Reklama

Nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej z wyborem nowego przewodniczącego [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. UM Jarocin

Nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej z wyborem nowego przewodniczącego [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej z wyborem nowego przewodniczącego | foto Fot. UM Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej z wyborem nowego przewodniczącego. Wymieniane jest jedno nazwisko.

Reklama

Rajmund Banaszyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w środę - 23 czerwca, zrezygnował z pełnienia funkcji. Decyzja nie była jednak zaskoczeniem. 

Banaszyński kierował pracami rady od 6 lat, a radnym jest od 15. Pogłoski o jego rezygnacji pojawiły się pod koniec marca, kiedy radni uchwalali zmianę wysokości swoich uposażeń. Wówczas okazało się, że osobami, które na tym nie stracą, są wyłącznie radni funkcyjni.

Nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej z wyborem nowego przewodniczącego. W kulisach wymienia się jedno nazwisko

Jedyną z rządzącego klubu Ziemi Jarocińskiej, która nie piastowała żadnej funkcji była Karolina Wielińska-Kuś. Dlatego pojawiły się zakulisowe informacje, że ma ona zastąpić Rajmunda Banaszyńskiego na stanowisku przewodniczącego rady miejskiej. Sam szef rady nie chciał wówczas komentować pogłosek o rezygnacji.

Po niecałych 3 miesiącach informacje o zmianie przewodniczącego rady potwierdziły się. Na sesji rady miejskiej w minioną środę Rajmund Banaszyński ogłosił nie tylko to, że odchodzi ze stanowiska, ale, że to jego ostatnia kadencja w radzie i w następnych wyborach samorządowych w 2023 roku nie będzie startował.

Czy zgodnie z przewidywaniami następczynią Rajmunda Banaszyńskiego będzie Karolina Wielińska - Kuś, okaże się już najbliższy poniedziałek - 5 lipca. Na ten dzień zwołane zostało posiedzenie rady w trybie nadzwyczajnym.

W programie jest przyjęcie rezygnacji Rajmunda Banaszyńskiego i wybór nowego przewodniczącego.

Nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej z wyborem nowego przewodniczącego. Potencjalna kandydatka nie wyklucza zgody

Karolina Wielińska - Kuś przyznaje, że jeśli jej kandydatura zostanie zgłoszona i jeśli poprze ją klub Ziemi Jarocińskiej, to wyrazi zgodę na przewodniczenie radzie. 

Obserwatorom jarocińskiego życia samorządowego nie umknęła w ostatnim czasie wyjątkowa aktywność Karoliny Wielińskiej - Kuś, która u boku Rajmunda Banaszyńskiego i jarocińskich włodarzy uczestniczyła w wielu uroczystościach. A w trakcie posiedzeń rady uważnie tez przygląda się pracy przewodniczącego.

Jeśli zajmie to stanowisko wówczas jej dieta wzrośnie z 503 zł do 2.013 zł. Z kolei Rajmund Banaszyński będzie nadał pełnił funkcję szefa komisji energii i ochrony środowiska i jego dieta z kolei nieco się zmniejszy - z 2.013 zł do 1.973 zł.

Posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie z wyborami przewodniczącego odbędzie się w poniedziałek - 5 lipca, początek o godzinie 15.30. Tym razem już nie za pośrednictwem łączy internetowych tylko w sali sesyjnej ratusza.

 

[AKTUALIZACJA 16.00]

Posiedzenie rady miejskiej trwa. W obradach nie uczestniczy - z przyczyn osobistych - Rajmund Banaszyński, który niespełna dwa tygodnie temu złożył rezygnację z pełnienia funkcji przewodniczącego rady.

Na stanowisko szefa rady zgłoszone zostały dwie kandydatury: Karoliny Wielińskiej - Kuś oraz Marcina Półrolniczaka.

W tej chwili radni mają możliwość zadawania pytań kandydatom. Dotyczą one przede wszystkim organizacji pracy rady miejskiej, zwłaszcza w obliczu ograniczeń związanych ze stanem pandemii.

Karolina Wielińska - Kuś została zapytania czy jej zdaniem nie ma sprzeczności między tym, że pracuje w jednostce podległej gminie, jaką jest Publiczne Przedszkole w Mieszkowie, a pełnieniem funkcji przewodniczącej rady. Kandydatka odpowiedziała, że "prawo nie zabania łączenia tych ról".

 

[AKTUALIZACJA 17.30]

Radni wybrali nowego przewodniczącego. Na Karolinę Wielińską - Kuś zagłosowało 13 radnych, przeciwnych było 6. Z kolei na Marcina Półrolniczaka głos oddało 6 radnych, 10 było przeciwnych, 3 się wstrzymało.  

Nowa przewodnicząca podziękowała za zaufanie i zapowiedziała, że będzie ciężko pracowała na rzecz rady. Po czym zamknęła obrady.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy