reklama

Pijani jechali na jednośladach. Zatrzymani przez jarocińską policję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pijani jechali na jednośladach. Zatrzymani przez jarocińską policję - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeden jechał pijany motorowerem, a drugi rowerem. Motorowerzysta stanie przed sądem, a cyklista został ukarany mandatem.
reklama

Pijani rowerzyści i motorowerzyści to poważny problem, który każdego roku przyczynia się do wielu wypadków drogowych. 


 Jakie zagrożenie na drodze powodują pijani użytkownicy jednośladów?   

   
Choć często mówi się o nietrzeźwych kierowcach samochodów, zagrożenie ze strony cyklistów i użytkowników jednośladów napędzanych silnikiem jest równie realne. Rowerzyści często poruszają się po drogach bez ścieżek rowerowych, co zmusza ich do jazdy po jezdni lub chodniku, to w przypadku braku trzeźwości tylko pogłębia zagrożenie.

W stanie nietrzeźwości ich zdolność do oceny odległości, czasu reakcji oraz koordynacja ruchowa są znacznie zaburzone. To nie tylko zwiększa ryzyko upadku, ale też może doprowadzić do poważnych kolizji z pieszymi, innymi rowerzystami czy pojazdami mechanicznymi. Jarocińska policja podała informację o dwóch nietrzeźwych użytkownikach jednośladów.    

Policja zatrzymała pijanego motorowerzystę i rowerzystę   
 

W Kotlinie na ulicy Poznańskiej do kontroli drogowej policjanci zatrzymali motorowerzystę. Okazało się, że 52-latek jest nietrzeźwy. Mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem  za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości . 

reklama

W Panience (gm. Jaraczewo) wpadł nietrzeźwy rowerzysta. 55-letni  mieszkaniec powiatu średzkiego wydmuchał 0,7 promila alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2.500 zł. Za jazdę pod wpływem alkoholu motocyklem i skuterem grożą dokładnie takie same kary, jakie obowiązują za jazdę po alkoholu samochodem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu w organizmie kierowcy powyżej 0,5 promila) stanowi przestępstwo i zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Jednocześnie w stosunku do tego typu kierowców sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.       

reklama

Co grozi za jazdę rowerem po alkoholu?       

Jazda rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, czyli mając w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila, skutkuje mandatem w wysokości 1.000 złotych. Natomiast kara za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila - to grzywna w wysokości 2.500 złotych.

Co powoduje alkohol? 

Policjanci apelują i przypominają, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka. Tracimy zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości. Zdecydowanie wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji.

•    zmniejsza szybkość reakcji
•    ogranicza pole widzenia
•    powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
•    powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
•    powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.    

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo