowała, że samochody nie wjeżdżałyby na rynek, nie wiem, może jakiś kwietnik albo coś takiego? I kolejna rzecz, czy można w jakiś sposób wymusić więcej patroli policyjnych na rynku, żeby tak wjeżdżali i robili porządek?
Do sprawy odniosła się również Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie. W swoim komunikacie policjanci wspomnieli o obowiązujących zasadach poruszania się pojazdami mechanicznymi w strefie zamieszkania w centrum Jarocina. W komunikacie czytamy dalej:
Strefa zamieszkania to obszar, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. W strefie zamieszkania pieszy może poruszać się całą szerokością drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Osoba mająca mniej niż 10 lat nie może opiekować się dzieckiem w wieku do 7 lat. Prędkość dopuszczalna w tym obszarze to 20 km/h. Postój pojazdu dozwolony jest tylko w miejscach wyznaczonych.
W centrum Jarocina „Strefa zamieszkania” obejmuje takie ulice jak:
- Targowa
- Kościelna
- Śródmiejska (od ul. Wodnej do Rynku)
- Wrocławska (od ul. Kilińskiego do Rynku)
- Wąska
- Mała
- Krótka
- Łąkowa
- Św. Ducha (od ul. Wojska Polskiego do Rynku)
- Rynek
Ponieważ na rynku miejsca parkingowe nie zostały wyznaczone i na rynek obowiązuje całkowity zakaz wjazdu pojazdów, parkowanie jest tam całkowicie zabronione, także dla osób, które posiadają przepustkę ZUK-u. Przepustka ta dotyczy tylko miejsc wyznaczonych do parkowania i zwalnia z opłaty parkingowej ich posiadaczy – wyjaśnia policja. - Ponadto przypominamy, że jadąc ul. Targową w kierunku ul. Św. Ducha, znajdujący się tam znak C-5 oznacza „nakaz jazdy na wprost” czyli tylko i wyłącznie w ul. Kościelną. To samo dotyczy drogi powrotnej. Z ul. Mickiewicza i z ul. Św. Ducha wjazd na Rynek jest zabroniony i oznaczony znakiem B-1 „zakaz ruchu”.
[AKTUALIZACJA 27 listopada, godz. 15.20]
Dziś na jarocińskim rynku aut było zdecydowanie mniej. W ścisłym centrum kierowcy zaparkowali zaledwie kilka pojazdów (nie licząc samochodów wykorzystywanych przez ekipy remontujące ratusz). Czyżby powstarzające się apele i stanowisko policji o obowiązującym zakazie parkowania w końcu przynoszą efekty?
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.