Reklama

Od nowego roku więcej za śmieci zapłacą w gminie Żerków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od nowego roku więcej za śmieci zapłacą w gminie Żerków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 stycznia 2022 roku za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańcy gminy Żerków zapłacą więcej. Podczas sesji Rady Gminy Żerków, która odbyła się pod koniec września, uchwalono podwyżki cen za zagospodarowanie śmieciami.

Reklama

Od 1 stycznia 2022 roku za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkańcy gminy Żerków zapłacą więcej. Podczas sesji Rady Miasta Żerków, uchwalono podwyżki cen za odbiór śmieci. Ceny wzrosną o 20%.

Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

  • segregowane – z 19 zł od mieszkańca wzrosło do 23 zł od mieszkańca
  • niesegregowane – z 38 zł od mieszkańca wzrosło do 46 zł od mieszkańca

Podwyżki - z czego wynikają?

"Z przeprowadzonej kalkulacji kosztów i wpływów (opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi) wynika, że zaproponowana stawka podstawowa opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pozwoli na sfinansowanie kosztów poniesionych na odbiór i transport odpadów komunalnych dla wykonawcy wyłonionego w nowym postępowaniu oraz na zagospodarowanie odpadów komunalnych w „Zakładzie Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu" - czytamy w uzasadnieniu.

Dodatkowo wzrost opłat za gospodarowanie śmieciami wynika z podwyżki cen w Instalacji Komunalnej w Witaszyczkach za zagospodarowanie zmieszanych oraz segregowanych odpadów komunalnych. Czynnikiem wpływającym na ceny oferowane przez wykonawców zajmujących się odbiorem oraz zagospodarowaniem odpadów, są wzrosty minimalnego wynagrodzenia, bardzo duży wzrost cen paliw oraz prądu i brak zbytu dla niektórych surowców wtórnych.

Jak liczono cenę za gospodarowanie śmieciami?

Obliczając stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi Rada Miejska Żerkowa wzięła pod uwagę:

  • średnią ilość odpadów (odnosząc się do danych z roku 2021 r.)
  • liczbę mieszkańców według złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszącą 8870,
  • miesięczny koszt związany z odbiorem, transportem oraz zagospodarowaniem odpadów wynoszący 172 454,18 zł,
  • miesięczny koszt funkcjonowania PSZOK wynoszący 14 176,63 zł,
  • miesięczny koszt administracyjnej obsługi systemu gospodarowania odpadami wynoszący 12 350 zł,
  • miesięczny koszt wynikający ze zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym wynoszący 1000 zł przy założeniu 500 nieruchomości korzystających ze zwolnienia.

Brak nagrania z obrad sesji

Nie ma nagrania z sesji, na której jednocznacznie przyjęto uchwałę.

W związku z panującą pandemią w celu zachowania wszystkich reżimów bezpieczeństwa nastąpiła konieczność przeniesienia obrad sesji do lokalu zastępczego, co uniemożliwiło dokonywania nagrań oraz transmisji posiedzeń z uwagi na brak możliwości technicznych” – informuje nas Biuro Rady Miejskiej Żerkowa.

Gmina Żerków podjęła już szereg działań, które mają na celu umożliwienie w najbliższym czasie transmisji obrad sesji.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy