W tym dniu nie wystarczy odwiedzić groby, ale katolicy powinni uczestniczyć również we mszy św. we wtorek, ewentualnie w poniedziałek wieczorem. Uroczystość Wszystkich Świętych należy bowiem do tzw. świąt nakazanych.
Eucharystia na jarocińskim cmentarzu komunalnym rozpocznie się godz. 12.00, a na parafialnym o godz. 14.00. Ten dzień to radosne święto, ponieważ obchodzone są wtedy imieniny Wszystkich Świętych. Wspomnieniu naszych bliskich zmarłych i refleksji nad własnym przemijaniem oraz życiem wiecznym poświęcony jest dopiero 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny. W pierwszym dniu listopada na cmentarzach prowadzone są kwesty m.in. na renowację nagrobków powstańców wielkopolskich. W zeszłym roku kibicom Lecha udało się zebrać 15.089,86 zł.
Wolontariuszy z puszkami można będzie spotkać na jarocińskich cmentarzach:
- sobota (29 października) w godz. 12.00-16.00,
- niedziela (30 października) w godz. 9.00-14.00,
- poniedziałek (31 października) w godz. 14.00-18.00,
- wtorek (1 listopada) w godz. 8.00-17.00.
Od południa uroczystości Wszystkich Świętych do godz. 24.00 Dnia Zadusznego we wszystkich kościołach i kaplicach można uzyskać jeden raz odpust zupełny i ofiarować go za jednego zmarłego. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej, nawiedzenie kościoła, komunia św. i modlitwa w intencjach podanych przez Ojca Świętego oraz odrzucenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
Msze św. i zbiórka na renowację mogił. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w Jarocinie
Każdego dnia, od 1 do 8 listopada, można uzyskać odpust zupełny dla jednego zmarłego. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii św., nawiedzenie cmentarza i modlitwa według papieskich intencji. Pierwsze osiem dni listopada to również czas, w którym w kościołach odbywają się tzw. wymienianki, nazywane również wypominkami. Wcześniej wyłożone są karteczki, na których można wypisać dane swoich bliskich zmarłych. Wymienianki mogą być jednorazowe albo na dłuższy okres np. roczne.Modlitwa błagalna za zmarłych była praktykowana już w starożytności. Podobnie jak wtedy, tak do dzisiaj związana jest ona z Eucharystią. Wypominki nie są tylko i wyłącznie tradycją Kościoła, ale modlitwą za zmarłych, aby zostali uwolnieni od grzechów i kar za grzechy, co z kolei oznacza uwolnienie z czyśćca i wejście do nieba. Wypominki to szczególny wyraz miłości i wyjątkowy sposób modlitwy za dusze tych, którzy już odeszli.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.