reklama
reklama

Orły Jarocina ostrzegają przed oszustwami na „NA BLIK”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Orły Jarocina ostrzegają przed oszustwami na „NA BLIK” - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkadziesiąt oszustw metodą „ NA BLIK” odnotowała w minionym roku jarocińska policja.
reklama

Orły Jarocina - to amatorska drużyna sportowa złożona z funkcjonariuszy ziemi jarocińskiej. W pracy robią wszystko, aby ustalić złodziei, oszustów. Nawet podczas rozgrywek sportowych zastanawiają się jak pomoc mieszkańcom, aby nie padali ofiarami przestępców. W mediach społecznościowych przestrzegają przed różnego rodzaju oszustwami w sieci. Posty piszą prostym językiem tak, aby trafiły do nas. Tym razem omówili oszustwo „NA BLIKA”                

Oszuści podszywają się pod naszych znajomych       

Przestępca wykorzystując swoje informatyczne umiejętności przejmuje kontrolę nad profilem użytkownika w mediach społecznościowych i podszywa się pod naszego znajomego.  

„Masz przyjaciela o imieniu Adam. Adamowi właśnie oszust przełamał zabezpieczenia do profilu na Facebooku i przejął nad nim kontrolę. Mija kilka minut i ...  dźwięk powiadomienia Twojego telefonu”  - piszą Orły Jarocina.

 

Odczytujemy wiadomość z Messengera od Adama. "Cześć kolego. Jestem na stacji benzynowej. Mam problem z kartą. Muszę zapłacić 400 zł. Daj mi Blika. Jutro Ci oddam kasę." Najczęściej niczego nie podejrzewając  wysyłamy kod Blik.   

Najpierw sprawdźmy, kto prosi nas o kod BLIK

 Orły Jarocina radzą, aby przed wysłaniem kodu Blik zweryfikować, czy rzeczywiście nasz znajomy potrzebuje pieniędzy. Wystarczy do tej osoby zadzwonić lub skontaktować się za pomocą innego komunikatora.        
          

„Oszuści po otrzymaniu kodu Blik ekspresowo go realizują po czym często piszą do pokrzywdzonych, że kod nie działa i proszą o ponowne przesłanie Blika. Nie dawajcie się na to nabierać! – przestrzegają jarocińscy policjanci.

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:
• stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wów-czas o wiele trudniej przejąć nasze konto - zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS),
• potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komuni-katory - najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczy-wiście jest w potrzebie i to właśnie jemu, a nie oszustowi przekazujemy pieniądze,
• sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym tele-fonie),
• chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.
Co radzi policja? Przede wszystkim należy zachować czujność i rozsądnie podchodzić do wiadomości o pożyczenie pieniędzy.

Słyszeliście o takim oszustwie? Jak ostrzegacie innych? Piszcie w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

     
  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama