Policjanci apelują i przypominają, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka - tracimy zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości, zdecydowanie wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji. To z kolei może skończyć się tragedią. Niestety - wciąż są kierowcy, do których te apele nie trafiają.
Miał prawie trzy promile. Jeździł renault po Jarocinie
Policja w Jarocinie poinformowała o kolejnym nieodpowiedzialnym uczestniku ruchu drogowego. Pijany kierowca wpadł w środę, 29 maja.
- Mundurowi z Jarocina patrolując centrum miasta i ulice przyległe, na ul. Św. Ducha zauważyli samochód renault clio, którego tor jazdy nie mógł nie wzbudzić podejrzeń. Droga dla kierowcy była zbyt wąska i co chwilę zjeżdżał on na przeciwległy pas jezdni. Policjanci zatrzymali więc siedzącego za kierownicą renaulta mężczyznę do kontroli - relacjonuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Kiedy kierowca otworzył drzwi samochodu, policjanci wyczuli woń alkoholu.
- Przeprowadzone na miejscu badanie stanu trzeźwości wykazało, że 65-letni mieszkaniec gminy Jarocin kierował samochodem mając w swoim organizmie niemal 2,8 promila alkoholu. Policjanci zabezpieczyli więc samochód na parkingu strzeżonym, a mężczyznę który miał problem z utrzymaniem się na nogach, przewieźli do komendy - podaje policjantka.
Co grozi pijanemu kierowcy?
Mężczyzna ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem. Za kierowanie pojazdem mechanicznym grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. Na 3 lata straci też uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, poniesie ponadto dotkliwe konsekwencje finansowe. A to nie koniec.14 marca w życie weszły bowiem przepisy o konfiskacie pojazdów nietrzeźwym kierowcom. Mogą je stracić osoby, które będą prowadzić samochód, czy też motocykl, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Tak srogich przepisów wycelowanych w osoby jeżdżące "na podwójnym gazie" jeszcze w Polsce nie było. Czy 65-latek straci auto? To sprawdzają policjanci.
Co powoduje alkohol?
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol powoduje:
- zmniejszenie szybkości reakcji,
- ograniczenie pola widzenia,
- błędną ocenę odległości i szybkości,
- błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
- rozproszenie uwagi oraz senność.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.