Reklama

Czy w piątek obowiązuje post?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Czy w piątek obowiązuje post? - Zdjęcie główne

W najbliższy piątek Kościół katolicki obchodzić będzie uroczystość ku czci św. Józefa | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek 19 marca Kościół katolicki obchodzić będzie uroczystość św. Józefa. 2021 rok jest poświęcony właśnie temu świętemu. Papież Franciszek ustanowił go dla godnego uczczenia 150. rocznicy ustanowienia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego. Wprowadzone zostały specjalne odpusty, które można będzie uzyskać do 8 grudnia.

Pobożność względem Opiekuna Odkupiciela rozwinęła się bujnie w historii Kościoła, który nie tylko przyznaje mu wyjątkowy kult zaraz po Matce Bożej, ale także powierzył mu liczne patronaty. Ewangeliści nie zapisali ani jednego słowa św. Józefa. Milczy, chociaż przemawia do niego sam Bóg za pośrednictwem swego anioła. Pozostaje na uboczu - milczący, opiekuńczy, gotowy przyjąć każde słowo Boże i jemu się podporządkować. Jawi się jako postać wyjątkowo ciepła i skromna, stojąca w pewnym oddaleniu od Maryi, ale na tyle blisko, że w każdej chwili zdolna przyjść Jej z pomocą. Stąd też św. Józef jest opiekunem rodzin, ojców, kobiet w ciąży, robotników oraz ludzi umierających jako patron dobrej śmierci. Jest też patronem Kościoła powszechnego, obu Ameryk, wielu krajów, regionów, miast i diecezji, w tym również kaliskiej.

Papież Pius XII 1 maja 1955 r. ustanowił święto Świętego Józefa Rzemieślnika, „w tym celu, aby godność pracy została uznana przez wszystkich ludzi i aby ta godność natchnęła życie społeczne i prawodawstwo, stanowione zgodnie z równym podziałem uprawnień i obowiązków”. Jest ono szczególnie uroczyście obchodzone w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W naszej diecezji istnieje też Polskie Studium Józefologiczne. Początkowo 2 lipca w Kaliszu miał mieć miejsce uroczysty akt zawierzenia narodu polskiego i Kościoła w Polsce świętemu Józefowi. Administrator apostolski abp Grzegorz Ryś zadecydował ostatecznie, że zostanie on dokonany w późniejszym czasie. Na uzyskanie odpustu zupełnego może więc też liczyć każdy, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece św. Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.

Odpustu zupełnego udziela się pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będą w Roku Świętego Józefa w okolicznościach i na sposoby określone przez Penitencjarię Apostolską. Aby uzyskać tę łaskę, można m.in. przez co najmniej pół godziny rozważać Modlitwę Pańską lub wziąć udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie lub odmawiać Różaniec św. w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi. Dotyczy on także tych wiernych, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa lub Akatyst w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części bądź jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju. Powodem do darowania kar doczesnych za grzechy będzie też spełnienie na wzór opiekuna Jezusa uczynku miłosierdzia względem ciała lub względem duszy.

Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną modlitwę lub akt pobożności na cześć świętego Józefa szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja. W Kościele katolickim jest to uroczystość liturgiczna Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Marii Panny oraz w uroczystość św. Józefa Rzemieślnika. Poświęcony jest mu cały marzec, a dniem tygodnia, w którym się go szczególnie wspomina, jest środa.

W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.

Jutro odbędzie się też Ekstremalna Droga Krzyżowa w parafii Najświętszego Imienia Jezus w Panience. Tydzień później EDK zaplanowano w Jarocinie. Tutaj do wyboru są dwie trasy - 40- i 44-kilometrowa [SZCZEGÓŁY TUTAJ].

Z uwagi na uroczystość w piątek 19 marca, zgodnie z przepisami liturgicznymi, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, która dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia. Do jej przestrzegania zobowiązani są wierni we wszystkie piątki całego roku oraz w Środę Popielcową. Zwyczajowo w Polsce zachowuje się też postny charakter wieczerzy wigilijnej. W Popielec i Wielki Piątek oprócz postu jakościowego dodatkowo obowiązuje też post ilościowy. Osoby, które ukończyły 18. rok życia aż do rozpoczęcia 60. roku życia, mogą w te dwa dni w roku zjeść jeden posiłek do syta oraz dwa skromne w ciągu dnia. Szczególną odmianą postu jest post eucharystyczny, związany z przygotowaniem do przyjęcia Komunii św. Nakazuje on powstrzymanie się od pokarmów (z wyjątkiem wody i lekarstw) na godzinę przed Komunią św. (chorzy nie muszą zachowywać nawet tej zasady). Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy