Reklama

Nasze gminy nie zgłosiły się do programu Czyste Powietrze. Jak się tłumaczą?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Nasze gminy nie zgłosiły się do programu Czyste Powietrze. Jak się tłumaczą? - Zdjęcie główne

Nasze gminy nie zgłosiły się do programu Czyste Powietrze. Jak się tłumaczą? | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nasze gminy nie zgłosiły się do programu Czyste Powietrze. Jak się tłumaczą?

Reklama

W tegorocznej edycji rządowego programu Czyste Powietrze na samorządy czekało w sumie ponad 100 mln zł.

Można je było otrzymać na:
- do 30 tys. zł na utworzenie oraz bieżące funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla mieszkańców,
- nowe stawki za złożony wniosek o dofinansowanie z terenu gminy - 150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania i 50 zł przy podstawowym (wcześniej było  odpowiednio - 100 zł i 0 zł),
- premie za największą aktywnością pod względem liczby składanych wniosków w programie (pula na ten cel to maksymalnie 16 mln zł).

Nie wszystkie samorządy zgłosiły się jednak do programu. Listę 490 gmin z całego kraju, które tego nie zrobiły opublikował Polski Alarm Smogowy (ruch antysmogowy zrzeszający lokalne inicjatywy obywatelskie działające w celu poprawy jakości powietrza na poziomie lokalnym i ogólnopolskim).

Znalazły się na niej trzy nasze gminy: Jarocin, Kotlin i Nowe Miasto.

Gminy nie zgłosiły się do programu Czyste Powietrze. Nie ma możliwości

- Na tę chwilę nie mam możliwości ani lokalowych, ani kadrowych, żeby utworzyć punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców (to podstawowe działanie w tej edycji programu - przyp. red.) - mówi Aleksander Podemski, wójt gminy Nowe Miasto.

Zaznacza jednak, że program i działania antysmogowe są bardzo potrzebne.

- Jeśli będą takie możliwości, to na pewno będziemy korzystali z tego rodzaju programów - zapewnia.

Przyczyną, dla której do programu Czysta Powietrze nie zgłosiła się gmina Kotlin jest reorganizacja, której poddawany jest obecnie urząd gminy w związku z przebudową swojej siedziby.

- Przyjęcie dodatkowych zadań związanych z wizytami petentów i weryfikacją dokumentów w tej sytuacji jest bardzo ryzykowne - uważa wójt Mirosław Paterczyk. - Jeśli praca urzędu wróci do normy, na pewno pokłonimy się nad tym tematem - zapewnia.

Gminy nie zgłosiły się do programu Czyste Powietrze. Od wielu lat walczą ze smogiem

Z kolei szef referatu ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Jarocinie zwraca uwagę na to, że program Czyste Powietrze dla gmin przewiduje uruchomienie punktu konsultacyjnego dla mieszkańców. Problem w tym, że nie gwarantuje środków na jego późniejsze funkcjonowanie.

- Rządowy program zakłada 30 tys. zł na uruchomienie takiego punktu, jednak jego dalsze utrzymanie - z założeń wynika, że do 2029 - będzie musiała sfinansować gmina - stwierdza Przemysław Franczak. - Trzeba mieć świadomość, że aby ten punkt był prowadzony profesjonalnie, musi zatrudniać branżowych specjalistów. Na dziś trudno więc oszacować koszty utrzymania takiego biura w kolejnych latach. O ten koszt musielibyśmy ograniczyć przyznawanie gminnych dotacji. Szkoda by było, bo przecież wszelkie informacje na temat programu „Czyste Powietrze” są dostępne w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska - zaznacza kierownik jarocińskiego referatu ochrony środowiska.

- W zeszłym roku rada miejska uchwaliła „Gminny program walki ze smogiem”. Był to pierwszy w Wielkopolsce, a drugi w Polsce, program tego typu, który tak szeroko i tak wielowątkowo traktuje problematykę smogu - podkreśla Przemysław Franczak.

Gminy nie zgłosiły się do programu Czyste Powietrze. Konsultacje w ramach obowiązków          

Punkt informacyjno-konsultacyjny programu Czyste Powietrze od 2018 r. działa między innymi w Jaraczewie. Na jego funkcjonowanie gmina otrzymuje z WFOŚiGW do 30 tys. zł rocznie.

- Przeszkolonych zostało 3 pracowników. Do nich kierowane są osoby zainteresowane programem Czyste Powietrze i oni udzielają konsultacji w ramach swoich obowiązków - wyjaśnia Olga Kaczmarek, sekretarz gminy Jaraczewo.   

Burmistrz Żerkowa z kolei co jakiś czas organizuje spotkania konsultacyjne dotyczące programu Czyste Powietrze. Umożliwia w ten sposób mieszkańcom dostęp do informacjina ten temat.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy