Co roku Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie odwiedza od 4 do 6 tysięcy ludzi w różnych przedziałach wiekowych, w zorganizowanych grupach, jak i indywidualnie. Szczególnie oblegany jest w okresie wiosenno-letnim oraz wczesnojesiennym. W tym roku placówka zarządzana przez Nadleśnictwo Jarocin świętuje 10-lecie działalności.
Jedną z form dzialalności edukacyjnej są konkursy dla młodzieży i dzieci. Jeden z nich został rozstrzygnięty w czasie uroczystości jubileuszowej zorganizowanej z okazji jubileuszu OEL. Jury oceniło 39 prac. Za najciekawsze były wartościowe nagrody - piłki, mapy interaktywne, roboty, a w najstarszej kategorii - tablet i dwa smartfony. Niespodzianką dla wszystkich był występ „Ekoludków” ze Szkoły Podstawowej w Kotlinie oraz zespołu sygnalistów myśliwskich. Po dziesięciu latach od otwarcia, na pamiątkę jubileuszu, na skwerku przy budynkach gospodarczych posadzono pamiątkową lipę.
W trakcie uroczystości wręczono też nagrodę Sylwana, przyznawana przed nadleśniczego od 2005 roku.Tym razem statuetką przedstawiających leśnego bożka uhonorowano Wacława Adamiaka - doktora nauk biologicznych, autora wielu publikacji, w tym również na łamach „Wieści z Lasu”.
Lasy w okolicach Czeszewa są bardzo wartościowe przyrodniczo, ale i niezwykle malownicze, ponieważ zachowały swój pierwotny, nieskażony ludzką działalnością charakter. Nic więc dziwnego, że miejsce to przyciąga również naukowców, jak i artystów. Co roku odbywa się tu plener malarski. Sam ośrodek mieści się w zabytkowym budynku. Historię tego miejsca przybliżył uczestnikom uroczystości podleśniczy Andrzej Antowski, który jest pasjonatem historii. Z uwagi na jego stylizację można było odnieść wrażenie, że w Czeszewie cofnął się czas.