Ferma bydła na granicy Twardowa i Racendowa to obecnie jeden z najgorętszych tematów w gminie Kotlin. Zdominował też niedawną kampanię wyborczą. Inwestor otrzymał zgodę na budowę 5 obiektów inwentarskich do odchowu cieląt do pół roku o obsadzie 4.285 stanowisk.
Przemysłowe gospodarstwo rolne powstało na granicy Twardowa i Racendowa
Toczy się postępowanie odnośnie zmian do decyzji środowiskowych gospodarstwa rolnego w Twardowie. Inwestor Wojciech Biernacki chce zwiększyć skalę produkcji. Mieszkańcy od samego początku mieli zastrzeżenia do sposobu budowy gospodarstwa. Z obory - zdaniem ludzi - wydobywają się nieprzyjemne i uciążliwe zapachy. Problem nagłośniali w mediach społecznościowych. Na Facebooku utworzyli fanpage „STOP dla smrodu w gminie Kotlin!” Na czele grupy stanął jeden z mieszkańców Racendowa Paweł Wyremblewski, który kilka miesięcy później wygrał wybory na wójta Kotlina. Wielokrotnie powtarzał, że „nie walczy z inwestycją, tylko ze sposobem w jaki została zrealizowana”.
- Przede wszystkim społeczeństwo gminy Kotlin w odpowiednim czasie nie otrzymało informacji odnośnie wielkości budowanego gospodarstwa, ilości hodowanego bydła. Nie było też informacji jak znacząco ta inwestycja wpłynie na nasze życie i zdrowie – mówił Paweł Wyremblewski dla portalu jarocinska.pl.
Nowy wójt Kotlina pojechał na fermę bydła do Twardowa
7 maja Paweł Wyremblewski przejął zarządzanie gminą Kotlin.Inwestorzy spotykają się z nowym wójtem Kotlina. O rozmowę poprosił również Wojciech Biernacki, który wybudował gospodarstwo rolne na granicy Twardowa i Racendowa.Inwestor w trakcie spotkania zasugerował, abym odwiedził ferme.
- Przyjąłem zaproszenie – relacjonuje Paweł Wyremblewski.
Jakie wrażenie?
- To gospodarstwo ma zgodę na hodowlę 4.285 cieląt. Obsada jest znacznie większa i jest trzymane dorosłe bydło opasowe – mówi wójt Kotlina.
Czy śmierdziało?
- Był zapach charakterystyczny dla hodowli bydła. Na pewno nie był tak ostry, jak to bywało wcześniej. Nie powodował podrażnienia oczu, nosa czy gardła. Zastanawiam się, czy łagodniejszy odór był wynikiem tego, że inwestor wiedział o mojej wizycie w gospodarstwie. Młode byczki stały w głębokiej ściółce. Nie wiem, czy tak jest na co dzień, czy hodowla została tak przygotowana na moją wizytę. Będę na bieżąco starał się weryfikować kwestię odorów z gospodarstwa - relacjonuje wójt Kotlina.
Zaznacza, że rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów jest uzależnione od kierunku wiatru.
- Od trzech tygodni był on bardziej dokuczliwy dla ludzi z Woli Książęcej i Wysogotówka niż np. w Racendowie. Jednak po odwróceniu się kierunku wiatru wszystko szybko się zmienia. W ostatnim czasie otrzymuję wiele zgłoszeń w tej sprawie, które regularnie przesyłam do inwestora. Trudno mi powiedzieć, jak ta hodowla będzie funkcjonowała w przyszłości - ocenia wójt Kotlina. - Inwestor mówi, a ja mam nadzieję, że za chwilę to się zmieni w czyny, że zrobi wszystko, aby zminimalizować uciążliwości. Proponuje m.in. sadzenie drzew tlenowych. Zaznaczył, że jest otwarty na wszelkie wnioski. Jestem tego zdania, że najbardziej optymalne rozwiązanie należy wypracować na spotkaniu z mieszkańcami. Pan Wojciech Biernacki zadeklarował, że przyjedzie na spotkanie i to, co na nim zostanie ustalone będzie zrealizowane. Zobaczymy, jak to wszystko się dalej będzie rozwijać –mówi Paweł Wyremblewski.
Z tego, co przekazuje wójt Kotlina wynika, że inwestor w Twardowie chce budować biometanownię.
- Jestem w trakcie weryfikacji, jaki wpływ na środowisko ma biometanownia. Mam już w tej sprawie umówionych kilka spotkań. Mieszkańcy często przychodzą i zdecydowanie deklarują ograniczone zaufanie do inwestora ze względu na liczne zmiany projektowe w przeszłości, które zmieniały uciążliwości zapachowe. Dlatego chcemy zachować pełną ostrożność – podkreśla nowy wójt Kotlina.
Co myślicie o sprawie?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.