Przepisy zabraniają biwakowania w lasach poza miejscami ściśle wyznaczonymi przez nadleśniczego lub właściciela lasu. Nie brakuje jednak osób, które lubią nocować w lasach na dziko i bez jakichkolwiek udogodnień, z dala od pól namiotowych i miejsc biwakowania. W Polsce liczba pasjonatów survivalu czy bushcraftu wciąż wzrasta, o czym świadczyć może liczba prywatnych konta na Instagramie założonych przez tego typu hobbystów. Co ciekawe w okresie pandemii, chętnych na spędzanie urlopu w Polsce i w niecodziennych warunkach lawinowo przybyło.
Dlatego w zeszłym roku Lasy Państwowe wyznaczyły na swoim terenie 46 pilotażowych obszarów. Dzięki temu do 23 listopada 2020 roku każdy miłośnik nocowania w lesie mógł bezpiecznie korzystać z możliwości, jakie dawał obszar pilotażowy, bez obaw o naruszenie prawa.
Będzie legalne nocowanie w lesie
Dotychczas strefy bushcraftowe w terenie należącym do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu były, tylko w 4 nadleśnictwach: Antonin, Oborniki, Sieraków i Syców. Teraz stref do zanocowania na dziko będzie aż 25.Nowe miejsca leśnych noclegów będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie powstał teren, gdzie można będzie zanocować na dziko. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych. Wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. Nie będzie żadnych oznaczeń w terenie - tablic, płotków, ogrodzeń, itp.
Zasady legalnego nocowania w lesie:
- W wyznaczonym miejscu będzie mogło nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym wypadku nie będzie wymagane zgłoszenie.
- Trzeba obowiązkowo zgłaszać na adres danego nadleśnictwa pobyt jeśli z noclegu korzystać będzie grupa powyżej 9 osób lub w przypadku noclegu dłuższego niż dwa dni.
- Zgłoszenie musi wpłynąć nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.
- Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Bez formalnej zgody nie można korzystać z obszaru.
- Na terenach wyznaczonych będzie można używać kuchenek gazowych zgodnie z warunkami opisanymi w regulaminie.
- Obowiązuje zakaz zbierania drewna.
- Zakaz palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi!
- Zakaz wjazdu do lasu pojazdami, takimi jak kampery.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.