Na skwerze przed nowomiejską biblioteką odbyły się zajęcia dla młodzieży pod hasłem „My, czyli kto?”.
Tematem warsztatu były różnice pomiędzy nami - odmienność każdego z nas oraz to jak ważna jest empatia i tolerancja w dzisiejszym świecie. Czy na pewno każdy jest tak samo akceptowany? W oparciu o książkę Lai Aguilar pt. „Wolfgang (niezwyczajny)”
rozmawiali o oryginalności i odmienności. Książka opowiada o chłopcu w spektrum autyzmu. Jego historia pozwala spojrzeć na świat oczami osób takich, jak on - innych i niezrozumiałych.
Zajęcia w Bibliotece w Nowym Mieście
Na początku, aby grupa się zintegrowała, zagrali w pajęczynę zainteresowań, a później, inspirując się Wolfgangiem, stworzyli listę rzeczy, by lepiej poznać siebie i zobaczyć co jest dla nich najistotniejsze w codziennym życiu. Obejrzeli też film na kanale Neurotypowe, aby zrozumieć, czym tak naprawdę jest spektrum autyzmu i zobaczyć, jak mógł się czuć bohater książki.
Grupa przeprowadziła również ćwiczenie o nazwie „Uwaga hałas, wszyscy mówią na raz”, które w pewnym stopniu pokazało, jak czasem czują się osoby ze spektrum autyzmu. Opierając się na historii i losach Wolfganga, a następnie zbierając i podsumowując nasze myśli, skojarzenia i przepracowany materiał młodzież wykonała 2 plakaty o temacie:
- Co czują osoby ze spektrum autyzmu?
- Jak się zachowują? Ocena z zewnątrz
Nie należało to do łatwych zadań, ale mimo to uczestnicy warsztatów poradzili sobie. Kolejnymi ważnymi hasłami zajęć były tolerancja i empatia, dlatego pod koniec zajęć uczestnicy sprawdzili czy naprawdę są empatyczni.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.