Reklama

Ogólnopolski strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Jak wygląda sytuacja w jarocińskim szpitalu?

Opublikowano: pon, 7 cze 2021 11:41
Autor: | Zdjęcie: Materiały związkowców

Ogólnopolski strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Jak wygląda sytuacja w jarocińskim szpitalu? - Zdjęcie główne

Majowy protest w Warszawie | foto Materiały związkowców

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pielęgniarki i położne rozpoczęły strajk ostrzegawczy. Jak wygląda akcja w Jarocinie?

Reklama

W kilku miastach odbywają się też pikiety. Powodem akcji strajkowej jest tak zwana "ustawa Niedzielskiego", czyli ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.


To już kolejna akcja białego personelu. Jarocińskie pielęgniarki, podobnie, jak ich koleżanki w kraju, weszły kilka miesięcy temu w spór zbiorowy z pracodawcą. W maju Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej związkowcy pikietowali na ulicach Warszawy.
Jarocin reprezentował sam szef związku.

 

Ogólnopolski strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Jak wygląda sytuacja w jarocińskim szpitalu?

 

-  Jest próba przeforsowania ustawy, która będzie modyfikować wskaźniki dotyczące minimalnego wynagrodzenia pracowników w ochronie zdrowia. Problem jest taki, że w innych grupach zawodowych osoba z licencjatem jest traktowana jako z wyższym wykształceniem. W przypadku pielęgniarek nie obowiązuje taka zasada, tylko magistrzy są traktowani jako osoby z wyższym wykształceniem – mówił Sławomir Zieliński, przewodniczący Organizacji Zakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy szpitalu w Jarocinie. 

Wskazuje, że w grupie pielęgniarek i położnych z tytułem magistra i specjalizacją nastąpi wzrost wynagrodzenia o 1.100 zł i wyniesie 5.478 zł, ale dotyczy to tylko 11.800 pielęgniarek w Polsce. O 109 zł ma wynieść podwyżka dla „białego personelu” z tytułem magistra lub specjalizacją.      

      
Z kolei dla pielęgniarek z licencjatem lub wykształceniem średnim nie przewidziano podwyżek, a tych w kraju jest 160 tys.

Około 40 szpitali w całej Polsce bierze dziś udział w strajku ostrzegawczym pielęgniarek i położnych.

 

Ogólnopolski strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Jak wygląda sytuacja w jarocińskim szpitalu?


Jak wygląda sytuacja w jarocińskim szpitalu?


 - Nie strajkujemy, bo nie mamy wybranego mediatora i dopiero po tym moglibyśmy przeprowadzić strajk ostrzegawczy, ale podjęliśmy uchwałę wspierającą działania związku na poziomie ogólnokrajowym i takie stanowisko przekazaliśmy panu prezesowi – mówi Sławomir Zieliński.

  - Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Szpitalu Powiatowym w Jarocinie solidaryzuje się i w pełni popiera dzisiejszą Akcję Protestacyjną i Strajkową Związku. Jedynie  fakt, że jesteśmy jeszcze przed fazą mediacji w ramach sporu zbiorowego z Pracodawcą powoduje, że nie przystępujemy do STRAJKU. Że nie odchodzimy dziś od łóżek naszych Pacjentów. Nie zgadzamy się na brak dialogu w sprawach tak ważnych jak system wynagrodzeń, który w założeniu miał zatrzymać pielęgniarki i położne w cierpiącym na braki kadrowe zawodzie – czytamy w uchwale  jarocińskich związkowców.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Ha ha gwiazdy

  Ha ha bez przesady picie kawy i smiechy hihy jak pacjent o cos prisi to z ryjem i z łaską a czesto wcale nie podejdzie i one chcą podwyżke no sory ...

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -1

  Nowy

  Podwyżki i podwyzki. Moze i praca nie jest lekka ale co ma powiedziec robol ktory zapierdala na łopacie i ma 2 tys.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -2

  Listonosz

  Może ta co dostała medal od maliniaka, wraz z koleżanka z selfie stanie przy łóżkach chorych?