Co się działo na terenie Ziemi Jarocińskiej 20 lat temu? Były zabawy andrzejkowe, wróżby, pasowanie na ucznia i wiele innych.
Jarocin i okolice 20 lat temu. Listopad 2003
Dwie biblioteki – Publiczna Gminy i Miasta Jarocin filia dla dzieci w JOK-u i Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie zorganizowały zabawę andrzejkową. Na imprezie bawiło się ponad 30 dzieci. Oprócz tradycyjnych wróżb , nie brakowało też konkursów, jak jedzenie pierników na sznurku oraz tańcu z balonami. Najlepsi uczestnicy zmagać otrzymali długopisy, ołówki i notesy.W sobotę 22 listopada członkowie Chóru Mieszanego im. K.T. Barwickiego oraz „Lutni” z Żerkowa obchodzili swoje święto. W dniu imienin św. Cecylii odprawiona została msza św. w kościele św. Marcina. W czasie Eucharystii zaśpiewały oba połączone zespoły pod dyrekcją Kaspra Ekerta. Po mszy św. odbyło się spotkanie w restauracji „Klubowa”.
Andrzejkowa zabawa zorganizowana została w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie. Nauczycielka Beata Wieczorek, przebrana za wróżkę, zapoznała uczniów z andrzejkową tradycją i obrzędami ludowymi z nią związanymi. Później zaprosiła ich do wróżenia. Na wszystkich czekał też słodki poczęstunek.
Uczniowie Zespołu Szkół w Jaraczewie, jak co roku, przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Dzień bez papierosa”. Przygotowali na ten dzień kolorowe transparenty, na których przeważały hasła „Prosimy. Nie palcie!”. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty informujące o szkodliwości palenia. Stanęła też makieta „więzienia z papierosów”, wykonana z tektury. W czwartek wszyscy uczniowie, niosąc transparenty, rekwizyty i makiety papierosów, przeszli ulicami Jaraczewa, skandując hasła antynikotynowe. Przemarsz prowadził uczeń ubrany na czarno, symbolizujący „palacza”, przykuty łańcuchem do przytłaczającego go papierosa. Uczniowie rozdawali mieszkańcom Jaraczewa ulotki o szkodliwości palenia. Akcję zakończono na szkolnym boisku, gdzie przygotowane przez uczniów rekwizyty wrzucono do ogniska.
W Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Rusku odbyły się otrzęsiny pierwszoklasistów. Uroczystość stała się już tradycyjnym zwyczajem w tej szkole. Zwykle połączona jest z dyskoteką szkolną, w której po raz pierwszy uczestniczą najmłodsi uczniowie. Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielkami przygotowali dla uczniów klas pierwszych liczne konkursy i zabawy, które miały zintegrować ich ze społecznością szkolną. Jednym z punktów programu były nietypowe wybory miss i mistera, w których chłopcy występowali w rolach dziewcząt i na odwrót. Jednym z warunków przyjęcia uczniów w szeregi społeczności gimnazjum w Rusku było wykonanie ułożonej przez każdą klasę piosenki. Poza tym uczniowie rywalizowali między sobą w następujących konkurencjach: przeciąganie liny, uśmiech po cytrynie, jedzenie jogurtu, klasowe pieczęcie oraz dmuchanie balonika. Punktem kulminacyjnym uroczystości było jednak ślubowanie, które w obecności nauczycieli oraz starszych koleżanek i kolegów, złożyli na sztandar szkoły uczniowie klas pierwszych.
Oprócz tego w budynku Szkoły Podstawowej imienia Adama Mickiewicza w Żerkowie odbył się II Festiwal Piosenki Harcerskiej "Tramp". Harcerze, poznajecie się na zdjęciach?
W galerii znajdziemy też kilka zdjęć Jarocina, dworu w Boguszynie i Szypłowie. Wiele się zmieniły przez 20 lat?
Jak wspominacie listopad 2003?
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.