Reklama

Kwestują pod cmentarzami w Jarocinie, aby ocalić nagrobki powstańców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały organizatora

Kwestują pod cmentarzami w Jarocinie, aby ocalić nagrobki powstańców - Zdjęcie główne

Kwestują pod cmentarzami w Jarocinie, aby ocalić nagrobki powstańców | foto Materiały organizatora

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak co roku na jarocińskich cmentarzach odbywa się zbiórka funduszy na renowację nagrobków. W zeszłym roku uzyskano na naszym terenie wynik 15.089,86 zł.

Reklama

Dzięki inicjatywie Jarocińskiego Fanclubu Lecha Poznań i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Jarocinie w październiku udało się dzięki zebranym w zeszłym roku pieniądzom ocalić kolejne dwie mogiły powstańców wielkopolskich na cmentarzach w Pogorzelicy i Jarocinie. Wolontariuszy z puszkami można spotkać w okolicach nekropolii do wtorku. Dzisiaj (niedziela 30 października) są obecni przy cmentarzach w godz. 9.00-14.00, ponieważ po południu będą  wspierać drużynę Kolejorza podczas meczu z Rakowem Częstochowa. W poniedziałek (31 października) będą  kwestować w godz. 14.00-18.00, a we wtorek (1 listopada) w godz. 8.00-17.00.

Ta inicjatywa rozpoczęła się przy okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego z inicjatywy Stowarzyszenia „Wiara Lecha” (obecnie pod nazwą: Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań). W 2008 roku rozpoczęto akcję zapalania zniczy na grobach, pomnikach powstańczych w całej Wielkopolsce i poza nią. Chodziło o przypomnienie Wielkopolanom i Polakom o tym ważnym zwycięstwie. Także w powiecie jarocińskim zaczęto szukać takich miejsc, gdzie można by taki symboliczny znicz zapalić i oddać hołd wielkopolskim bohaterom. Następnie środowisko kibiców Lecha poszło o krok dalej i rozpoczęło akcję zbiórek na odnawianie starych, zapomnianych mogił, pomników powstańców wielkopolskich. Robiono to poprzez wolontariat na cmentarzach nie tylko w Wielkopolsce. Także kibice Lecha Poznań z Jarocina aktywnie biorą udział w obu akcjach. 

Od 2012 r. zaczęto systematycznie dokonywać renowacji tablic, grobów oraz pomników powstańców wielkopolskich. Do akcji w 2013 r. przyłączyły się dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Jarocinie, a od 2017 r. - drużyna harcerska z Żerkowa. Opiekunem akcji od samego początku jest Wojciech Talaga, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 3 w Jarocinie oraz regionalista i autor kilku publikacji książkowych poświęconych historii Ziemi Jarocińskiej. Inicjatywa została doceniona przez władze i wyróżniona w 2018 roku Nagrodą im. gen. Taczaka.

W ciągu tych kilku lat odnowiono wiele indywidualnych nagrobków na terenie Ziemi Jarocińskiej, a dodatkowo również tablice upamiętniające powstańców m.in. w Potarzycy i Bieździadowie. Współfinansowano także odnowienie grobu powstańca wielkopolskiego i burmistrza Jarocina - Edmunda Rogalskiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy