Reklama

Nowe Miasto. Chcą wybudować stację uzdatniania wody i remizę. Czy zdobędą na to pieniądze?

Opublikowano: sob, 13 lut 2021 13:00
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Nowe Miasto. Chcą wybudować stację uzdatniania wody i remizę. Czy zdobędą na to pieniądze? - Zdjęcie główne

foto Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Nowe Miasto złożyła wnioski do Narodowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o dofinansowanie trzech projektów na kwotę 5 mln zł. Czy ma szansę otrzymać taką sumę pieniędzy?

Reklama

Rząd wesprze finansowo gminy, w których funkcjonowały Państwowe Przedsiębiorstwa Rolne, tak zwane PGR-y. W programie przewidziano 250 mln złotych ze środków Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze będzie można wydać między innymi na kanalizację, modernizację dróg, tworzenie świetlic, bibliotek, placów zabaw, renowację zabytków.

 Według rządowych zapowiedzi preferowane będą inwestycje zainicjowane przez mieszkańców gminy, sołtysów czy organizacje pozarządowe. Nabór trwał do 12 lutego. 

Demony przeszłości z III RP muszą odejść w niepamięć; jednym z nich był brak dbałości o obszary popegeerowskie - przekonywał na konferencji prasowej pod koniec grudnia premier Mateusz Morawiecki.

PGR-y to gospodarstwa rolne, których właścicielem było państwo. Powstawały od 1949 roku. O ich likwidacji sejm zdecydował w 1991 roku, a majątek PGR-ów przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Takie gospodarstwa funkcjonowały również w gminie Nowe Miasto. 

Chcą wybudować remizę, stację uzdatniania wody i remizę. Ile potrzebują pieniędzy?

Nowomiejski urząd złożył wnioski: na budowę ujęcia wody wraz z budową stacji uzdatniania wody na terenie obszaru Nowego Miasta i Klęki, przebudowę drogi gminnej położonej w Klęce o długości 650 m oraz na budowę remizy OSP w Boguszynie. Kilka miesięcy temu nowomiejski samorząd pozyskał również pieniądze na budowę PSZOK-u w Aleksandrowie.

Każda gmina, na której terenie działały w przeszłości państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, miała prawo złożyć maksymalnie 3 wnioski na 3 inwestycje o łącznej szacunkowej wartości kosztorysowej nie wyższej niż 5 mln zł. Na naszym terenie takie przedsiębiorstwa działały w 16 miejscowościach, przez to nie mieliśmy problemu ze znalezieniem zadań inwestycyjnych oczekiwanych przez mieszkańców. Ostatecznie ze względu na powyższy limit, wybrano 3 najważniejsze zadania - Wiesław Schreiber, zastępca wójta  gminy Nowe Miasto

Ile pieniędzy może ostatecznie trafić do gminy Nowe Miasto? Wiadomo, że każda z gmin mogła złożyć tylko trzy wnioski o łącznej wartości od 50 tys. zł do 5 mln zł. Nowomiejski urząd przygotował 3 projekty na maksymalną kwotę dofinansowania. Niestety zgodnie z regulaminem niemożliwe jest stuprocentowe dofinansowanie na wszystkie trzy wnioski. 

Chcą wybudować remizę, stację uzdatniania wody i remizę. Na co dokładnie złożono wnioski?

Gmina Nowe Miasto złożyła wnioski na:

  1. Budowa ujęcia wody ze stacją uzdatniania oraz siecią wodociągową dla Nowego Miasta i Klęki - ujęcie wody, dwie studnie z obudowami termoizolacyjnymi, pompami głębinowymi, rurociągami, urządzeniami technologicznymi i systemem uzdatniania wody wyposażone w panele fotowoltaiczne do zasilania urządzeń. Wnioskowana kwota - 2.950.000 zł.
  2. Przebudowa drogi gminnej w Klęce wraz z budową chodnika, przejściami dla pieszych, budową kanalizacji deszczowej, modernizacją sieci wodociągowej oraz przebudową pozostałych instalacji podziemnych. Dodatkowo zmodernizowane zostanie oświetlenie drogi przy zastosowaniu technologii LED. Wnioskowana kwota - 1.600.000 zł.
  3. Budowa remizy OSP w Boguszynie - wybudowanie budynku i zamontowanie paneli fotowoltaicznych wraz z urządzeniami z funkcją grzania i chłodzenia, uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół remizy. Wnioskowana kwota 450.000 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy