Reklama

Marsze świętych i bal zamiast Halloween. Zobacz, co proponują parafie w Jarocinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

Marsze świętych i bal zamiast Halloween. Zobacz, co proponują parafie w Jarocinie - Zdjęcie główne

Marsze świętych i bal zamiast Halloween. Zobacz, co proponują parafie w Jarocinie | foto Materiały organizatora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Halloween to zwyczaj obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Dużo osób widzi w nim źródło zagrożenia duchowego, a inni uważają to tylko za okazję do niewinnej zabawy. Coraz częściej jednak w parafiach proponuje się inny sposób świętowania wigilii uroczystości Wszystkich Świętych.

Reklama

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Do Polski zwyczaj dotarł w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty. Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. 

31 października. Święto Reformacji a nie Halloween

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. W 998 roku zaś, św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny, ustanowił 2 listopada Dniem Zadusznym. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele. 31 października kościoły protestanckie obchodzą Święto Reformacji, które upamiętnia dzieło Marcina Lutra. W tym właśnie dniu w 1517 roku wywiesił on na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, które były zaproszeniem do dysputy. Zawierały one krytykę m.in. zwyczaju sprzedaży odpustów.   

Marsze świętych i bal zamiast Halloween. Zobacz, co proponują parafie w Jarocinie 

Coraz częściej parafie widzą potrzebę organizowania czegoś, co będzie stanowiło alternatywę dla Halloween. W najbliższą niedzielę (30 października) odbędą się Marsze Świętych. W parafii św. Marcina grupa poprzebieranych za świętych i błogosławionych wyruszy o godz. 11.00 z krużganków kościoła na rynku do kościoła św. Jerzego, gdzie kwadrans później rozpocznie się msza św. Dla trzech najlepszych przebrań, jak co roku, przewidziano nagrody. Do udziału w tym orszaku zapraszani są również dorośli z wizerunkami swoich patronów. Takie samo wydarzenie zostanie zorganizowane w parafii Chrystusa Króla. Tutaj poprzebierane dzieci pójdą w procesji wokół kościoła przed mszą św. o godz. 11.00. Po przerwie spowodowanej pandemią w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie znów zostanie zorganizowany Bal Wszystkich Świętych. W poniedziałek 31 października zabawę poprzedzi msza św., na zakończenie której odbędzie się procesja z relikwiami świętych. Początek Eucharystii o godz. 18.30. Zabawa w auli św. Franciszka w dolnym kościele rozpocznie się o godz. 19.30.   

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy