Reklama

Reklama

Nocowanie na dziko w lesie od wczoraj legalne. ZOBACZ, gdzie

Opublikowano: ndz, 2 maj 2021 16:42
Autor: | Zdjęcie: Materiały Lasów Państwowych

Nocowanie na dziko w lesie od wczoraj legalne. ZOBACZ, gdzie - Zdjęcie główne

Nocowanie na dziko w lesie od wczoraj legalne. ZOBACZ, gdzie | foto Materiały Lasów Państwowych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Las jest miejscem, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem bez maseczki. Niektórym nie wystarcza jednak tylko krótki spacer, dlatego Lasy Państwowe wyznaczyły na terenie każdego nadleśnictwa w Polsce specjalne obszary leśne, gdzie będzie można nocować legalnie. Wszystkie są dostępne od 1 maja.

Reklama

Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Są wśród nich zarówno osoby związane z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, jak i ci, którzy po prostu chcą spędzić noc na łonie przyrody. Spowodowany pandemią brak możliwości dalszych wyjazdów powoduje, że wiele osób docenia nasze rodzime walory. Poza tym ludzie uciekają od miejskiego zgiełku. 

W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie - zgodnie z zasadą „leave no trace” (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

 

 

Osobom, które mają zamiar z tego skorzystać, rekomenduje się użycie własnego hamaka, płachty biwakowej. W przypadku rozbicia namiotu należy pamiętać, aby zrobić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. Przed wyruszeniem do lasu warto zapoznać się z informacjami na stronie nadleśnictwa, aby nie zaskoczyło nas np. że na danym terenie obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego czy prowadzonych prac gospodarczych. Przed wyruszeniem do lasu należy sprawdzać również prognozy pogody. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, należy zrezygnować z nocowania pod chmurką. Nadleśnictwa przypominają również, że osoby korzystające z programu nie są jedynymi użytkownikami lasu. Dotyczy to zarówno innych ludzi np. rowerzystów, koniarzy czy myśliwych, jak również zwierząt. W lesie należy zachowywać ciszę. 

Dla swojego bezpieczeństwa uczestnicy takiego biwaku powinni używać sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostawić na noc zapalone, widoczne z daleka światło. Zgodnie z regulaminem nie można wjechać do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Pojazd trzeba pozostawić na pobliskim parkingu leśnym lub innym miejscu do tego wyznaczonym. Warto też pamiętać o zabraniu z domu worka na odpadki, bo w środku lasu nie ma koszy na śmieci. Nie należy też wyrzucać pozostałości jedzenia, które mogą zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Ogranicz używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne np. chusteczek nawilżanych. Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy. W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj od nich odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby nie planować noclegu na trasie przemieszczania się leśnych zwierząt (charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki). 

 

W ramach ogólnopolskiego programu „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwo Jarocin utworzyło trzy obszary. WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW - [TUTAJ]:

Leśnictwo Cielcza (kompleks leśny przy DK 12 w stronę Leszna) obejmujący oddziały leśne o nr 187, 188, 189, 190, 191, 192, 196, 197, 198, 201, 202, 203, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 218, 219, 220, 221, 222, 223

Leśnictwo Rozmarynów (kompleks leśny wokół miasta Żerkowa i wzdłuż drogi do Śmiełowa) obejmujący oddziały leśne o nr 219, 220, 221, 222, 223, 224, 226, 227, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238. Teren atrakcyjny ze względu na walory krajobrazowe. 

Leśnictwo Lubonieczek (kompleks leśny w okolicy miejscowości  Zaniemyśl) obejmujący oddziały leśne o nr  180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 192, 193, 194. Teren atrakcyjny z powodu bliskości do jeziora w Zaniemyślu.

Mapy obszarów na terenie wszystkich nadleśnitw, które udostępniają miejsca do nocowania, znajdziesz [TUTAJ]

     

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.